Uzun zamandır heyecanla beklenen ve vizyona girdiği günden beri Top 10 listesinde 1 numarada yer alan Netflix’in yeni yapımı Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi tüyler ürperten hikayesi ve muazzam oyunculukları ile listelerde uzunca bir süre zirveyi bırakmayacak gibi görünüyor.

Dahmer
Dahmer | Fotoğraf: playtusu.com

Ryan Murphy’nin “Ratched” dizisinden sonra Netflix’e kattığı “Dahmer” yayınlandığı ilk günden beri ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Gerek dizinin konusunun gerçek bir hikaye oluşu gerekse seri katil Jeff Dahmer’i canlandıran Evan Peters’in dillere destan oyunculuğu bu yapımın daha da konuşulmaya devam edeceğini gösterir nitelikte. Peki nedir Dahmer’in günlerdir böyle konuşulmasına, hatta çeşitli gazetelerde dahi diziye ve konusuna yer verilmesine sebep olan? Gelin Netflix’in yeni yapımına biraz yakından bakalım.

Jeffrey Dahmer Kimdir ?

hw9bbfbvp5kqfqkh-637432850279519174
Jeffrey Lionel Dahmer | Fotoğraf: seyler.eksisozluk.com

Jeff Dahmer tam adı ile Jeffrey Lionel Dahmer, 1978-1991 yılları arasında çoğu Asya ve Afroamerika kökenli 17 erkeğe karşı cinsel saldırı, işkence, parçalama ve yamyamlık gibi suçlarla birlikte öldürmekten hüküm giymiş Amerikalı seri katil. 

Psikolojik sorunlarının henüz o daha doğmadan annesinin kendisine hamileyken kullandığı ağır ilaçlara kadar dayandığı düşülüyor. Hiç anlaşamayan bir çiftin ve sürekli kavga edilen bir evin ortasında dünyaya gelen Jeff Dahmer, ailesinden göremediği şefkati ve ilgiyi arkadaşları ve sosyal çevresinden de göremeyerek tamamen yalnız bir çocukluk geçiriyor. Tek eğlencesi yaşadıkları evin etrafında bisiklet sürmek ve ormandan bulduğu ölü hayvan bedenlerini toplayarak tahnitçilik diye adlandırdığımız cesedin üzerinde oynamalar yaparak ve cesedin formunu bozmadan iç organları çıkarılarak çeşitli kimyasallar uygulayarak cesedin formunu koruma işlemini yapmak oluyor. Dahmer’in bir oyun bir uğraş gibi başladığı bu tahnitçilik onun gelecekteki bürüneceği psikopat kişiliğin bir parçası haline geliyor.

Çocukluğunu bu şekilde yalnız ve kendince uğraşlar bularak geçirdikten sonra lise yıllarında anne babasının boşanması ile daha da derin bir yalnızlığa sürüklenen Jeff Dahmer’in alkolle tanışması ve alkolik olarak adlandırılacak seviyeye geldiği dönem tam da bu yaşları oluyor. Bundan sonra ilerlediği hiçbir alanda tutunamayan Jeff ilk cinayetini de 1978 yılında babasının evinde kaldığı zaman işliyor. İkinci cinayetini ise ilk cinayetinden tam 9 yıl sonra işliyor. Gitgide psikolojisi daha da bozulan, alkol oranını asla kontrol edemeyen ve bir müddet sonra işlediği cinayetlerden zevk almaya başlayan Jeff Dahmer başta bahsettiğim tahnitçiliği öldürdüğü insanlar üzerinde uygulamaya başlıyor. Yakalandığı 1991 yılına kadar 17 erkeğin ölümüne sebep oluyor. Bu erkekler özellikle gay bardalardan seçilen kurbanlar. Dahmer, kurbanları ile önce seks yapıp sonra onları öldüren ve öldürdüğü insanlardan zombi oluşturacağına inandığı için insanlar üzerinde deney yaptığını da ifadelerinde söyleyen bir seri katil. 

