Kuledibi’nde salaş, keyifli bir design-workshop cafe istiyorsanız; adres Mavra!

Haftada bir ZeGlence’nin Yazi İşleri Müdürü Huri Aysu ile mutlaka yemeğe çıkarız. Sohbetin saatlerce sürdüğü bu yemeklerin sonrası her seferinde bir macera ile biter. Buluşmaların başlangıçları da bilinmezlik içindedir.Spontane girilen ya da kulağımıza fısıldanmış mekanları ararken hep “Şurayı bir denesek mi?” der, her seferinde başka mekanlarda buluruz kendimizi. Kuledibi ve Galata civarı müdavimlerinin bildikleri ama nasıl olduysa bizim atladığımız bir cafe bulduk dolanırken. Mekanın adı Mavra.

Mavra

Mavra

Sıcakkanlı çalışanlarının bizi karşıladığı cafenin her yerinde farklı insanlar tarafından tasarlanmış ürünler satılmakta. Aydınlatmadan kolyeye, çoraptan yastığa kadar her çeşit nesneyi burada bulabiliyorsunuz. Tasarımcısının Sezen Uygur olduğu Yumuşak Şeyler’i ve Bibu Atolye’nin tasarımcıları Bilge Zaptçıoğlu ile Burcu Öz tarafından tasarlanan yastıkları girişte ürün teşhiri için yapılmış rafların üstünde bulabilirsiniz.

Pixe-lol’den kolyeler, Ballonet ‘ten çoraplar, Suriyeli bir tasarımcının yaptığı el emeği göz nuru broş ve tokalar dışında bu güzel cafenin fikir anası (aynı zamanda işletmecisi) olan Yonca Akçay’ın tasarladığı fincanlardan da satın alabilirsiniz.

Ufak bir masaya kurulduktan sonra menüden muhabbet ederken atıştırabileceğimiz ortaya karışık bir şeyler söyleyelim dedik ve Karışık Tabak ile Mavra Cheeseburger istedik. Cajun tavuk, sosis, top köfte eşliğinde bolca patatesin olduğu karışık tabaktaki köftelerin çok fazla pişmek istememesi dışında lezzetli bir tabakla beraber güzel bir Mavra Cheeseburgeri mideye indirdik. Bu arada Mavra tarzında yapılan hamburger köftesini menünün favorisi olan “Çok Güzel Köfte” olarak da yiyebilirsiniz. Bu yemeklerin yanında içilmesi gereken bira ya da şaraptan bahsedemememizin nedeniyse Beyoğlu Belediyesi’nin bu mekana nedense içki ruhsatı vermemesi.

Buranın “Design Cafe” olarak adlandırması sadece sattığı ürünlerden değil: Mekanın iç dekorasyonunun da bu ünvanda büyük parmağı var. Tekdüze mobilya yerine farklı ve retro tasarımlarda mobilyalar mekana evinizin salonundaymışsınız gibi bir hava katıyor.

Bize servis yapan Tolga ve Safak’ın güleryüzleri ve sohbetlerinin üstüne köftelerden dolayı özür amaçlı ikram edilen kahvelerle Mavra, müdavimi olacağım cafeler arasına ismini yazdırdı.

Akşamları çalınan güzel müziklerle gayet keyifli bir mekan olan Mavra, sabah 09.00′da açılıp gece 00.30′a kadar hizmet veriyor. Ayrıca kahvaltı menüsünün geniş olduğu gözümüzden kaçmadı. Kuledibi’nde olan bu cafeye en kısa zamanda kahvaltı için de uğrayacağız. Bence siz de bir uğrayın!

Mavra Adres: Serdar-ı Ekrem Caddesi 31/A Kuledibi Beyoğlu

tripadvisor.com/MavraCafe

İlginizi çekebilir: “Serdar-ı Ekrem Sokak’ta Mekan Keşifleriyle Dolu Bir Gün”