Son zamanlarda yükselişe geçen K-Pop müziği, Kore dramaları ve hatta özellikle YouTube’da yer alan mukbang videoları ile birlikte Kore yemeklerini iyice merak eder olduk. İstanbul’da son beş yıldır açılan Kore restoranlarıyla da bu merakımızı giderip Güney Kore’nin geleneksel lezzetlerini deneyimleme şansı elde etmeye başladık. Bu yazımda sizlere İstanbul’da yer alan Kore restoranlarını lezzet ve mekan dahilinde değerlendirerek kısaca anlatmak istedim. Bu lezzetleri bir uzman gözüyle değil, bir Uzak Doğu mutfağı meraklısı gözüyle yazmaya çalıştım.

Fotoğraf Altyazısı | Jakub Kapusnak (unsplash.com)
Kore Yemekleri | Fotoğraf: Jakub Kapusnak (unsplash.com)

Güney Kore Lezzetleri

Güney Kore lezzetleri, her ne kadar bizim damak tadımıza yakın olsa da sonuçta bir Uzak Doğu mutfağı. Yemeklere sık sık bir acı-tatlı lezzet ikilisi hakim ancak bu restoranlar Kore yemeklerini Türk damak tadına uyarlayarak yer veriyorlar. Kimchi, Tteokbokki ve Kimbap gibi yemekleri yerken tamamiyle bizim kültürümüzün dışında ve farklı bir deneyim yaşıyorsunuz. Eğer beğenirseniz de arada bir tekrarlayacağınız bir bağımlılığa dönüşebiliyor. Özellikle Kore kültürüne, dizilerine ve K-pop müziklerine ilgi duyan, seven herkesin denemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede dünyadaki farklı kültürleri daha iyi tanıma şansı elde edebilirsiniz.

Seorabeol Korean Restaurant, Esentepe

Seorabeol Korean Restaurant, İstanbul’daki Kore lokantalarının başında geliyor diyebiliriz. Özellikle mekana girdiğinizde ilk göze çarpan şey restoranın  geleneksel Kore temasına sahip olması. Biz buraya genellikle grup halinde gittiğimiz için yemeklerimizi bize ayrılan toplantı odasında yeme şansı elde ettik fakat normal servis yapılan yerin de gayet güzel ve otantik olduğunu söylemek isterim. Lokasyon bakımından da ulaşılabilir olan Seorabeol’de birçok yemeği tatma fırsatı buldum ve gerçekten beğendim, özellikle sipariş verdikten sonra getirdikleri ikramlık mezelerle birlikte yemeklere başlamadan önce kalbimi kazandıklarını söyleyebilirim.

Tteokbokki, Kimbap, tatlı ekşi tavuk ve tofu çorbası gibi yemekleri yedikten sonra sebze ve acı yiyecekler yemeyen birisi olarak gayet doyduğumu, özellikle de tavuk ve et yemeklerini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Seorabeol İstanbul’daki Kore Restaurantları içinde en pahalı mekanlardan biri olduğu için sık sık gidilecek bir yer olduğunu düşünmesem de büyük porsiyonları ve lezzetli yemekleri için bir şans verebilirsiniz.

Sopung Kore Restoranı, Çeşitli Mekanlar

İstanbul’da dört şubesiyle en tanınan ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen mekan olduğunu düşündüğüm Sopung’u yorumlamaya geldi sıra. Ben daha önce Kadıköy ve Karagümrük’de bulunan şubelerine birçok defa gittim. Fiyatlarının gerçekten uygun olduğunu söyleyebilirim fakat tabii ki normal fast food yemeklerine göre bir tık daha fazla ama bunu malzemelerin ithal ve Türk yemeklerinden farklı olmasına bağlayabiliriz. Porsiyonlarının çok büyük olmadığını fakat lezzetlerinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Ben acı sevmediğim için en sevdiğim Kore yemeği olan Tteokbokki bana biraz acı geldi fakat acı sevenlerin damak tadlarına gayet uyacağını söyleyebilirim. Sunum ve servisleri gayet güzel olan Sopung restorandan ziyade daha çok kafe tarzında olsa da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz gayet güzel bir mekan.

Koreköy, Kadıköy

Koreköy, İstanbul’daki Kore restoranlarının en yenisi. Açıkçası Instagram’da reklamlarının karşıma çıkmasıyla tanıştığım bu restoran favorilerim arasına çok hızlı girdi diyebilirim. Küçük bir kafe atmosferine sahip olan restoranın dizaynını ise gayet tatlı buldum. Menüde henüz çok fazla yiyecek seçeneği bulunmasa da acılı ve acısız, peynirli ve peynirsiz gibi bazı tercihler yer alıyor. Böylelikle kendi damak tadınıza göre kişiselleştirilmiş yiyeceklerinizi oluşturabilirsiniz.

whatsapp-image-2021-04-18-at-01-04-35
Kimbap | Fotoğraf: Setenay Kantürk

Özellikle Tteokbokki ve tavuk yemeklerini tatmanız gerektiğini şiddetle tavsiye ediyorum. Koreköy’e arkadaşlarınızla birlikte eğlenmeye gidebilirsiniz çünkü içerisinde Norebang yani Kore usulü Karaoke bulunuyor. Bu da K-Pop dinleyicileri için gayet güzel ve çekici bir sebep bence.

Kapak Fotoğrafı: Ryan Kwok (unsplash.com)

İlginizi Çekebilir: Aybüke Dizman’dan Ramen