Tatlıyla aramdaki bağı beni tanıyan herkes bilir, asla karşı koyamayacağım, neredeyse her gün yediğim, benim için bir mutluluk kaynağı. Benim için diyorum çünkü tatlıyı zehir olarak görenlerin sayısı da bir hayli fazla. Ama önüme gelen her tatlıyı yediğimi de sanmayın bu konuda biraz seçiciyim, belli başlı müdavimi olduğum pastaneler var. Ben her şeyin denge olduğunu savunanlardanım, çünkü tatlısız asla! Özellikle taze meyve ve bol çikolatalı bir pasta için heyecanlandığımı söylersem sanırım bana ancak tatlıyı benim kadar çok sevenler hak verecektir.

73202-schwarzwaelder-kirschtorte
Kara Orman Pastası | Fotoğraf: kuechengoetter.de

Kıpkırmızı, sulu vişneyi ve ağzı kaplayan kadifemsi dokusuyla çikolatayı sever misiniz? Ben bu iki tadın uyumuna bayılırım. Hafif mayhoş ıslak dokusuyla vişne ve çırpılmış bembeyaz kremanın birleşerek lezzetli kakaolu kek katmanlarını birbiriyle buluşturan ve dilinize değdiği an eriyen incecik çikolata yapraklarının kuru yapraklar gibi üzerini süslediği bir pasta. Bu cümleyi gerçekten içinizden gelerek ve yaşayarak okuduysanız şu an ‘Kara Orman Pastası’nı yiyor olduğunuz seviyeye çoktan geçmiş olmalısınız. Bu pastayı bu kadar sevip de sadece yemekle kalsam biraz bu pastaya haksızlık olurdu, yani Kara Orman Pastasını ellerimle de yaptım. Bu pastanın olmazsa olmazı vişne likörü ve Mutfak Sanatları Akademisi’nde aldığım eğitimde malzemeleri orijinal reçetelere sadık kalarak kullandığımız için bu pasta bana göre pastalar bölümünün baş tacıydı. Bu pastayı yapmak ve tabii ki sonunda yiyecek olmak beni fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Yaptığımız pastaları elbette tek başımıza yiyemezdik ama ben fotoğraftan da gördüğünüz üzere bu pastada bir dilim adı altında neredeyse pastanın yarısını yemiştim. Ama pastayı yapan benim, yani o da benim hakkım değil mi?

20210101_164810
MSA’daki Kara Orman Pastası | Fotoğraf: İlke Hazer

Kara Orman Pasta: Vişne Farkı

 “Schwarzwälder Kirsch Torte” olarak adlandırılan bu pasta Almanya’nın güney batı bölgesinde oldukça yaygın. Ancak bilinenin aksine, bu ağız sulandıran pasta adını bulunduğu dağlık bölge Kara Orman olarak adlandırıldığı için değil, ama Kara Orman bölgesinin mayhoş vişneleriyle yapılan kendine özgü tadı olan vişne liköründen alıyor. Bu özellikli vişne likörü aslında ilk önce İsviçre’de üretiliyor ve civar yerlere dağıtılıyor. Bu arada Kara Orman Pastası sembolleşmiş pastalar arasında yer alıyor, yani koruma altında, bu demek oluyor ki bu özellikli vişneler kullanılmadığı takdirde bu pasta Kara Orman Pastası olarak sınıflandırılamıyor; işte bu bilgi de aslında bu pastanın adının neden vişnelerden geldiğini de kanıtlar nitelikte.

20210114_202104
Grand Café Planie | Fotoğraf: İlke Hazer

Josepf Keller ise bu pastanın yaratıcısı olarak biliniyor. Bu arada bizim de dilimize Kara Orman Pastası olarak giren bu pastanın Almancada özellikle vişne (Kirsch) kelimesinin kullanılmasının, ancak İngilizcede “Black Forest Cake” olarak bilinen yani pastanın isminde vişne kelimesinin geçmemesinin bir sebebi var. Bu pasta İngiltere’de popüler olmaya başladığı zamanlarda vişne egzotik ve pahalı bir meyve olduğu için bu pasta vişnesiz bir şekilde yapılmaya başlanmış, işte bu yüzden de pastanın içinde olduğu gibi adından da vişne kelimesini çıkarmışlar. Gerçekten büyük bir eksiklik değil mi?

Gittiğim, gezdiğim yeni yerlerde de yine tabii ki tatlı avına çıkıyorum. Almanya’nın pastalar konusunda iddialı olduğunu hep duyuyordum ve bunun doğruluğunu Almanya’ya farklı zamanlarda yaptığım yolculuklarımda birçok değişik mekânda deneyimlemiş oldum. Almanya’da Kara Orman pastasını mutlaka daha iyi yapan yerler vardır ama ben hayatımdaki en güzel Kara Orman pastasını Stuttgart’ta yedim. Hatta öyle ki iki kere yedim, çünkü sırf o pasta için Stuttgart’a bir daha gittim. Antika pazarının kurulduğu meydanda Grand Café Planie bu konuda benim için bir numara. Kafenin içinde başınızı döndürecek kadar çok pasta çeşidi bulunuyor ve hepsini yeme isteği uyanıyor içinizde yani en azından bende. Ama benim hedefim belli, Kara Orman Pastası. Vişne likörünün ıslattığı yumuşacık keki ve dolgun sulu vişneleri ve vişne suyunun kırmızı dalgalar oluşturduğu beyaz kremasıyla iki kez beni havalara uçurdu. Umarım bu mutluluk anlarıma üçüncüsü ve daha fazlası eklenebilir. Bir pastayı yine anlata anlata bitiremediğime göre bu demek oluyor ki bu pastayı en kısa zamanda siz de tatmalısınız.

Kapak Fotoğrafı: Dr. Oetker

İlginizi çekebilir: İlke Hazer’den Strudel