Sonbahar kadar güzel bir mevsimde elimizde hala sıcak günler varken bir solukta izlenen güzel bir filmin bana iyi geleceğine inanarak açtığım Noah Baumbach’ın son filmi Mistress America büyük beklentilerle seyretmiş olmama rağmen beni hayal kırıklığına uğratmadı. Bunun üzerine sizlere de hafta sonunuzu renklendirmek için bir tavsiye olarak Mistress America’yı bırakmak istedim.

mistress-america-1-1024×634

Frances Ha ve The Squid and the Whale gibi iki harika filmin yönetmeni olan Noah Baumbach karaketerlerinin ruhsal çöküntülerini, kahkahalarına gizlenen kederlerini ince detaylar aracılığıyla seyirciye inanılmaz bir şekilde aktarıyor.

MISTRESS AMERICA

Mistress America’da bize kendini arayan iki kadını anlatıyor. Biri 18, biri 30 yaşında olan bu ikili yaşları gibi birbirinden çok farklı iki karaktere sahip. Tracey, 18 yaşında ve hayatındaki herkesten uzağa New York’a edebiyat okumaya geliyor fakat uyum sağlama konusunda pek başarılı olamıyor. Biraz destek ve onu kanatları altına alacak bir dost araken üvey ablası olacak Brooke ile tanışmasıyla hayatı beklemediği kadar değişiyor, renkleniyor. 30 yaşındaki üvey ablamız Brooke ise özgür, rahat, komplekssiz, kültürlü ve havalı görünmekte başarılı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Kendini ve fikirlerini rahatça anlattığı Tracey’i ise öz kardeşi gibi kucaklıyor.

MistressAmerica2-1024×551

Hayatın biraz saf ve içten olanlara karşı sertliği karşısında gözleriniz dolacak gibi oluyor fakat hemen ardından melankolinin içindeki kahkahaları duyuyorsunuz Mistress America’da. Ayrıca benliğine uzak yetişen, iç sesini dinlemekten kaçan onca insanın iyi hissetme, ayakta kalma, mutlu olma çabasına da tanık oluyorsunuz bir noktada ve gerçekten ne istediğini öğrenmek, ruhunu özgür kılmak amacıyla adımlar atan iki kadın sizi daha da büyülüyor. Greta Gerwig ve Lola Kirke’ün harika performanslarına da değinmeden bitirmek istemiyorum. Noah Baumbach’ın elinden çıkan bu film birbirinden parlak iki oyuncu sayesinde izlenecekler listenizin başına eklenmeyi hak ediyor!

IMDb Puanı: 6.7