tumblr_n7j811uGg91smudzyo1_500

Noah Baumbach’ın bu etkileyici ve keyifli filmini, kış günlerini değişiklik yapıp siyah-beyaz bir film eşliğinde renklendirmek ve yeni yılda biraz daha hayallerine sarılmak isteyenlere özellikle tavsiye etmekteyim.

tumblr_n9k59tt1OM1seid7do5_1280

Birçoğumuzun gerçekleşmeyen hayaller ve hayatın acımasızlıkları dolayısıyla “tutunamadığını” hissettiği anlar vardır, daha doğrusu herkesin hayatında bir “Frances” dönemi vardır diyebiliriz. İzlediğimiz çoğu filmdeki gibi parlak ve düşlediğimiz gibi olmayan dünyayı, gerçek hayatın kimi zaman nefes kesen acılarını olduğu gibi günlük hayatın içinde bize sunuyor yönetmen Noah Baumbach da. Hayalini kurduğu hayatı bir türlü yaşayamayan çocuk ruhlu karakterimizin yetişkin haline geldiği süreci izlerken kırgınlıklarını paylaşıyoruz bu filmde.

tumblr_nipf1aqbnh1qikicko1_1280

Başkarakterimiz Frances, New York’ta en yakın arkadaşı Sophie ile beraber yaşayan bir dansçıdır. Kariyerinde ilerlemek ve Sophie ile kuruduğu hayalleri gerçekleşmek dışında hayattan fazla bir şey beklemeyen, yaşadığı her anın keyfini çıkarmayı bilen sevimli bir genç kadındır. Fakat ne Sophie onun kadar hayalperesttir ne de hayat ona istediklerini sunacak kadar toz pembedir, bu yüzden “olgun” insanların yaşadığı sınırlara bir an önce girmesi gerekmektedir. Hayata dair bu gerçeklerle ilk olarak, en güvendiklerinden aldığı darbeler sayesinde tanışır. Her ne kadar her şeyin yoluna gireceğine olan inancını, tüm yaşadıklarının şaka olduğu düşüncesini taşısa da sonunda bir şeyleri değiştirmesi gerektiğini fark eder Frances.

Yaptığı değişikliklerle kimi hayallerini geride bırakan karakterimiz filmin sonunda büyülü kişiliğiyle hayatına ufak dokunuşlar yaptığını, değişmediğini, herhangi bir kalıba sığmayacağını, olduğu gibi kalacağını ve her zorluk karşısında kendi yolunu yaratacağını gülümseten bir detayla gösteriyor bize. Kimselere kulak asmadan çok sevdiği parklarda özgür dansını yaparak, dünyanın hayallerini elinden alamadığını hissettiyor, bizlere de hayallerimizin peşini bırakmamazı söylüyor bana sorarsanız Frances.

francesha-1024×682

Yeni adım attığınız 2016’da birçok dileğimizden vazgeçmemek konusunda cesaretlendirip gününüzü renklendirecek bu filmi size şiddetle tavsiye ediyorum. Frances’in yapmak istediğine karar verip Frances Ha‘ya dönüşmesi yaşandığından çok daha keyifli anlatılırken filmin müzikleri, siyah-beyaz öznelliği ve farklı kurgusuyla harika bir yapım haline gelen Frances Ha başrol oyuncusu Greta Gerwig’in müthiş gerçekçi performansıyla tadından yenmez bir hale bürünüyor. Kaçırmayın!