Charlie Kaufman; yönetmen, senarist ve yapımcı… Eternal Sunshine of the Spotless Mind adlı yapımla tanıdım kendisini. İzlediğim filmlerinin çoğunda senaryonun alışılmışın dışında olup beni etkilemesi ya da hikayeyi sürekli bir ileriye taşıması Charlie’nin yaratıcı beynini gözler önüne seriyor. Birçok filmin sihirli kalemi Charlie Kaufman’ın 4 Eylül’de Netflix’te yayınlanacak yeni filmi I’m Thinking of Ending Things’den ilk fragman paylaşıldı. Filmle ilgili detaylara bakmadan önce Charlie Kaufman’ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz ?

Charlie Kaufman
Charlie Kaufman | Fotoğraf: filmhafızası.com

Charlie Kaufman

Senarist, yapımcı ve yönetmen olan Charlie Kaufman birçok filme güzel dokunuşlar yaparak hafızalarımız yer etmeye devam ediyor. Kendisini tanıdığım ve Oscar ödülü aldığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind” adlı filminde farklı bir senaryo ile karşımıza çıkarak hepimizi büyülemişti. İzleyici uyanık tutmayı başaran, hikayeyi hep bir ileriye taşıyarak senaryo karşısında çoğu zaman bizleri büyüleyen Charlie Kaufman, son filmiyle tekrardan aramıza katılıyor. Yeni filmiyle ilgili detaylara geçmeden önce şu an halihazırda “Frank or Francis” ve “Slaughterhouse- Five” adında iki tane filminin proje aşamasında olduğunu da söylemek istiyorum. Charlie Kaufman üretmeye devam ediyor ve biz sinemaseverler için harika bir haber! 

Ben araştırma yaparken, Ömer Ceran‘ın Charlie Kaufman ve filmleri hakkındaki yazısına denk geldim ve okurken de büyük bir keyif aldım. Filmlerinde karakterlerin neden kendilerinden sürekli nefret ettiklerine, düşüncelerin neden problem olduğuna dair güzel tespitler yer alıyor. Kaufman’ın filmlerindeki insanın anlamı nerede ve nasıl bulduğuna yönelik tezlerini mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 

Charlie Kaufman’ın Yeni Filmi: I’m Thinking of Ending Things 

Charlie Kaufman’ın son filmi olan “I’m Thinking of Ending Things” filmi Türkçe’ye “Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum” olarak çevriliyor. Charlie Kaufman filmde hem senarist hem de yönetmen olarak yer alıyor. 4 Eylül tarihinde Netflix’de izleyicilerle buluşacak olan filmin fragmanı yayınlandı bile. Hatta fragman ile kalmayıp filme ait görseller paylaşılıyor. Hadi hep beraber  önce fragmanı izleyelim ve sonrasında film hakkında biraz daha konuşalım.

youtube play youtube play

I’m Thinking of Ending Things, Kanadalı yazar lain Reid’in aynı adlı kitabından uyarlama. Aslında Charlie Kaufman filmi 2019 yılında beklenirken ufak bir erteleme ile 2020 yılında bizlere buluşmaya hazırlanıyor. Psikolojik gerilim türünde olan I’m Thinking of Ending Things bu yönüyle Charlie Kaufman’ın diğer filmlerinden ayrılıyor ve film, iki genç çiftin aile ziyaretine giderken başlarına gelen olayları konu alıyor. Kaufman’ın filmlerinde alışık olduğumuz duygusallığın yerine bu filmde daha çok  gergin bir atmosferin yer alacağı söylenebilir. 

Oyuncu kadrosuna baktığımızda ise “Breaking Bad” dizisindan tanıdığımız Jesse Plemons‘ı görüyoruz. Yeni bir filmde kendisi izleyecek olmanın keyifli olacağını düşünüyorum. I’m Thinking of Ending Things ayrıca Jessie Buckley, Toni Collette ve  David Thewlis gibi usta isimleri bir araya getiriyor.

Charlie Kaufman’ın ilk kez gerilim-psikoloji türünde bir film üretmesi şimdiden bende merak uyandırdı elbette. Sizler de merak ediyorsanız 4 Eylül gecesinde plan yapmayın ve hep birlikte Netflix’te buluşalım!  

Kapak Fotoğrafı: cinemagazine.gr

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan Palm Springs