Önümüzdeki haftalarda Londra, Paris, New York, Berlin ya da Amsterdam’a bir seyahat mi planlıyorsunuz? Ya da yakınlardaki tatilinizde ziyaret edeceğiniz kente kültür-sanat ajandasına göre mi karar vermek istiyorsunuz? İşte 6 kentten öneriler:

Londra

spot - london

Robert Rauschenberg, Monogram, 1988-56, Moderna Museet, Stockholm

Londra’nın ve dünyanın en büyük, en önemli çağdaş sanat müzelerinden TATE Modern, 2 Nisan’a kadar Amerikan çağdaş sanatının en yenilikçi isimlerinden Robert Rauschenberg‘in eserlerine yer veriyor. Sanatçının 2008’deki ölümünün ardından gerçekleşen ilk retrospektif sergi olma özelliği taşıyan sergi, New York’taki MoMA işbirliğiyle hazırlanmış. 20. yüzyılın ikinci yarısında verdiği eserleriyle çağdaş sanatta köklü değişikliklere neden olmuş Rauschenberg’in eserlerinin yanı sıra aynı tarihe kadar TATE Modern’da Philippe Parreno‘nun Anywhen başlıklı yerleştirmesini de görebilirsiniz.

Paris

Dünyanın en köklü müzelerinden Louvre Müzesi, Dublin’deki National Gallery of Ireland ve Washington’daki National Gallery of Art işbirliğiyle Hollandalı Barok sanatçı Vermeer ve çağdaşlarının eserlerinden oluşan bir dönem sergisine ev sahipliği yapıyor. 22 Mayıs’a kadar sürecek sergide, az sayıda olsa da İnci Küpeli Kız gibi dünyaca ünlü yapıtlar bırakmış Vermeer’in dehasına tanık olabileceksiniz. Aynı tarihe kadar Louvre Müzesi’nde Valentin de Boulogne ile Leiden Koleksiyonu’nun Başyapıtları: Rembrandt Çağı sergilerini de ziyaret edebilirsiniz.

 

New York

spot - new york

Tommy Hartung, The Lesser Key of Solomon, 2015. Courtesy of the artist and On Stellar Rays, New York

Kısa bir süre önce Upper East Side’dan Meatpacking’deki yeni ve büyük binasına taşınan Whitney Amerikan Sanatı Müzesi‘nin merakla beklenen sanat etkinliği Whitney Bienali, bu yıl 17 Mart – 11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. 1932’den beri sergi olarak süren ve 70’lerde bir bienale dönüşen Whitney Bienali, bu yıl 63 sanatçı ve sanat kolektifinin resimden yerleştirmeye, video oyunundan performansa uzanan işlerine yer veriyor. Müzede aynı zamanda 14 Mayıs’a kadar Fast Forward: Painting from the 1980s başlıklı, müze koleksiyonundan 80’li yıllara ait işlerden oluşan sergiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Berlin

spot - berlin

Nilbar Güreş, Undressing/Soyunma, 2006, courtesy of the artist and Rampa Istanbul, photo: Nicole Tintera

Tek başına mimarisiyle bile ziyaretçilerini derinden etkilemeyi başaran Jüdisches Museum Berlin‘de önümüzdeki hafta (31 Mart) açılacak ve 2 Temmuz’a kadar sürecek Cherchez la femme: Wig Burqa, Wimple başlıklı sergi, eşarptan burkaya, mayodan, peruklara birçok farklı aksesuar ve sembol üzerinden, dinden modaya uzanan bir yelpazede örtünme konusunu işleyecek.

 

Amsterdam

spot - amsterdam

Theo van Doesburg, Counter-Composition V, 1924, coll. Stedelijk Museum Amsterdam

Amsterdam’ın çağdaş sanat müzesi Stedelijk Müzesi, Mondrian’ın öncüsü olduğu De Stijl akımına adanmış bir sergiyi 21 Mayıs’a kadar ziyaretçilerine sunuyor. Sergide Mondrian’ın kendi eserlerinden Isa Genzken ve Theo van Doesburg’a, hatta Lichtenstein’a uzanan bir seçki ile yalnızca akımın temsilcilerine değil ilham verdiği sanatçıları da tanımak mümkün. Müzede aynı zamanda mekanik eserleriyle tanınan Jordan Wolfson (23 Nisan’a kadar) ve Hollandalı fotoğrafçı Ed van der Elsken‘in (21 Mayıs’a kadar) işlerini görebilirsiniz.

Bonus: Dubai

spot - sharjah

Dubai’nin komşu kenti Sharjah‘da bu yıl 13. kez düzenlenen bienal, 12 Haziran’a kadar Tamawuj teması altında toplanmış işlere yer veriyor, aynı zamanda etkinlikleri ve projeleriyle Dakar’a, Ramallah’a, İstanbul’a ve Beyrut’a uzanıyor. Arapça’da dalgalanma anlamına gelen başlığı altında başta Orta Doğu olmak üzere birçok bölge ve kentten sanatçıları bir araya getiren bienal, Sharjah Art Foundation tarafından düzenleniyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN