İstanbul’un arka sokakları, lezzetli mekanlarıyla bizi şaşırtmayı asla elden bırakmayacak gibi görünüyor. Özellikle ev yemeği konusunda her an her türlü sürprizle karşılaşabiliriz! Hesaplı, hızlı ve leziz bir ev yemeği yemek için damakların vazgeçilmezi olan bu mekanlara bakmanızı öneririm. İşte İstanbul’da ev yemeği yiyebileceğiniz favori mekanlarımız: 

-Bu yazı Kasım 2018’de güncellenmiştir.-

Helvetia, Beyoğlu

helvetia

Ev yemeği yapan mekanlar listesinin her zaman ilk sırasında yer alabilecek güçte ve lezzette olan Helvetia, Asmalımescit’in olmazsa olmazlarından. Sürekli kalabalık oluşu yer bulmakta zorlanmamıza yol açsa da, beklemeye değer diye düşünüyoruz. Sebze ağırlıklı menüye sahip olan mekanın favori yemeği ise tavuk graten. Bulunduğu konum itibariyle, zincir restoranların rakibi olarak yıllardır ayakta durmasının sebebini siz de tatmalısınız.

Helvetia Adres: General Yazgan Sok. No: 8/A Asmalımesciti Beyoğlu / İstanbul

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Yumma: Moda’da Antep Mutfağı

Hayvore, Beyoğlu

İSTANBUL'DA EV YEMEĞİ İÇİN EN İYİ MEKANLAR

İstanbul’da ev yemeği için en iyi mekanların canı, ciğeri galiba. Lazca’da “Ben Buradayım” anlamına gelen Hayvore, ev yemeği yapan yöresel bir mekan. Karadeniz’den gelen malzemelerle doyumsuz lezzetler ortaya çıkıyor ve daha karalahana çorbanızı kaşıklarken bir daha ne zaman gelsem diye düşünmeye başlıyorsunuz. Diğer yandan mısır ekmeğinin müdavimi olmaya karar verirken, ev baklavası da kafanızı karıştırmıyor değil hani. Burada yemek yemek zor iş!

Hayvore: InstagramKonum

Hayvore Adres: Turnacıbaşı Cad. No:4 Beyoğlu / İstanbul

Özkonak, Cihangir

İSTANBUL'DA EV YEMEĞİ İÇİN EN İYİ MEKANLAR--

1963 yılında kurulan mekan sütlü tatlılarıyla nam salmış olsa da ev yemeği konusunda da ne kadar başarılı olduğunu ispatlamış bulunuyor. İstanbul’un mutlaka uğranması gereken mekanlarının arasında yer alması boşuna değil. Günlük hazırlanan yemeklerin, malzeme seçimine büyük titizlik gösteriliyor. Komşu esnaflardan alınan taze ürünler, yıllardır aynı lezzetin korunmasında önemli bir rol oynuyor olsa gerek. Ev yemeklerinin haricinde muhallebi de ayrı bir övgü hak ediyor, haberiniz olsun.

Özkonak Adres: Akarsu Cad. 46/B Cihangir, Beyoğlu / İstanbul

Kanaat Lokantası, Üsküdar

kanaat-lokantasi-1933

Bir aile işletmesi olan Kanaat Lokantası 1933 yılından beri hizmet vermekte. Zengin ev yemeği menüsüyle mekandan içeri girdiğiniz an önce gözleriniz doymaya başlıyor, mide kısmı da en kolayı zaten. Kestaneli iç pilav konusunda ne kadar başarılı olduklarını mutlaka denemelisiniz. Yolunuzu Üsküdar’a düşürmek için çok beklememenizi öneririz.

Kanaat Lokantası Adres: Selmanipak Cad. No: 25 Üsküdar / İstanbul

Doğaya Dönüş, Teşvikiye

10489971_852072328137303_8117574748096669389_n

Nişantaşı’nda önemli bir eksikliği hakkını vererek kapatan Doğaya Dönüş, günlük hazırlanan ev yemekleriyle sağlıklı beslenmek isteyenlerin kalbini çalıyor. Lezzetli yemek menüsünde kiş çeşitleri öne çıkarken, salata çeşitleri de tabağınızın iyi bir tamamlayıcısı olarak hazır bulunmakta. Eğer şanslıysanız ve gittiğinizde köfte kaldıysa, tadına bakmadan ayrılmayınız.

Doğaya Dönüş: InstagramKonum

Doğaya Dönüş Adres: Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No: 104/10 Teşvikiye, Şişli / İstanbul

Tarihi Subaşı Lokantası, Fatih

Burada, hem ev yemeği hem Osmanlı-Türk mutfağı lezzeti bir arada. Bu uyumu çok seviyoruz galiba. Zengin bir yemek seçkisiyle baş başa kalmak ilk başta karar vermemizi güçleştirse de sonrasında midemizi bayram ettirdiğini söyleyebiliriz. Nuruosmaniye Camii’nin hemen altında yer alan mekan, tarihi dokusuyla İstanbul’un kıymetlilerinden. Daha uzun yıllarca ayakta kalmasını diliyoruz.

Tarihi Subaşı Lokantası: InstagramKonum

Tarihi Subaşı Lokantası Adres: Beyazıt Mah. Ç. Nuruosmaniye Cad. No:48, Fatih / İstanbul

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den “Lokanta Kru: Teşvikiye’de Sımsıcak Bir Mahalle Lokantası”