Özgür ruhlu kadınlara selam olsun! Bu listedeki kadınlar sadece bana ilhan vermekle kalmadı, aynı zamanda düşünebildiğin her şeyin aslında mümkün olduğunu kafama kazımama yardımcı oldular. Umarım onların hikayeleri sizlere bana verdiği gibi ilham verir!

1. Dünyanın Çevresini Gemilyle Gezen İlk Kadın: Jeanne Baret (1740 – 1807)  

Jeanne Baret, dünyanın etrafını ilk defa gemiyle dolaşan kadın. Bu gezisini ünlü Louis Antoine de Bougainville seferinin bir üyesi olarak gerçekleştirmiş. O zamanlar Fransız donanma gemilerine kadınların alınmasına izin verilmediği için erkek kılığında bu geziyi yapmış. O zamanlar seferin ünlü botanisti Philibert de Commerson ile aşk yaşaması onun gemiye “Asistan Jean” olarak sızmasına imkan tanımış. Baret tarihe damga vurmanın yanı sıra, birçok bitki çeşidinin bulunmasına katkı sağlamış.

2. Dünyayı 72 Günde Gezen İlk Kadın: Nellie Bly (1864-1922)

Nelly Bly
Nelly Bly

Nellie Bly birinci şahıs olarak gazetecilik yapmanın altın çağlarını yaşadığı zamanlarda ünlü bir gazeteciymiş. Akıl hastaneleri ile ilgili araştırmacı makaleleri sağlık sisteminin değişmessine ve uluslararası üne kavuşmasına sebep olmuş. Daha sonra, “80 Günde Devr-i Alem” kitabından daha da kısa bir süre olan 79 günde dünyayı gezmesi teklif edilmiş. Teklifi kabul eden Nellie Bly, Londra’ya gitmek için New Jersey’den bir feribota binmiş. Daha sonra Fransa’ya (Amiens) giderek”80 günde Devr-i Alem” kitabının yazarı Jules Verne ile tanışmış. Yolculuğuna Brindisi (İtalya), Port Said (Mısır), Singapur, Hong Kong, San Francisco güzergahında devam ettikten sonra, 72 gün, 6 saat ve 11 dakika sonrasında New Jersey’e geri dönmüş.

3. Irak’ın Sınırlarını Çizen Kadın: Gertrude Bell (1868-1926)

Gertrude Bell dilbilimci, arkeolog ve Oxford Tarih bölümünü bitiren ilk kadın olarak tarihte yer alıyor. Dünyanın etrafını 2 kez dolaşmış. Ama asıl olaylar Tahran’da görev yapan amcasını ziyaret etmesi ve Orta Doğu’ya hayran kalmasıyla başlıyor. Burada uzun süre kalıp Arapça öğrenerek bölgenin arkeolojisi hakkında önemli araştırmalar yapmış. Basra’ya gittiğinde yerel halk ile bol bol konuşarak Iraklıların saygısını kazanmış. Burada geleceğin kralları Abdeullah ve Faysal ile de tanışmış. Irak’ın bağımsızlığına kavuşmasına ve sınırlarının çizilmesine büyük katkıları olmuş. Öldükten sonra da çok sevdiği ve kurulmasında büyük rol oynadığı Bağdat’a gömülmüş. Daha detaylı bilgi ve bu sürükleyici hikayenin tamamı için önümüzdeki günlerde gösterime girecek ve Bell’i Nicole Kidman’ın canlandıracağı “Queen of the Desert” (Çöllerin Kraliçesi) isimli biyografik filmi izleyebilirsiniz.

4. Uzaya Giden İlk Kadın: Valentina Tereshkova (1963 – )

Valentina Tereshkova

Bu ilham verici kadın, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. 10 yaşında ailenin geçimine katkıda bulunmak için çalışmaya başlamış. Yıllar sonra amatör paraşütçülük yapmaya başlamış. Bu yeteneği nedeniyle rus otoriteleri tarafından 500 kişi arasından uzaya gidecek ilk kadın olarak seçilmiş. Uzayda 3 gün geçirmiş. Yolculuğu esnasında uzaydan dünyaya baktığında şunları söylemiş: “Ufku görüyorum. Açık mavi ve güzel bir şerit. Bu da dünya… Ne kadar da güzel! Her şey yolunda!”

5. Everest’e Tırmanan İlk Kadın: Junko Tabei (1975- )

Junko Tabei
Junko Tabei

Japon Junko Tabei, Everest Zirve’sine çıkan ilk kadın olmuştur. Yomuiri Gazetesi tarafında dünyanın en yüksek noktasına tırmanmak üzere birçok kişinin arasından seçilmiştir. Kamp yaptıkları sırada bilincini kaybetmek gibi bir sorunla karşılaşsa da Everest Zirvesi’ne çıkan ilk kadın olmayı başarmıştır. Şimdiki hedefi ise her ülkedeki en yüksek noktaya çıkmak!