Sosyal medyada görüp aşırı beğendiğiniz gidip filtresiz halini görünce de “Burası, orası mıymış?!” dediğiniz, hayallerinizin yıkıldığı destinasyonlar olmuştur. Hallstatt filtreli tüm fotoğraflarının aksine filtresiz gördüğünüz için yıllarca “Ben ne gördüm?” şaşkınlığını sizlere iliklerinize kadar yaşatacak. Her adımda doğaya saygınızın artacağı, gözlerinizin bayram edeceği,görenleri köyün tam ölçekli bir replikasını Çin’de yaptıracak kadar hayran bırakan Avusturya’nın göz bebeği Hallstatt’ı biraz yakından tanıyalım.

Hallstatt
Hallstatt | Fotoğraf: Böylebianektod

Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da, adını aldığı Hallstätter Gölü kıyısında bulunuyor. Dünyanın en güzel köyleri arasında sayılan bu doğa harikası destinasyon aynı zamanda dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden de biri. Dünyanın en eski tuz madenlerine de sahiplik eden bu masalsı coğrafya 1997 yılından beri Unesco Dünya Mirasları listesinde yerini koruyor. 

Hallstatt Rehberi

Hallstatt’a Ulaşım

Hallstat’a ulaşım için kendinize merkez seçebileceğiniz üç seçenek mevcut. 

  1. Birincisi Münih, Münih üzerinden Hallstatt’a araç kiralayarak eşsiz manzaralar eşliğinde yolculuk edebilirsiniz. 
  2. İkincisi Salzburg, Hallstatt’a ulaşımın en kısa sürdüğü nokta burası. Otobüs, araç kiralama veya tren seçenekleri ile buraya ulaşabilirsiniz. Trenle seyahat etmek için öncelikle otobüsle Bad Ischl’ye ulaşmanız oradan da Hallstatt trenlerine binmeniz gerekiyor.
  3. Üçüncüsü ise günübirlik seyahat ediyorsanız yolun uzunluğu nedeni ile önerilmeyen Viyana. Viyana’dan Hallstatt’a ulaşmak içinse en mantıklı seçenek tren.

Avusturya Federal Demiryolları’nın internet sitesi olan ÖBB üzerinden tren saatleri ve güzergahlarına bakabilirsiniz. Viyana merkez tren garı (Wien Hauptbahnhof)’tan Hallstatt yaklaşık 4-4.5 saat civarı sürüyor. Bilet bakarken iki farklı aktarma seçeneği karşınıza çıkacaktır. Bunlardan ideal olanı tek aktarma yapmanızın yeterli olacağı “Attnang-Puchheim”. Diğer aktarma seçeneği diğeri ise “Leoben Hbf” ve “Stainach-Irdning Banhof”da aktarma yapacak, çift aktarmalı olan. Ancak tabii ki seyahatinizi daha konforlu hale getiren tek aktarmalı opsiyonların ücretleri aynı oranda daha yüksek. Tren biletlerinin fiyatları oldukça değişken olduğu için son dakikaya bırakmadan biletleri almanız faydalı olacaktır. Hallstatt yolculuğu sürü psikolojisi ile hareket etmenin en doğru olduğu yolculuk. Aktarma durağında indiğinizde -tabi siz yine de kontrol edin ama- kalabalık grupları takip edebilirsiniz, genel itibariyle herkes Hallstatt’a ulaşmaya çalışıyor olduğu için doğru treni bu şekilde bulabilirsiniz.

Hallstatt Bahnhof durağına ulaştığınızda ise istasyonun hemen altındaki küçük iskeleden Hallstatt’a giden feribotları kullanmanız gerekiyor. Feribot saatleri tren saatlerine entegre olduğu için dönüşünüzde de dönüş treninizin saatine karşılık gelen feribota binerek tren istasyonuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Feribota bindiğinizde zaman çizelgesinin fotoğrafını çekmeyi unutmayın. 

