Bir önceki sefer ikinci el çantaları konu alan İstanbul Keşif Günlüğünün bu bölümünde tesadüfen keşfettiğim, belki de bir çoğunuzun daha önceden duymadığı iki dükkandan bahsedeceğim. Sirkeci’den Çukurcuma’ya İstanbul’un köşelerine saklanmış, “gizli kahramanlar” diye adlandırdığım mekanlar/dükkanlara, her yeni keşif günlüğünde değinmeye çalışacağım. Bunlardan en sevdiğim iki tanesi: İkinci el ve retro gözlük severler için Tekten Optik ile el yapımı dans ve dönem ayakkabıları üreten İpek Kundura!

PTT Büyük Postane Binası

Siz de İstanbul’u benim gibi sokak sokak gezmeyi ve tabelalarına bakmadan caddelerinde kaybolmayı seviyorsanız aynı dili konuşuyoruz demektir. Hiç duyulmamış küçük dükkanları keşfetmeyi seviyorsanız da; birazdan bahsedeceklerim ilginizi çekecektir.

Sirkeci’ye fotoğraf baskılarımı almak için sık sık uğrarım. Bir de sürekli mektup yollama bahanesiyle (sırf bu yüzden yurt dışındaki arkadaşlarımla mailleşmeyi bıraktım) PTT Büyük Postane binasına yolum düşer. İçine girip tavanlarındaki camlara kafamı çevirir, hala ahşap kokan banklarına oturup insanların mektup yollayışlarını izlerim. Gişelerin önünde yer alan aşınmış mermer döşemelerine, bunca yıldır kimlerin ayak bastığını hayal ederek bakarım.

İmparator Kokoreç

Bir diğer Sirkeci ritüelim de; İmparator Kokoreç’tir. İstanbul’da kokoreç denildiğinde aklıma ilk gelen yer!

Tekten Optik

Tekten1

Yine böyle günlerden birinde; mektubumu Büyük Postane’den yollamış, rastgele hanlara girip çıkıyordum. Hamidiye Caddesi’ndeki Şah-As İş Hanına saatimi tamir ettirmek için girdiğimde; Tekten Optik’le karşılaştım. Zaten kurucusu Mehmet Tekten’i Feriköy pazarından da tanıyordum. Fakat bu kadar güzel numaralı ve güneş gözlüklerini bir arada bulabileceğimi hiç hayal etmiyordum. Bu optik, hem kadın hem erkek gözlükleri bulabileceğiniz, tasarım çerçevelerin ve iyi markaların uçuk fiyatlarla şişirilmediği cennet gibi bir yer adeta! Özellikle; 50, 60 ve 70’li yılların tasarımlarına bayıldım, Avrupa’da görüp de iç geçirdiğim gözlüklerin bir kısmına bu dükkanda denk geldim! Fiyatlarının kalitelerine göre çok iyi olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var.

Tekten2

Fendi, Ralph Lauren, Sirena, Nina Ricci, Roche, Osse ve bazı şehirler için özel tasarlanmış; “ülkeler serisinden”; Florence Design ve Liena Pitti gibi markaların ve daha aklıma gelmeyen birçok markanın ikinci el gözlüklerini Tekten’de bulabilirsiniz. İkinci el dediğime bakmayın, hepsi pırıl pırıl ve çok azı kullanılmış.

Tekten3

Sık sık vintage gözlük bakınan ve ufak çapta gözlük koleksiyonu yapan biri olarak bu gözlük dükkanına bayılmamak elde değil! Gözlük meraklısıysanız burayı kesinlikle öneriyorum ve bir diğer keşfim olan İpek Kundura’yı anlatmaya geçiyorum.

Tekten Optik Adres: Hamidiye Cad. Şah-As İş Hanı No:36 Kat:1 No:14 Sirkeci

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Sirkeci’de 6 Saat: Tekten Vintage ve Can Oba Restoran

İpek Kundura

ipek kundura3

Bir diğer keşfettiğim yer ise; Çukurcuma’da yer alan; Cafe 49’un solundan sapıp biraz yürüdüğünüzde karşınıza çıkan, atölye ve showroom olarak kullanılan İpek kundura. Bir akşam 49’dan çıkıp, o yolda yürürken renkli ışıklarla donatılmış vitrinini görüp, “bir gün kesin bu dükkana uğramalıyım” demiştim. Bir hafta sonra uğradım da… Tapet dansı ayakkabılarından tutun, 20’li ve 30’lu yılların Lindy Hop dans ayakkabılarına, 50’lerin modası botlarına ve topuklu birçok tipte retro ayakkabıya rastlayabileceğiniz bir yer hayal edin; burası öyle bir yer işte! Dönem filmlerinden fırlamış gibi gözükmek isterseniz bir ara İpek Kundura’ya gelin. Öncesinde Cafe 49’da bir pizza yiyin ki, İpek Kundura’nın 3. katına çıkarken nefes nefese kalıp, açlıktan bayılmayın!

ipek kundura4

20 yılı aşkın bir süredir ayakkabı üreten İpek Kundura’nın sahibi Tayfun Özsoy’dan aldığım bilgilere göre; bazı dönem dizileri ve filmlerine özel ayakkabılar da üretiliyormuş bu atölyede. İçlerinde; Cem Yılmaz’ın yer aldığı reklam filmi de var, Veda filmi ve Tozlu Yollar dizisi de… Kullanılan malzemeler, gerçek deri, kösele, süet ve cilalanarak parlatılan deri; yani rugan. Bir de şunu belirteyim; maalesef yalnızca kadın ayakkabıları üretiyorlar.

Bu dükkanın en güzel yanı ise; fabrikasyon değil bütün ayakkabıların el emeği sonucu ortaya çıkması. Ayakkabı modellerinin hepsini, gözünüz bir yerlerden ısıracak, Breakfast at Tiffanys’den, Türkan Şoray’ın filmlerinden ya da Türk dönem dizilerinden

ipek kundura6

İsterseniz modelini ve rengini seçip, zevkinize göre ayakkabılar da yaptırabiliyorsunuz. Ben 30’ların çizgilerini taşıyan, bordo bir ayakkabı yaptırdım. Yakında Lindy Hop dersine yazılırsam orada da giyeceğim.

İpek Kundra Adres: Kuloğlu Mah. Kocaağa Sok. Bali Apt. No:4 /4 Çukurcuma, Beyoğlu

ipek kundura8

Havalar soğuk diye kendinizi eve kapamayın, güneş yüzünü göstermeye başladı bile! İstanbul’u sokak sokak keşfedin… Bu şehrin keşfedilmeyi bekleyen yeni yerlerini bulmak ve fotoğraflar çekmek için en güzel bahanem olan İstanbul Keşif Günlüğü’nün yeni sayılarında görüşmek üzere!

Bu yazıları da okuyun: Deniz Yılmaz’dan; İstanbul Keşif Günlüğü #1: Antika Dünya Küre Bulmak 

İstanbul Keşif Günlüğü #2: İkinci El Çantalar

İstanbul Keşif Günlüğü #3: Plak Dükkanları