İkinci Dünya Savaşı döneminin Fransa’sında geçen, yönetmenliğinin ve filmdeki müzik bestelerinin Christophe Barratier’e ait olduğu 2004 yapımı Les Choristes; Fransız sinemasına karşı ön yargısı olanları bile etkisi altına alacak eşsiz, zarif ve müzik dolu bir yapım. Filmi bu kadar özel bir yere taşıyan hem döneminin özelliklerini yansıtan birçok alt metin içeriyor olması hem de oyuncularının birçoğunun çok yetenekli küçük çocuklardan oluşması. Öyle ki 40 farklı koro içinden özel olarak seçilen bu çocukların performansı ve yetenekleri karşısında büyülenmemek elde değil. Çocukların masumluğu, doğallığı, sevginin iyileştiriciliği ve dönüştürücülüğünü işleyen bu naif filmden yazımın bundan sonraki kısmının spoiler içereceğini belirttikten sonra biraz daha bahsetmek istiyorum.

Les Choristes
Les Choristes | Fotoğraf: IMDb

Film; bir öğrenci mümessili Mathieu’nun (Gérard Jugnot) Fond de l’Étang isimli durumu pek de iyi olmayan, bazılarının ailesinin bile olmadığı erkek çocuklarının yatılı olarak kaldığı okulda işe başlamasıyla başlıyor. Okul müdürü Rachin tarafından çocuklar action – réaction ilkesine göre yetiştiriliyor. Yani Rachin, çocuklardan herhangi biri bir hata yaptığı zaman onları bu hataya eş değer olduğunu düşündüğü acımasız bir cezaya maruz bırakıyor. Çocuklar hücreye kapatılıyor, ailesiyle görüştürülmüyor hatta şiddete bile maruz kalıyorlar. 

Les Choristes
Les Choristes | Fotoğraf: IMDb

Rachin’in eğitim anlayışına tamamen zıt olan Mathieu ise çocuklara acımasızca davranmak yerine sevgi ve şefkatle yaklaşarak okula hakim olan atmosferi değiştirmeye çalışıyor. Çocukların yaptıkları hataların bazılarını sır olarak saklıyor, hatalarının sonuçlarının neler olduğuyla yüzleştiriyor, empati yapmayı öğretiyor. Dahası müdürün karşı çıkmasına rağmen çocukları hayata kazandırmaya çalışıyor ve yaramazlıkla etiketlenip geçilen, önemsenmemiş, fark edilmeyi bekleyen bu çocuklara bir amaç veriyor. Çocuklar da Mathieu’a bir amaç veriyor. Bu amaç ise müzik.

 Les Choristes
Les Choristes | Fotoğraf: dellecomputers — LiveJournal

Film bu noktada gerçeklikten uzaklaşmıyor ve tüm çocuklar yaramazlıklarına tamamen son verip bambaşka insanlara dönüşmüyor. Hatta hepsi müzik için çok yetenekli bile çıkmıyor. Fakat korkunun ve acımasız cezaların hakim olduğu bu okulda daha önce var olmayan bir şey gerçekleşiyor: Öğrenciler ve Mathieu arasında gerçek bir bağ kuruluyor, onların yüreklerine ulaşıyor. Böylelikle emekle, sevgiyle, sabırla ve merhametle şartlar ne olursa olsun ne kadar büyük değişimlerin yaşanacağına tanık oluyoruz.

Les Choristes
Les Choristes| Fotoğraf: vegafilm.com

Çocukların hepsine sımsıkı sarılmak isteyeceğiniz sahnelerle, yer yer güldüren diyaloglarla, gözleri dolduran hikayelerle ve film bittikten sonra tekrar dinlenesi muazzam şarkılarla dolu olan bu filmi mutlaka izlemenizi öneririm. Şimdiden iyi seyirler!

Kapak fotoğrafı: Vega Film

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Fransız Filmleri ve Film Önerileri