Hallstatt Feribot Saatleri
Hallstatt Feribot Saatleri | Fotoğraf: Böylebianektod

Günübirlik mi Tercih Edilmeli Yoksa Konaklamalı mı?

Hallstatt oldukça küçük olduğu için yapılacak şeyler ve gezilecek yerler de oldukça limitli. Kalkış destinasyonundan sabah ilk trenle gelip, akşam son trenle dönerek tüm Hallstatt’ı keşfedebilirsiniz. Ancak Viyana’dan gelecekler için günübirlik gelmenin oldukça yorucu olduğunu belirtmem gerek. Viyana’dan gelip dönüşünüzü Salzburg olarak planlayabilir, böylece üç farklı yeri keşfetmeyi tercih edebilirsiniz. Tabii buraya kadar gelmişken ciğerlerinizi oksijenle doldurduğunuz, gün doğumunu izlediğiniz tatilinizi huzur depolayarak sonlandırmayı isterseniz kesinlikle bir gece kalmanızı öneririm. 

Hallstatt’da Konaklama

İnternetten yapacağınız araştırmada bu kadar küçük bir yer için fazlasıyla konaklama alternatifi olduğunu göreceksiniz. İlk olarak karşınıza Hallstatt iskelesinin biri sağında biri ise solunda yer alan iki popüler otel; Seehotel Grüner Baum ve Heritage Hotel çıkacaktır. Seehotel Grüner Baum’da konaklar mısınız bilmem ama yemek yemeye gitmeniz konusunda kesinlikle ısrarcı olacağım. Konaklama konusundaki nokta atış önerim ise  Hallstatt Hideaway.

Hallstatt Hideaway
Hallstatt Hideaway | Fotoğraf: Booking.com – Hallstatt Hideaway

Odaların dekorundan tutun da uyandığınız manzaraya, biraz daha özel bir konaklama isterseniz teraslı odalarındaki dış mekan jakuzisine, göl kenarındaki gizli bahçesine kadar her anlamda unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşayacağınıza eminim.

Hideaway Private Garden
Hideaway Private Garden | Fotoğraf: Hideaway Hallstatt

Ne Zaman Gidilmeli?

Hangi mevsim giderseniz gidin, sizi karşılayacak manzara karşısında büyülenecek ve her mevsimini ayrı ayrı görmek isteyeceksiniz. Hallstatt her mevsim turist çekiyor olmasına rağmen, yüksek sezonu yaz ayları ve bu da ekstra kalabalık demek. Kışın giderseniz sizi karşılayacak karlı manzaraları aklınızdan çıkarmanız mümkün olmayacak ancak bir takım turistik aktivitelerden de mahrum kalmak durumunda kalacaksınız. Gölde tur yapmak, tuz madenlerini gezmek veya skywalkta manzaraya karşı kahve içmek gibi ayrıcalıkları es geçmek zorunda kalacağınız için kış dönemini tercih etmek istemeyebilirsiniz. Böyle bir beklentisi olanlar için küçük bir dip not: Christmas market sezonunda ise köyde herhangi bir market kurulmuyor ve süslemeler yok denilecek kadar az,

Hallstatt
Hallstatt | Fotoğraf: Böylebianektod

Hallstatt’da Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

Market Square

Köy de olsa Avrupada’sınız, tabii ki bir ana meydanı var. Küçücük olan bu meydanı kendinize hareket noktası alarak sokakları keşfetmeye başlayabilirsiniz. 

Hallstatt Market Square
Hallstatt Market Square | Fotoğraf: unsplash.com/@anikinearthwalker

Tuz Madenleri

Hallstatt’ın dünyanın en eski tuz madenlerine ev sahipliği yapıyor olması nedeni ile haliyle tuz madenlerini gezmek burada yapacağınız en turistik aktivitelerden biri olacak. Madenleri tur eşliğinde gezebiliyorsunuz aralarında geçişin kaydıraklarla yapılıyor olması da katılımcılar için bu deneyimi daha unutulmaz hale getiriyor.

