müz-3

Sizi ve Müz’ü kısaca tanıyabilir miyiz? Markanızı kurma serüveniniz nasıl başladı?

Ben Gülriz Sansoy. Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı lisansı yaptıktan sonra İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde Film Araştırmaları üzerine yüksek lisans yaptım. Film ve reklam sektöründe freelance olarak set dekorasyonu ve prop styling yapıyorum, bir yandan da Müz’le ilgileniyorum. Çocukluğumdan beri bitkilere özellikle de kaktüs ve sukulentlere meraklıydım, merakım zamanla küçük bir bitki koleksiyonuna dönüştü. Bir sene evvel de teraryum ve bitki düzenlemeleri yapmaya başladım. Aslında içeriye, eve ve bitkilere olan ilgilerim bir araya gelmiş oldu, daha sonra yaptığım şeyleri paylaşma ihtiyacı hisettim ve Müz oluştu.

Peki… Şu anda masandanız neler var?

Müz

Masamda bitkiler, toprak, taşlar, fırçalar, küçük bahçe kürekleri gibi masa fikrine çok uymayan şeyler oluyor genelde. Zaman zaman seramikle uğraşıyorum, o zaman da çamur ve bu işle ilgili alet edevat bulunuyor. Laptop ise genelde kucağımda bu yüzden.

Masanızı nereden aldınız? 

Masamı almadım, masam bana geldi. Ama tam istediğim gibi bir masa benim için hep hayaldir, şöyle bir masam olsa, şu ağaçtan olsa gibi, ‘kendine ait bir masa’ işte.

Masanıza bakarak sizin ve Müz’ün tarzından ipuçları alabilir miyiz sence?

masa-2

Aslında masamla Müz epey zıtlar. Masamın üstü ne kadar karışıksa Müz de o kadar yalın. Detaylara takılan, titiz ve biraz müşkülpesent bir tipim kafamın içinde, yaşamımda ise her yer her yerde, genel bir kaos hali var. Masamı da, kafamı da toplayıp toplayıp dağıtıyorum ama Müz’e karşı biraz daha özenliyim. Müz’ün düzenini ve sadeliğini seviyorum.

Blog, dergi ve tasarımcı olarak kimleri takip ediyorsunuz?

Instagram’da sevdiğim çiçek ve bitki tasarımcılarını takip ediyorum Müz’le ilgili olarak. Studio Choo’nun çiçeklere yaklaşımını çok seviyorum. Abartısız, sade ve biraz da tesadüfi. Son zamanlarda çok fazla blog takip etmiyorum açıkçası, dekorasyon bloglarından Design Sponge’u severim. Bir de 5 Harfliler’i seviyorum, kadın gündemiyle ilgili muhteşem bir yerel kaynak. Yıllardır sürekli takip ettiğim tek dergi ise Sight and Sound. Onun dışında zaman zaman Believer Magazine ve Little White Lies alırım.

masa-3

Neyi/nereyi siz tasarlamış olmak isterdiniz?

Nicolette Camille’in çiçek aranjmanlarını yapıyor olmak isterdim.

Tasarımlarınzıı nerelerde (hangi mağaza/butik veya galerilerde) görmek isterdiniz? 

Ürettiğim şeyleri kendime ait bir dükkanda görmek isterdim. Şehirde bir vaha, yemyeşil bir yer yaratabilmek güzel olurdu.

Sizce kendi alanında gelmiş geçmiş en iyi tasarımcı kim?

Son zamanlarda çiçek tasarımı konusunda Nicolette Camille’i  çok beğeniyorum. Yaptığı bazı aranjmanlar ölü doğa resimlerini çağrıştırıyor. Doğanın kendisi gibi tasarımlarının da ihtişamı kendinden menkul, aranjman sahteliğinden uzaklar.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir? 

New York her alandaki çeşitliliği açısından en sevdiğim şehir, hem de yabancılık hissetmediğim bir yer. Hacmine ve yoğunluğuna rağmen karışıklığı insanı dışlamıyor. En büyükten en küçüğe çok farklı şeyleri içerebiliyor. Küçük ölçekli ve butik işler yapan bir sürü insan görebilmek çok güzel.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Birebir ve fiziksel ilişki kurabildiğim işleri çok seviyorum, bitkiler ve toprak da benim için böyle. Ayrıca malzeme alırken dolaştığım yerleri, tanıştığım insanları, sonrasında atölyeye gelip tek başıma çalışabilmeyi ve onun sakinliğini seviyorum.

müz-1

Sizce “ilham” ne demek? 

Müz’ün ismi de ilhamdan, Antik Yunan ilham perileri olan Müzlerden geliyor. İlham yaptığın işin içinde kaybolma hali gibi geliyor bana, öyle zamanlarda kafanda biriktirdiğin şeyler ortaya çıkıp yaptığın şeye ekleniyor, bildiğini bilmediğin veya önemsemediğin şeyler zihnini açabiliyor. Her zaman yaptığın şeyi yaparken küçük bir fikir senin üretiminde büyük bir farklılık yaratabiliyor.

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var?

Rutin işlerim dışında havanın soğuk olmadığı bir Pazar Dolapdere ve Bomonti bit pazarlarına uğramak ve Belgrad’da bir yürüyüş bu ayki planlarım arasında.

müz-2

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde, ne yerken görebiliriz?

Moda’da oturuyorum, yakınlarımda sevdiğim çok yer var, o yüzden muhitten pek uzaklaşmıyorum pazarları. Muaf ve Moda Van Kahvaltı Evi sık gittiğim yerler. Yazınsa Moda Çay bahçesi ve sahil.

Kişiye Özel Bitki Tasarımı |  Özel Teraryumlar | Tasarım Çiçek