Birkaç yıl önce Caskmates projesinin bir uzantısı olarak Dublin’in Jameson’ı ve Muğla’nın Gara Guzu’su arasında başlayan fıçı kardeşliği, Brewery Edition projesinin dünyadaki ilk ürünü Jameson Brewery Edition Gara Guzu ile devam ediyor. Gelin, fıçıların sihirli doğasına ve bu gurur verici projenin hikâyesine birlikte göz atalım.

Brewery Edition

Fıçının Hafızası

İrlanda kültürünün tüm dünyaya gururla ithal ettiği iki parçasının, viski ve biranın yolculukları bir noktada kesişiyor: Fıçı. Biliyorsunuz fıçı, viski ve biranın lezzetinde en az üretim süreçleri ve ham maddeler kadar etkili bir role sahip. Üretilmiş bira ya da damıtılmış viskinin ne kadar süreyle, nasıl bir fıçıda bekletildiği adeta karşılaşacağımız lezzetin kaderini belirliyor. Fıçılar, viskiye de biraya da ruhunu açıyor, karakterini aşılıyor.

Üretildikleri ağacın cinsi ve geldiği bölgenin özellikleriyle başlayan ve sonrasında bir süre içlerinde bekletilen vanilya ve baharat gibi farklı aromalarla gelişen fıçı hafızası, işlevini viski ya da birayla buluştuktan sonra kaybetmiyor tabii ki. Fıçı boşaldığında içinde bekletilmiş ve tüketilmiş içkinin kendi özellikleri de bu kolektif hafızaya ekleniyor. İşte bu da, kullanışmış fıçılarda bekletilerek ortaya çıkarılan eşsiz lezzetlerin reçetesinin bir parçası oluyor. Aynı üreticinin farklı edisyonları, farklı üreticiler arasındaki iş birlikleri ve hatta farklı içki türleri arasındaki buluşmalar, damağımızı büyülü lezzetlerle fıçının hafızası sayesinde tanıştırıyor.

Brewery Edition nedir?

Fıçının hafızasını unutulmayacak bir iş birliğine dönüştüren markalardan ikisi, İrlanda viskisi markası Jameson ve İrlandalı kraft bira markası Franciscan Well. İki markanın temsilcilerinin bir pub sohbeti sırasında ortaya çıkan dahiyane fikri sonucu, önce Franciscan Well’in Stout biraları Jameson fıçıları içinde bekletilmiş ve ortaya yepyeni bir stout bira çıkmış. Ardından aynı fıçılarda tekrar viski bekletilmiş ve bu sefer de ortaya yepyeni bir İrlanda viskisi çıkmış. Bu proje, Caskmates / Fıçı Kardeşliği adını almış. 

Fıçı Kardeşliği

Belki hatırlarsınız (ki eğer tattıysanız unutmak ne mümkün!) Caskmates projesi, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de hayata geçmişt. Yıllardır hafızasına İrlanda viskinin özellikleri kazınmış 20 Jameson fıçısı, İrlanda’dan aylarca süren çabalarla Gara Guzu’nun Muğla’daki bira tesislerine getirilmiş ve fıçılarda dört ay boyunca Gara Guzu’nun stout birası bekletilmişti. %9 alkol oranına sahip Meşeli, Türkiye’nin meşe fıçılarda olgunlaştırılan ilk Stout birası olarak 7 bin adet satılmıştı.

Jameson, Türkiye ve dünyada Caskmates projesini yeni adı Brewery Edition ile sürdürüyor. Ve şimdi Gara Guzu için iade-i ziyaret zamanı!

Jameson Brewery Edition Gara Guzu

Meşeli’nin ardından sıra bir İrlanda viskisi üretmeye geldiğinde Jameson, Gara Guzu’nun tüm biralarını deneyerek projeye en uygun birayı bulmaya çalışmış. Seçilen, Gara Guzu 4C IPA olmuş. Dört farklı şerbetçi otu kullanılarak üretilen, oldukça aromatik bu geleneksel IPA, Gara Guzu’nun rehberliğinde, birebir aynı formülle İrlanda’daki Middleton damıtım evinde üretilmiş ve belli bir süre bourbon fıçılarında bekletilmiş. Ardından biralar boşaltılıp, olgunlaşması tamamlanan Jameson viski yaklaşık bir ay aynı fıçılarda bekletilmiş. Ortaya, Brewery Edition serisinin dünyadaki ilk üyesi, Türkiye’nin kraft birası fıçılarında olgunlaşmış Jameson Brewery Edition Gara Guzu çıkmış. 

Brewery Edition

Jameson Brewery Edition Gara Guzu’nun Türkiye pazarına özel olarak yalnızca 24 bin şişe üretildiğini, dolayısıyla bu gurur verici, lezzet dolu viskiyi denemek için elinizi çabuk tutmanız gerektiğini hatırlatalım. Bakalım fıçının hafızası, sizin damağınıza neler fısıldayacak…