Birbirinin aynısı balık restoranlarının sıralandığı sahil şeritlerinden çok var Ayvalık-Küçükkuyu hattı üzerinde. Hepsinde aynı balıklar, aynı şekilde pişirilmiş; birbirinden çok da farkı olmayan mezeler, klasik içkiler ve kapanışı yapan fırın helva… Size de tanıdık geliyordur eminim çizmeye çalıştığım bu tablo. Tamam bunların yeri ayrı ve çok lezzetli ama insan ara sıra değişik şeyler tatmak, bildiği lezzetlerin farklı yorumlarını denemek istiyor. Bunun için de en ideal noktalardan biri Küçükkuyu sahildeki Lita Lokanta!

Lita Lokanta, Dana Yanağı Taco ve Patates Bravas | Fotoğraf: Nevin Eneş

Lita Lokanta Konum

Lita ile tanışmamız covid tedbirlerine ara verilerek mekanların kısa süreliğine açıldığı bahar döneminde oldu. Dışarıda yemek yiyip bir şeyler içmeye hasret kaldığımız, dört gözle sosyalleşmeyi beklediğimiz güzel bir bahar gününde, gündüz rakısına oturduk Lita’da. Nasıl iyi geldi anlatamam! Menü mevsimlik değiştiği için şu an gitseniz aynı mezeleri belki bulamazsınız ama labneli köz patlıcan harikaydı. Aklınızda bulunsun, denk gelirseniz kaçırmayın sakın.

Lita’ya ikinci gidişimizde ise daha çok lezzet deneme fırsatı bulduk ve hepsi birbirinden güzeldi. Benim menülerde gördüğümde hemen sipariş ettiğim Patates Bravas ile başladık yemeğe ve Dana Yanağı Taco ile devam ettik. Şimdi taco benim kırmızı çizgim, bayılırım ve tarafsız konuşmam belki biraz zor ama gerçekten lezzetliydi. Çoğu yerde taco’nun limonla servis edildiğini düşününce lime ile birlikte servis edilmesi gayet özenli geldi bana. Tek söyleyebileceğim belki porsiyonlamasının tek büyük taco’dan ziyade küçük küçük birden fazla taco şeklinde olması olabilirdi, yeme kolaylığı açısından. Salata olarak ise sosuna bayıldığım Gargaron Salata tercih ettik. İçinde mis gibi çilekler ve çıtır çıtır bademler vardı. Tek başına dev lezzet!

Ana yemekte benim tercihim bonfileli lezzet bombası makarna olarak özetleyebileceğim Penne Romesco’dan yana oldu. Arkadaşım Lomo Saltado tercih etti ve dediğine göre son zamanlarda yediği en lezzetli ve lokum gibi bonfileymiş! Biz ana yemek konusunda klasiklerden şaşmadık ama menüsü farklı tarzların sentezi adeta, Poke Bowl’dan Ördek Bao’ya birçok seçenek var. Hatta aklım tiftiklenmiş dana etiyle hazırladıkları Lita Burger’de kaldı. 

Tatlıda Ayran Panna Cotta ve Helva Brulee olmak üzere iki seçeneğimiz vardı ikisini de denedik! Ayran Panna Cotta’yı yıldız anasonlu earl grey çayla lezzetlendirmişler ve bence çok hafif ve serin bir lezzet olmuş, beğendim. Helva Brulee’yi Edremit’in meşhur ve kuşaktan kuşağa hizmet veren Tıflıpaşa Helvacısı’ndan temin ettikleri tahin helvası ile hazırlıyorlar. Ben daha yoğun bir şeker aroması beklerdim aslında ama hafif ve lezzetliydi o da. Çıtır çıtır üst katmanıyla denemeye değer bir tatlı kesinlikle. 

Bu arada kokteyl menülerine de göz attım, fazla geniş olmasa da memnun edecek çeşitlilikte. Bir akşamüstü hafif atıştırmalıklarla birlikte kokteyl denemeye de kararlıyım!

Kazdağları’nda, Yeşilyurt ya da Adatepe Köylerini gezip Zeus Altarı’ndan körfeze bir bakış attıktan sonra keyifli bir akşam yemeği için Lita Lokanta’yı tercih edebilirsiniz. Aklınızda bulunsun derim!

Kapak Fotoğrafı: Esra Kaya

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Lokanta Bahar Edremit