Skywalk

Dört tarafınız dağlarla çevriliyken yeşile doyduğunuz bu harika coğrafyada ayaklarınızın altında Hallstatt’a, karşısıdaki Obertraun köyüne ve göle tepeden bakabileceğiniz bir gözlem noktası olan Skywalk’a tuz madenlerine de çıkan füniküler ile ulaşabilirsiniz. Gittiği her yeri bir de panoramik görme sevdalıları için dev hizmet. 

Skywalk Füniküler
Skywalk Füniküler | Fotoğraf: Böylebianektod

Rudolfsturm/Rudolf Tower

Tuz madenini korumak için inşa edilmiş bu savunma ve gözlem kulesi günümüzde cafe olarak hizmet veriyor. Kışın yalnızca iç mekanda hizmet veren cafe, bahar aylarından itibaren dışarısını da kullanıma açıyor. Panoramik manzaraya karşı bir şeyler yemek içmek isterseniz önceden rezervasyon yaptırmak isteyebilirsiniz.

Beinhaus (Kemik Evi)

İçerisinde bin iki yüzden fazla kafatası ve kemik bulunan Beinhouse, Hallstatt’ın ikonik yapısı St. Micheal Kilisesi’nin yanında konumlanmış. Hallstatt Mezarlığı’nda zaman içinde yer kalmaması sonucunda eski mezarlar açılarak kafatasları ve kemikler çıkartılarak kurutulmuş. Anılan kafataslarının altı yüzden fazlası çeşitli motiflerle boyanarak çoğunluğu 18. yüzyılın sonlarından bir kısmı ise 20. yüzyıldan bugüne kadar muhafaza edilmiş. 

Sokaklarda Kaybolun

Hallstatt’ı bir uçtan bir uca yürümek aşağı yukarı bir saat sürüyor. Her sokaktan ayrı bir manzara görüyor, evlerin güzelliğine hayran hayran bakakalıyorsunuz. Yapılabilecek aktiviteler de oldukça sınırlı olduğu için, bir şehri/köyü keşfetmenin en güzel yolu da sokaklarda kaybolmak olduğundan mutlaka basılmadık yer bırakmayana kadar bu muhteşem köyü keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

Hallstatt
Hallstatt | Fotoğraf: unsplash.com/@jennieramida

Kano Turu

Buralara yazın geldiyseniz eğer gölde kano yapmak isteyebilirsiniz. Ancak fiyatların astronomik seviyelerde olduğunu söylemem gerek. İnternetteki bilgilere göre yarım günlük kano turları 225 Euro, tüm günlük turlar ise 325 Euro.

Hallstatt’da Yeme-İçme

Bräugasthof

Her türlü övgüyü hak eden portakal soslu ördeğini, yerel biralarını ve apple strudellerini mutlaka listenize alın.

Portakal Soslu Ördek
Portakal Soslu Ördek | Fotoğraf: Tripadvisor – Graiphat P

Seehotel Grüner Baum

Eşsiz Hallstatt manzarasına nazır yemek yemek yeterince büyüleyiciyken buranın yemekleriyle atmosfer birleşince geriye unutulmaz bir hatıra kalıyor. Yemekleri ayrı, şarapları ayrı, önden gelen aperatif tereyağları ayrı güzel. 

Die Gemischtwarenhandlung

Adını kopyalarken bile yorulduğum bu kafeyi kahvaltı veya kahve molanız için tercih edebilirsiniz. 

Schnapps&Holz

Schnaps, tadı pek bana hitap etmeyen ama gitmişken de deneyebileceğiniz damıtılmış bir çeşit meyve ve bitki likörü. Schnaps&Holz’da hem tadım hem likör alışverişi yapabilirsiniz. 

Schnapps&Holz | Fotoğraf: bizevdeyokuz.com

Kapak Fotoğrafı: Böylebianektod

İlginizi çekebilir: Buket Tilki’den Hallstatt