Yılın ilk festivali !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali her yıl olduğu gibi yine dopdolu bir programla izleyicinin karşısına çıkıyor. Peki size hangi bölümler, filmler hitap ediyor? İşte !f’e genel bir bakış…

Yılın heyecanla beklenen ilk festivali !f İstanbul’a artık sayılı günler kaldı. !f, Uluslararası Berlin Film Festivali ile aynı tarihlerde, 15 – 25 Şubat tarihlerinde İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak, sonrasında ise 1-4 Mart tarihlerinde Ankara ve İzmir’de de sinema dolu günler sunacak. Gelin, 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne birlikte şöyle bir göz atalım…

Keş!f

Dröm Vidare / Rüyaların Ötesinde
Dröm Vidare / Rüyaların Ötesinde

İlk veya ikinci filmini yapmış yönetmenleri keşfe çıktığımız bu bölüm festivalin en sevilen bölümlerinden biri. 5000 dolarlık ödül için yarışan filmler yine oldukça ilgi çekici. Yeni yönetmenler, yeni oyuncular, farklı sinemalar keşfetmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan bölümde bu yıl yarışacak filmlerin sayısı ise 8.

Galalar

Brad's Status / Brad'in Durumu
Brad’s Status / Brad’in Durumu

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin yoğun ilgiyle takip edilen Galalar bölümü yine dünyanın dört bir yanında adından söz ettiren filmleri izleyiciyle buluşturuyor. Ben Stiller’ın yeni filmi Brad’s Status (Brad’in Durumu: Karışık), Oscar adayı Lady Bird ve Phantom Thread’e kadar merakla beklenen birçok filmi yine bu bölümde. Biletler tükenmeden acele etmenizi tavsiye ederim.

Aşk & Başka Bi’ Dünya

The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov  / Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov’a Karşı
The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov  / Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov’a Karşı

Dünyanın birçok ülkesinden filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya bölümü daha ziyade belgesel türündeki filmleri sevenlere hitap ediyor. Toplamda 7 filmin yarıştığı bölümün öne çıkan filmi, yarışma dışı gösterilecek olan The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov  / Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov’a Karşı.

!f music

Betty: They Say I'm Different
Betty: They Say I’m Different

“Benim hayatım müzik!” diyenlere, kulaklı kulağından çıkarmayanlara müzik dolu dakikalar sunan, çok sevilen müzisyenlerin hayatlarından kesitler paylaşan, müzikseverlere tatmin olacakları bir alan açan !f music bölümünde American Valhalla / Amerikan Cenneti ile müziğin perde arkasına doğru bir yolculuğa çıkacak, David Bowie: The Last Five Years ile sanatçının son yıllarına bakacak, Rumble: The Indians Who Rocked The World ile hayallerle gerçek arasındaki mesafenin arzudan, istekten öte olmadığına tanıklık edecek ve Betty: They Say I’m Different ile Betty Davis’in hayatına yakından bakacağız.

Türkiye’den Kısalar

Genç yönetmenlerin izleyiciyle buluşma fırsatı yakaladığı ve kimi zaman uzun metrajlı filmlerini çekmeden önce burada yarışan kısa filmleriyle kendilerini gösterdikleri Türkiye’den Kısalar bölümünde bu yıl dört film yarışıyor. Yarışmanın sonunda yönetmenler bir sonraki kısa projeleri için Atlas Digital’den post prodüksiyon desteği kazanıyor.

!f Özel Gösterimler: Görme Biçimleri

Prima Matreia
Prima Matreia

İzleyiciye farklı bir sinema deneyimi sunan Özel Gösterimler’de bu yıl Eric Baudelaire’in Also Known As Jihadi / Nam-ı Diğer Cihatçı’sı, Blake Williams’ın Prototype / Prototip’i ve Prima Matreia filmi gösteriliyor. Filmler sinemanın görsel dünyasında farklı bir yolculuğa çıkmak isteyen ve kameranın pek gösterilmeyen açılarıyla dünyayı görmeyi arzulayanları bekliyor.

