Çekimlerine sonbaharda başlayacağı filminde Kate Winslet ve Justin Timberlake’in oynacağını okuduktan sonra bir Woody Allen yapımı izlemekten kendini alamayanlar için Irrational Man fena bir seçenek olmayacak diye düşünüyorum. Zihninize minik soru işaretleri bırakırken güzel vakit geçirmenize yardımcı olacak bir film bu.

WA14-D17-0473

Her zaman doğruyu yapmak oldukça gerçek dışı ve kimi zaman anlamsız oluşunun yanında gereksizken, bilinçli bir şekilde yanlışlar yapmak mantıklı değil midir? Woody Allen hayat, ilişkilere olabilecek en gerçekçi açıdan yaklaşan favori yönetmenlerimden biri olduğundan her filmine büyük bir hevesle başlıyorum. Irrational Man de benim için böyle başladı, “mantıksız” bir son ile de bitti. Bu bitişin altında gizlenen mantığı da kendini hissettiriyordu!

irrational-man-1

Fazlasıyla hayat deneyimi olan felsefe profesörü Abe Lucas’ın hayatından bunaldığı ve yaşamak için bir anlam bulamadığı dönemlerini izliyoruz Irrational Man’de. Abe Lucas ve felsefe dersleri vermeye yeni başladığı üniversitedeki öğrencilerinden Jill Pollard hem düşünsel hem de duygusal olarak gelişmekte olan bir ilişki kurarlar. Burada Woody Allen önümüze kucak dolusu düşünürden alıntılar koyuyor fakat bu alıntıların altı boş kalırken hayal kırıklığına uğramış hissettirmiyor. Belki Woody Allen’ın benzer konular etrafında dönerken batırmaktan korkmuyor oluşunu sevdiğimden belki de film süresince sırtımı hayatın anlamsızlığına yaslamış olduğumdan mantıklı bir son, doyurucu felsefi açıklamalar beklemedim. Bu nedenle de ben sonunda “bu film yetersiz” diye düşünmedim. Yine de Allen’ın diğer filmlerine bakınca Irrational Man’in unutulası, zayıf bir senaryosu olduğu gerçeğini görmezden gelemem. Sonlara doğru hayatında yeni bir amaç edinen Abe’in yaşadıklarına dair fazla ayrıntı vermeden sizi sürprizlerle baş başa bırakmak istiyorum.

635640150246766023-51-IRRATIONAL-MAN-MOV-jy-5548-

Özet olarak diğerlerine çok uzak olmayan bu Woody Allen yapımı felsefi metinlerle desteklenmekte başarısız kalıyor derken düşünmeden edemiyorsunuz, içi boş kalan düşünceler ve yapılan mantık hataları Woody Allen’ın bilinçli yanlışları mı? Cevabı sizlere bırakıyorum!

wek_irrational080615_15656389_8col