Kahvesiz bir sabah hayal edebiliyor musunuz? Çay tiryakileri kızmasın ama, biz edemiyoruz. Her sabah taze demlenen kahvenin kokusuyla kendimize gelmek, sıcak ve leziz bir kahveyi yudumlarken gözlerimizin açıldığını hissetmek bambaşka geliyor. Öte yandan hepimizin farklı bir kahve rutini var. Bazımız sabah uyanır uyanmaz demlemeye başladığı kahvesini kahvaltısıyla birlikte içmeyi sever, bazımızsa kahvaltıdan sonra günün haberlerine göz atıp, telefonundaki uygulamalar arasında gezinirken kahve keyfi yapmayı…

Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi

Kahve rutinimizi damak zevkimiz kadar biraz da evdeki donanımımız, mutfaktaki imkanlarımız belirliyor: Espresso mu yoksa filtre kahve mi… Espresso bazlı kahveleri hazırlamak için kahveyi hava basıncıyla demleyen, geniş yer kaplayan ve belli tekniklerde pratik gerektiren espresso makineleri kullanırken, filtre kahve için onlarca yöntem ve ekipman arasından seçim yapabiliyoruz. Bunlardan en kolayı da filtre kahve makinesi…

Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi

Drip coffee yani damla kahve olarak da adlandırılan filtre kahve, kahveyi demlemek için gereken basıncı sıcak sudan termal olarak sağlıyor ve kahveyi damla damla çekirdeklerden bardağınıza taşımak için yerçekimini kullanıyor. Filtre kahve hazırlamak için, sahip olduğunuz makinenin cinsine göre kağıt ya da metal bir filtreyi dilediğiniz miktarda çekilmiş kahveyle, su haznesini ise suyla doldurmak ve bir tuşa basmak yetiyor. Filtre kahve makinelerinin kahve demlemenin en basit ve ekonomik yöntemi olması bir yana, kahvenizi istediğiniz kadar sıcak tutabiliyorlar.

Bir kahve rutininiz varsa, muhtemelen damak zevkiniz iyi kahve ve kötü kahveyi ayırt edebilecek kadar gelişmiş demektir, eminiz. Peki iyi bir filtre kahve hazırlamanın altın kuralları neler ve sabah kahvenizin lezzetini arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Mükemmel Filtre Kahve Peşinde

Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Öğütücü
  • Favori çekirdeğinizi bulun. Kaliteli ve damak zevkinize uygun çekirdeği farklı çeşitler deneyerek bulun ve taze ve iyi kavrulmuş çekirdekleri, dolayısıyla zincir mağazalarda ya da süpermarketlerde satılan hazır kahve çekirdeklerini değil, lokal kahvecilerden, taze alınmış çekirdekileri tercih edin.
  • Çekirdeklerinizi iyi saklayın. Kahve çekirdeklerinizi hava geçirmeyen bir kapta, serin, karanlık ve kuru bir ortamda muhafaza edin. Ayrıca çok büyük miktarlarda kahve çekirdeği almak yerine, belirli aralıklarla satın almak, çekirdeklerinizin ya da çekilmiş kahvenizin tazeliğini korumaya yardımcı olacaktır. Çekirdekleri bir ay içinde, çekilmiş kahveyi ise en fazla iki hafta içinde tüketmeye çalışın.
  • Kendiniz öğütün. Her gün kahve içiyorsanız, neden en iyisini içmeyesiniz? Bir kahve makinesinin yanında bir kahve öğütücüyü de mutfak tezgahınıza ekleyebilir, ihtiyacınız kadar kahve çekirdeğini günlük olarak evinizde öğütebilirsiniz…
  • Ölçülere inanın. Her kahve demleme tekniğine özel oranları öğrenin ve kahvenizi hazırlarken bu oranlara sadık kalın. Kahvenizi filtre kahve makinesiyle hazırlarken, bu oran 250 ml. filtre kahve için 15 gram kahve.
  • Temizlik şart. Kahve makinenizin yıkanabilir parçalarını düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Daha etkili bir temizlik için makinenizin iç parçalarını 1:2 oranında sirkeli su karışımıyla yıkayıp, birkaç kez suyla durulayabilirsiniz.
  • Sıfır atık politikası. İçebileceğiniz kadar kahve demleyin; bu eşsiz içeceği israf etmekten kaçının.
  • Süt köpürtücü önemli. Eğer kahvenizi sütlü seviyorsanız, sütünüz de kahveniz gibi mükemmel olmalı. İyi bir süt köpürtücü sayesinde barista kalitesinde süt köpüğü hazırlayabilirsiniz.
  • SCA onaylı makineleri tercih edin. Açılımı Specialty Coffee Association (Özel Kahve Derneği) olan SCA, yalnızca doğru su sıcaklığı ve kahvenin ideal demleme süresi konusundaki yüksek standartları karşılayan makineleri onaylıyor. Bu noktada size harika bir önerimiz var…

Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi

Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi

Bir barista tarafından hazırlanmış gibi lezzetli kahveler için tercih edebileceğiniz filtre kahve makinelerinden biri, SCA sertifikalı Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi. 92 ve 96°C arasında optimum demleme sıcaklığı için dayanıklı yüksek sıcaklık haznesi, hijyenik paslanmaz çelikten yapılmış kazan içi, tam lezzet için yavaş ön demleme özelliği, kolay temizlik ve bakım için akıllı kireç çözücü özelliği, yaklaşık 1,5 litrelik büyük su deposu, mükemmel kahve aroması için ayrı ısıtma plakasıyla güne harika başlamanızı sağlayacak lezzetli bir kahve için gerekli tüm teknik özelliklere sahip.

Milano merkezli Matteo Thun & Antonio Rodriguez’in minimalist tasarımıyla siyah ve gümüş beyazı renklerini tercih edebileceğiniz Zwilling Enfinigy Filtre Kahve Makinesi’nin yanı sıra, çekirdeklerinizi kendiniz öğütmek için Zwilling Enfinigy Kahve Öğütücü, kahvenizi sütlü tercih ediyorsanız Zwilling Enfinigy Süt Köpürtücü ve kahvenizi yanınızda taşımak istiyorsanız Zwilling Enfinigy Termo Matara’lara da göz atmayı unutmayın.