Artık hepimizin çok iyi bildiği, tanıdığı ve belki de çoğumuzun ziyaret ettiği Od Urla’nın şefi ve yaratıcısı Osman Sezener’i tanımayan yoktur diye düşünüyorum. Özellikle theMagger okuyucuları daha önce Osman Sezener ile gerçekleştirilen röportajı mutlaka okumuşlardır. Yerel ve iyi malzemenin peşinde koşma tutkusu ile yola çıkan Osman Sezener, bu tutkusunu Od Urla ile aynı arazide yer alan “modern deniz mahsulleri” restoranı Ma Urla’yı kuruyor. Ayrıca, yetenekli şef Osman Sezener Bodrum’da Kitchen Bodrum isimli yeni bir restoran daha açıyor. Bu yeni restoranın haberini gördüğümde ilk düşündüğüm: “Oh be! Sonunda Bodrum’da bizden birileri olacak.” oldu!

whatsapp-image-2021-05-09-at-14-37-23-1
Kitchen Bodrum By Osman Sezener | Fotoğraf Kaynağı: Kitchen Bodrum

“Bizden birileri” dememin iki sebebi var aslında. Birincisi; bir İzmirli olarak alışılanın aksine çeşme sakini değil Bodrum sakiniyim ve Bodrum’da genelde İstanbul mekanları olur. Bu nedenle, İzmir’den kaliteli ve farklı bir restoranın Bodrum’da açılacak olması çok hoşuma gitti. İkinci sebep ise Osman Sezener’in ailesine ait olan ve Alsancak’ta bulunan Pizza Venedik’in çocukluğumdan beri sürekli gittiğim, çocukluğumdan bir parça olarak gördüğüm yerlerden biri olması. Çocukken koridorlarında koşturduğum, büyüdüğümde hala gittiğim ve yıllardır değişmeyen başarılı ekibi ile Pizza Venedik bizim ailemizden biri gibi. Bu nedenle Osman Sezener’in aile işletmesinden çok farklı işler yapıp İzmir’e kattığı değerleri yakından takip ediyorum.

Kitchen Bodrum, Bodrum’un en güzel otellerinden biri olan Bodrum Edition’ın içinde, otelin en güzel manzaraya sahip bölümünde açılıyor. Bodrum denizinin muhteşem mavisi ile Kitchen Bodrum’un harika mimarisi Osman Şef’in özel tarifleri ile buluşuyor.

1 Haziran 2021 tarihi itibari ile kapılarını açacak olan Kitchen Bodrum‘un bize neler vadettiğini Osman şef’e sordum. Osman şef, Kitchen Bodrum’un misafirlerine her şeyden önce bulundukları coğrafyada neler olduğunu göstermeyi vadettiğini söyledi ve ekledi: “Dolayısıyla öncelikli amacımız Edition Hotel’in dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine de, yalnızca Kitchen Bodrum’u ziyaret etmek isteyenlere de buraya ait mahsuller ve tariflerle unutulmaz bir deneyim yaşatmak. Menüyü Ege ve Anadolu mutfağının bir senteziyle oluşturduk diyebiliriz. Oluşturduğumuz menülerin temeli yerel ve kaliteli malzemenin, geçmişe dair anıların, o anıların bende iz bırakan tariflere dönüşmesinden oluşuyor.  Bodrum Yalıkavak’ın, bir nevi Ege Rivierasının, bu hazırladığımız özel menüye atmosfer olması da bizce çok doğru bir eşleşme oldu. Yemeklerin yanı sıra da, Türkiye’nin 7 bölgesinde yetişen yerel üzümlerden ve dünyanın önde gelen şarap bölgelerindeki seçkiden, özel bir kav oluşturduk. Yine aynı titizlikle yerel baharatların rol aldığı özel kokteyller hazırladık. Yani temelde Kitchen Bodrum tüm bunları, eşsiz manzarasında deneyimlemeyi vadediyor.

Bildiğiniz gibi Od Urla menüsü Osman Sezener’in kendi çiftliğinde yetiştirdiği ürünlerden oluşuyor. Kitchen Bodrum’un fotoğraflarında kendi ürünlerini yetiştirebilecekleri küçük bir alan gördük. Henüz ziyaret etme şansım olamadığı için Osman Şef’e Kitchen Bodrum’da ürün yetiştirebilecekleri bir alanları olup olmadığını, hammaddeleri nasıl temin edeceklerini sordum.

Osman Sezener, bu coğrafyadan ve bu topraklarda yetişen ürünleri kullanmaya devam edeceklerini söyledi ve ekledi: “Her zaman olduğu gibi, özellikle Ege Bölgesi’nin en iyi ve taze ürünlerini kullanacağız. Deniz mahsullerimiz Çeşme Yarımadası ve Bodrum’un eşsiz denizlerinden olacak. Menüde her reçetenin malzemeleri, tanıdığımız bildiğimiz üretimine güvendiğimiz yerel üreticilerden temin edilecek. OD Urla’daki geniş bahçe alanımıza burada sahip değiliz, ancak yine farklı reçetelerimizde kullandığımız baharatları temin edeceğimiz bir baharat bahçemiz var.

Osman Şef ile gerçekleştirdiğimiz bu güzel sohbetten, işine hissettiği tutkudan ve bugüne kadar yaptıklarından gördüğüm kadarıyla Kitchen Bodrum, Bodrum’un en elit, farklı ve kaliteli restoranlarından biri olmaya aday. Üstelik şefinden hammaddelerine kadar tamamen bizden! Osman Sezener’in yeni restoranının uzun ömürlü olmasını ve ülkemize kaliteli turistlerin dikkatini çekmesini diliyorum.

Kapak Fotoğrafı: Kitchen Bodrum

İlginiz çekebilir: Lisya Kalma’dan Od Urla