!f Kült

Jubilee / Jübile
Jubilee / Jübile

Sinemanın pek sevilen, sinema tarihinde kendine ayrı bir yer edinen klasikleri, kült filmleri yenilenen kopyalarıyla sinemaseverlerin karşısına çıkaran !fKült’te bu yıl Lizzie Borden’ın 1983 yapımı Born in Flames’i, Derek Jarman’ın 1978 yapımı Jübile’si ve Wolf Gremm’in 1982 yapımı Kamikaze 1989’u yer alıyor.

Karanlık & Köşeli

Les Affamés / Aç Gezenler
Les Affamés / Aç Gezenler

İnsanların içine işleyen, gerilimleriyle tüyleri diken diken eden yapımların yer aldığı Karanlık & Köşeli programında bu yıl yine gece yarısı seanslarını karabasana çevirecek filmler yer alıyor. A Prayer Before Dawndan Brawl In Cell Block 99’a, Les Affamés’den Mom and Dad’e filmlerin olduğu liste yine izleyiciye zor dakikalar vadediyor.

!f Yeni

Arada
Arada

Türkiye coğrafyasından yeni filmleri izleyiciyle buluşturan ve sonunda da izleyicinin kalbine en çok dokunan filmi !f Yeni İzleyici Ödülü ile ödüllendirilecek bu yeni bölümde yer alan filmler Anadolu Turnesi, Arada, Cano, Arafat (Displace), İstanbul Yankıları (İstanbul Echoes), Kar ve Yüzleşme. Farklı anlatılarıyla dikkat çeken filmler yeniliğe açık olan izleyicinin beğenisine sunuluyor.

!fKolik

Riga (Take 1) / Riga
Riga (Take 1) / Riga

17. yılına girmek üzere olan !f’in bir kültürü, bir algısı var ya hani kendine has, işte tam da !f’lik filmler yer alıyor !fKolik’te. Farklı anlatısıyla dikkat çeken, izleyiciyi sorgulamaya ve düşünmeye yönelten, salondan kafasında farklı düşüncelerle uğurlayan filmlerle dolu bölümde üç film yer alıyor.

Sanat Hayat İçindir!

78/52: Hitchcock's Shower Scene / 78/52: Hitchcock'un Duş Perdesi
78/52: Hitchcock’s Shower Scene / 78/52: Hitchcock’un Duş Perdesi

Sanat sanat için midir, yoksa insan için midir? Hayır! Sanat hayat içindir! İşte bu bölümde !f filmleri bizleri sanatın içine, özüne doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Hitchcock’un ünlü duş sahnesinin perde arkasını analtan 78/52: Hitchcock’s Shower Scene, fotoğrafın usta ismiyle bir yolculuk Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul ve daha fazlasıyla izleyiciyi sanata davet ediyor.

Gökkuşağı

Inxeba / Yara
Inxeba / Yara

!f İstanbul’u yakından takip edenlerin ilk yıldan beri aşina olduğu Gökkuşağı bölümü izleyiciye yine sevmeyi hatırlatan, sevgiden korkmamak gerektiğini akıllara kazıyan filmlerle izleyici karşısına çıkıyor. Bu yıl 5 filmin yer aldığı bölümde Tom of Finland, Princess Cyd, Queercore: How to Punk a Revolution, Inxeba ve Silvana yer alıyor.

Oyun

Mutafukaz
Mutafukaz

İzleyiciye interaktif denebilecek bir sinema deneyimi sunan, onları kendi yarattıkları gerçekdışı, fantastik dünyalara davet eden Oyun bölümünde yine birbirinden etkileyici filmler yer alıyor: A Ciambra, I Am Not A Witch, Hagazussa: A Heathen’s Curse, I Kill Giants, Most Beautiful Island, November, Oh Lucy, Pendular, The Nile Hilton Incident… Aralarında benim favorilerim ise Junkhead ve Mutafukaz.

Screen Shot 2018-01-26 at 13.33.00
!f İstanbul’a Genel Bir Bakış

Berlin Film Festivali sebebiyle bu yıl da katılamayacak olduğum !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yine dopdolu bir programla, yine birbirinden farklı filmlerle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Keşke tarihleri değiştirseler de ben de katılabilsem… Neyse, size şimdiden iyi seyirler, benim yerime de izleyin olur mu? ..

!f programınızı yaparken bu filmleri gözünüzden kaçırmayın! theMagger’ın 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Kaçırmamanız Gereken 10 Film listesine göz attınız mı?