Sonbahar, bizim için kültür ve sanatla buluşmak demek. O coşkulu sezon açılışını, hepsi bir anda açılan sergileri, şehri saran konser ve festivalleri, kalabalık etkinlikleri bu yıl alıştığımız gibi yaşayamadık. Fakat kültür ve sanat bizimle olmaya, bize ilham vermeye devam ediyor. Bu olağandışı yılda kapılarını açan etkinliklerden biri de şehrin en sevdiğimiz sanat etkinliklerinden olan 212 Photography Istanbul. Fotoğraf sanatına adanmış bu festival, 8-18 Ekim tarihleri arasında şehrin farklı noktalarındaki beş mekanda eşzamanlı olarak gerçekleşiyor: Yapı Kredi bomontiada, Akaretler’deki Sıraevler, Karaköy’deki Zülfaris ve tarihi mekanlar Şerefiye Sarnıcı ile Tekfur Sarayı Müzesi. Festival kapsamındaki Kendine Has Sergi ise, müzik ve fotoğrafın ilham verici güçlerini birleştiriyor.

Leo Xandre

212 Photography Istanbul boyunca Sıraevler’de Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu ve Howard Greenberg Arşivi’nden seçkilere göz atabilir, Şerefiye Sarnıcı’nın ve Tekfur Sarayı’nın tarihi atmosferinde Begüm Yamanlar, Bruno Barbey ve Metin Çavuş’un fotoğraflarını inceleyebilir, Zülfaris’te AES+F ve Emre Dörter & Mustafa Erkatırcı’nın işleriyle karşılaşabilirsiniz. Fakat fotoğraf sanatına doymak ve sanatçıların karelerinde kaybolmak için, festivalin merkezi diyebileceğimiz Yapı Kredi bomontiada’ya yarım gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları Ellen Kooi, Michael Chelbin, Clemen Ascher, Ouka Leele, Julia Hetta, Mária Švarbová ve Grégory Escande’nin fotoğraflarını inceleyebileceğiniz Yapı Kredi bomontiada’nın 4. Kat ve ALT bölümlerindeki sergilerin yanı sıra, Ali Taptık küratörlüğündeki İcra ve Müzakere de Türkiye’den fotoğraf sanatçılarının işlerini bir araya getiriyor. 212 Photography Istanbul kapsamında, yine Yapı Kredi bomontiada’da görebileceğiniz bir sergi de bizi oldukça heyecanlandırıyor: Kendine Has Sergi!

Kendine Has Sergi

Kendine Has Sergi, her biri işini tutkuyla yapan, her biri sahnelerden tanıdığımız isimleri kendine has üslubuyla fotoğraflayan üç fotoğraf sanatçısını bir araya getiriyor.

Artemis Günebakanlı

Artemis Günebakanlı’nın uzun yıllardır tanık olduğu konserlerde, bazen sahneden bazen seyircinin arasından yakaladığı unutulmaz performans kareleri, bize hem müziğin ilham verici gücünü hatırlatıyor hem de konser salonlarını, festival alanlarını doldurduğumuz günlerin özlemini yaşatıyor.

Emre Doğru

Emre Doğru, Cahit Berkay’dan Gaye Su Akyol’a, dünden bugüne bize ilham veren kült isimlerin portreleriyle karşımıza çıkıyor, iyi ki varlar dediğimiz, sahnede görmeyi özlediğimiz isimlerden oluşan bu serisiyle bize ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatıyor.

Leo Xandre

Leo Xandre ise yine yerli sahnenin sevilen isimlerini, daha önce hiç görmediğimiz yerlerde, samimi ortamlarda fotoğraflıyor – örneğin Can Bonomo’yu kumdan kaleler yapan bir çocukla sohbet ederken yakalıyor.

Zeplin | Artemis Günebakanlı

Kendine Has Sergi, Anadolu yakasında vakit geçirenlerin de işini kolaylaştırıyor. Sergide yer alan, yerli ve yabancı sahnenin nevi şahsına münhasır isimlerinden kareler, 8-18 Ekim tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’nın yanı sıra Bağdat Caddesi Zeplin Pub’da da sergileniyor.