Gerçek Bir Hikayeden Netflix’e 

Jeffrey Dahmer’in hayatına kısaca değindikten sonra gelelim dizinin yankılarına. Ryan Murph’nin yapımcılığını üstlendiği ve Jeffrey Dahmer’i Evan Peters’in canlandırdığı dizi gerçek hikayesi ile kıyaslandığı zaman gerçeğine çok uygun bir şekilde senaryoya uyarlandığını söylemek mümkün. Katilin doğmadan önceki ailesinin durumu, çocukluk ve gençlik yılları ince ince işlenerek seyirciye aktarılmış. Jeff Dahmer’ın işlediği cinayetler ve hayat öyküsünün yanı sıra katilin kurbanlarının özellikle Asya ve Afroamerikalı bireyler olması üzerinden Amerika’da yapılan ırkçılığa da dizide çok fazla yer verilmiş. Özellikle de Dahmer’in komşusu rolünde ve olayların en başından beri farkında olan Niecy Nash’in canlandırdığı Glenda Cleveland’ı, ırkçılık konusunda dizide en çok mücadele verenler arasında izliyoruz.  

Ryan Murphy ve Renk Sevdası

Teknik bakımdan diziye bir bakış atacak olursak konu Ryan Murphy olunca yorumum her zaman aynı yönde oluyor. Geçmiş yazılarımdan olan Ratched dizisine de göz atacak olursanız orada da Ryan Murphy ile ilgili aynı yorumu yaptığımı görebilirsiniz. Bir gerilim filmi içerisinde hiç beklemediğiniz bir noktaya değiniyor Murphy: Renk doygunluğu. Evet, Murphy’nin korku-gerilim yapımlarında renk doygunluğunu bu denli yüksek sıcaklıklarda tutması inanın beni mest ediyor. Çünkü hepimizin aklında gerilim-korku dendiği zaman kapkaranlık, renksiz, bir renk varsa dahi en fazla gri, siyah tonların yer aldığı bir ekran bekliyoruz. Oysaki Ryan Murphy’nin yapımlarında renk doygunluğu çok fazla. Tüm sahneler rengarenk desem yeridir. Kıyafetler, makyajlar, sahnede kullanılan dekorlar -özellikle de Ratched için söylemek gerekirse- her biri ayrı bir renk cümbüşü. Bu renk doygunluğuna Dahmer’de de yer vermesi açıkçası beni çok keyfilendirdi. Bilemiyorum bana katılır mısınız ama rengarenk bir ekranda gerilim izlemek nedense beni daha da tetikte tutuyor. Belki de konu ve görsel arasında ki tezattandır kim bilir.

Evan Peters’in Dillere Destan Oyunculuğu

Jeffrey Dahmer
Jeffrey Dahmer | Fotoğraf: starlightlanesea.com

Son olarak bu yapımın bu denli konuşulmasına olanak veren bir isimden bahsetmek istiyorum. Tabii ki seri katil Jeffrey Dahmer’e hayat veren Evan Peters. Daha dizinin fragmanını ilk izlediğimde gerçekten bir psikopatı izleyeceğimizin farkındaydım ama bir oyuncunun bir psikopatın ruhunu böyle yansıtacağını düşünmezdim. Evet, bu zamana kadar rolünü çok başarı ile canlandıran, hatta rolünü yaşayan çok fazla oyuncu izlemişimdir hatta burada yazılarımda da yer vermişimdir ama Evan Peters’ı izlediğim günden beri yeri bende çok ayrı.

Dizi yayınlandığı günden beri canlandırdığı rolden dolayı insanları ikiye bölen bir oyunculuktan söz ediyorum. Kimileri tıpkı benim gibi oyuncunun rolünü yaşadığını ve hakkıyla verdiğini söylerken bir diğer kısmı ise rolünü fazlasıyla gerçekçi oynadığını bu yüzden de oyuncunun içinde de gerçek hayatta böyle bir psikopatlık olup olamayacağı yönünde eleştiriler. Yani her iki yönden bakıldığında da oyunculuğa kötü bir eleştiriye pek rastlayamıyoruz. Diziyi izleyen değerli okuyucularım sizler hangi gruba hak veriyorsunuz?

youtube play youtube play

Dahmer, insanın tüylerini ürperten, izleyici zorlayan, akıllara durgunluk veren sahneleri, müthiş oyunculuk performansları, gerçek hikayesi ile başta da söylediğim gibi uzunca bir süre zirvedeki yerini koruyacak gibi görünüyor. Ben de sizlere daha fazla spoiler vermeden insanın yüzüne tokat gibi çarpan bu yapımla sizleri baş başa bırakıyor, izlemeyenlere iyi seyirler diliyor, izleyenleri ise yorumlara bekliyorum. 

Kapak Fotoğrafı: Netflix

İlginizi çekebilir: Zeynep Cemre Şahin’den Ratched