Akatlar Yaren Sokak’taki Minval; doğaya ve gıdaya saygılı, zanaatkar usulü üretim yapan bir pastane/fırın. İşletmenin sahibi Şef Zeynep Karahan’ın Cordon Bleu, Johnson and Wales, FIU gibi okullarda aldığı eğitimler ve sektördeki uzun yıllara dayanan bir tecrübesi var. Aynı zamanda mahalleli de olan Zeynep Şef, son derece yalın dizaynıyla misafirlerini karşılayan dükkanını tamamen kendi tasarlamış ve her detayla bizzat ilgilenmiş.

Konum

22E1A853-9EBB-4AE9-ACA2-4AC599CF13C2

5 kişilik Minval ekibi menüyü 3-4 haftada bir değiştirmeyi planlıyor, günün çorbası ve günün başlangıçları da haftada bir değişiyor. Mevsimsel ve yerel ürünlerin kullanıldığı menüsü oldukça zengin.

Satın almalar çok küçük miktarlarda özenle seçilerek doğaya saygılı üreticilerden yapılıyor. Yemle beslenmeyen serbest gezen tavuk ve yumurtası, özel üretim zeytinyağı, atalık tohum tam buğday unu, çiftlik sütü, tek menşeli kakao çekirdeklerinden üretilen Fransız çikolatası, çiftlik tereyağı, nitelikli kahve çekirdeği, Gökçeada balı Minval’in malzeme seçimindeki hassasiyetini yansıtıyor.

Bizim gittiğimiz günün çorbası adaçaylı mercimek, günün başlangıcı pancarlı balzamik soslu buğday salatasıydı ve harikaydı.

Minval Akatlar

Güzel bir başlangıç yaptığımız öğünümüze ekmek üstü tatlardan pancarlı-taratorlu somon gravlaks ve focaccia üzerinde Erzincan tulumlu-karamelize soğanlı fırın sebzelerle devam ettik, tabaklardaki vinegret soslu yeşillik de damakları şenlendiriyordu.

Sütlü ekmek arası muhammaralı-rokalı füme dana etini de deneyip beğendik. Sağlıklı içecek seçimlerimizi reyhanlı soğuk çay ve limonatadan yana kullandık ve şekere boğulmamış lezzetlerinden memnun kaldık.

Minval Akatlar

Kahvemizin yanında tatlı önerilerini sorduğumuzda Celebrity’yi denememizi önerdiler ki glutensiz yiyecekleri tercih edenlerin keyifle yiyebileceği bademli meyve soslu minik kurabiyelere bayıldık. Zeynep Şef’in özel yapımı günlük çikolatalarını ve fırınından çıkan çeşit çeşit tatlılarını denemek için bir kahveye uğrayabilirsiniz.

Kaliteden ödün vermemek için yüksek maliyetleri de göğüsleyen Minval ekibi, umarız Yaren Sokak’ın butik pastane/fırını olarak uzun yıllar misafirlerini ağırlar, biz de lezzetli temiz gıda için kapılarını aşındırırız.

Minval Akatlar: InstagramKonum

Minval Akatlar Adres: Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi, Yaren Sk. 6/12, 34335 Beşiktaş/İstanbul

İlginizi çekebilir: Lütfiye Öztürk’ten “The Allis, Soho House: Şehrin İçerisinde Şehirden Kaçış”