Yılın son ayında konser salonları yine ünlü bestecilerin melodileriyle, değerli solistlerin notalarıyla dolacak. Seçtiğim klasik müzik konserleri ve bir albüm haberiyle işte Aralık 2013’ün klasik müzik rehberi:

klasik muzik - beethoven

Dört Gün Boyunca Beethoven: Beethoven Festivali

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bu yıldan itibaren her iki senede bir BİFO & Fazıl Say Festivali ile dönüşümlü olarak yeni bir festival dizisine başlayacağını açıkladı. Bu yılki dört günlük mini-festival, klasik müzik tarihinin en önemli bestecilerinden olan Beethoven’a adanmış. Sezonun temasını da Beethoven olarak belirleyen Borusan Kültür Sanat, Beethoven Festivali dışında Borusan Quartet konserleri ve Rudolf Buchbinder Resitalleri ile de tüm yıl Beethoven temalı etkinliklerine devam edecek. Örneğin 2 Aralık‘ta Süreyya Operası’nda gerçekkeşecek olan Borusan Quartet konserinde Beethoven’ın 4, 9 ve 14 no’lu yaylı çalgılar dörtlülerini dinleyebilirsiniz.

klasik muzik - salzburg bach choir

Festivale dönecek olursak, 18-21 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan Beethoven Festivali’nin ilk konserinde (18 Aralık Çarşamba) keman sanatçısı Christian Tetzlaff, bestecinin yegane keman konçertosunu seslendirecek. İkinci konserde (19 Aralık Perşembe) ise bestecinin en ünlü piyano konçertosu olan No.5′i (İmparator) piyanist Alexei Volodin‘den dinleyebileceğiz. Sascha Goetzel yönetimindeki bu iki konserde BİFO da Beethoven’ın 3. ve 5. senfonilerini seslendirecek. Benim için en heyecan verici konser ise 21 Aralık Cumartesi gecesi ilk kez dinleyeceğim “Missa Solemnis“i dinleyeceğim koral konser. Bu konsere Salzburg Bach Korosu, soprano Ruth Ziesak, mezzosoprano Daniela Lehner, tenor Richard Croft ve bas David Soar konuk olacak. Son olarak klasik müzik ve dansın birlikteliğinden zevk alanlar için Zeynep Tanbay Dans Projesi‘nin Beethoven yaylı çalgılar dörtlüleri üzerine hazırladığı koreografinin dünya prömiyeri de 20 Aralık Cuma ve 21 Aralık Cumartesi günleri programda yer alıyor.

klasik muzik - vienna classical players

Yılbaşı Konserleri:

En az çam ağaçları, Noel Baba’lar ve “Seneye görüşürüz!” esprileri kadar normalleşmiş bir başka Yılbaşı habercisi, şehre uğrayan Yılbaşı temalı klasik müzik konserleridir. Yılbaşı Konseri programlarında ezici üstünlüğü yakalayan besteci ise Strauss’tur kuşkusuz. Tabii bir de öyküsü nedeniyle Çaykovski’nin Fındıkkıran Balesi sahnelenecekse, Aralık ya da Ocak aylarına denk getirilmesi yazılı olmayan bir kuraldır adete. Bu yıl da İstanbul klasik müzik takviminde gelenekler bozulmuyor ve Yılbaşı konserleri tam da bu standartlara uyuyor. Programında Strauss başta olmak üzere Viyanalı bestecilerin vals, polka, marş, arya ve düetlerine yer veren “Strauss Gecesi” 26 ve 27 Aralık tarihlerinde İş Sanat‘ta size çok keyifli anlar yaşatacaktır. İş Sanat’ın yıllardır Strauss Festival Orchestra Vienna ile imza attığı ve iki yıldır benim de kaçırmadığım bu Yılbaşı konserleri, bu yıl Vienna Classical Players ile devam ediyor. “Fındıkkıran“ı Stars of Moscow Ballet topluluğundan, Zorlu Center PSM‘de 7 Aralık‘ta izleyebilirsiniz.

Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar:

İş Sanat’ın iki yıldır Milli Reasürans Konser Salonu‘nda ÜCRETSİZ olarak gerçekleşen Parlayan Yıldızlar konser serisi, bu yıl da devam ediyor. Serinin bu sezonki ilk konseri 19 Aralık Perşembe gecesi, genç flüt sanatçısı Denizcan Eren‘i konuk edecek. Klasik müzik biletleri çabuk tükeniyor ya da klasik müzik biletleri çok pahalı gibi bahanelerle klasik müzik dinlemekten uzak kaldığınızı düşünüyorsanız; şehrin merkezinde ve ücretsiz olarak gerçekleşen bu konserleri izlememek için gerçekten sağlam bir bahaneniz olması gerekiyor. Konser için [email protected] adresinden ya da 0212 316 10 83′ten rezervasyon yapılabiliyor.

klasik muzik - ayla erduran

Süreyya Operası Oda Müziği Konserleri:

Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası’nda düzenlediği oda müziği konserleri, Aralık’ta da yine birçok değerli solist ve oda müziği topluluğunu konuk ediyor. Bu ayın öne çıkanı, 9 Aralık Pazartesi gerçekleşecek olan konser. Türkiye’nin en önemli solistlerinden keman sanatçısı Ayla Erduran ve piyanist Ayşegül Sarıca; Mozart, Schubert ve Grieg’den eserler seslendirecekler.

Yeni Albüm: Dvořák, Anne-Sophie Mutter

klasik muzik - anne sophie mutter dvorak album

Geçtiğimiz ayın en heyecan verici albüm haberi, görkemli kariyeri boyunca ilk kez bir Dvořák albümü kaydeden Anne-Sophie Mutter’den geldi. Deutsche Grammophon’dan çıkan albümde, dünyanın en iyi keman sanatçılarından olan Mutter, bestecinin keman konçertosunu kaydetmiş. Henüz Türkiye’de bulunmasa da en kısa zamanda raflarda yerini alacaktır diye umuyorum. Mozart albümlerini CD-çalarımın yanından eksik etmediğim Mutter’in en sevdiğim bestecilerden olan Dvořák’ın tek keman konçertosunu kaydetmiş olması gerçekten güzel bir haber. Albümde ayrıca yine Dvořák’tan Romance in F Minor, Mazurek ve Humoresque de yer alıyor.

Emre Eminoğlu

Magger, Kültür ve Sanat Blogger'ı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?