Sizlere final sezonu yayımlanmakta olan ancak ülkemizde herhangi bir dijital platformda bulunmadığı için pek fazla izleyeni de olmayan bir diziyle geldim. Belki kulak aşinası olduğunuz 1930’ların çocuk romanı Secret Of The Old Clock’un ana karakteri Nancy Drew’un dizi uyarlamasını her zaman olduğu gibi “spoilersız” bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

ncd312b_0074r-d531842132a605ef
Nancy Drew | Fotoğraf: IMDb

Ekim 2019’da yayımlanan ilk bölümüyle hayatımıza giren Nancy Drew; annesinin kaybından dolayı üniversiteye gitmeyi erteleyen ve yaşadığı kasabada bir restoranda garsonluk yapan ana karakterimiz Nancy Drew ile başlıyor. Scooby çetemiz tam da Nancy’nin ve restoranda çalışan arkadaşlarının restoranın önünde gerçekleşen cinayetten sorgulanmalarıyla devreye giriyor. Daha önce kendi hayatlarındaki sorunlar ve sırlardan dolayı birbirleriyle yakın bir ilişki kurmayan bu beş arkadaşın yolu, o gece işlenen cinayetle birlikte kesişiyor.

Dizi, Horseshoe Bay kasabasında geçmişi 20 yıl önceye kadar uzanan bir tekerlemeyle bizlere merhaba diyor. Lise mezuniyetinde şaibeli bir şekilde ölen ve kasabaya musallat olduğu düşünülen “Deniz Kraliçesi” Lucy Sable’ın tekerlemesiyle başlayan pilot bölüm, Nancy’nin küçük yaştaki dedektiflik maceralarını, lise mezuniyetini, annesinin hastalığını öğrenişini ve sonrasını bizlere kendi ağzından anlatıyor. Nancy ve Lucy Sable’ın geçmişi ile başladığımız dizinin hikâyesi, kasabanın meşhur restoranı The Claw’un önünde gerçekleşen bir cinayetle Nancy’nin bile tahmin edemeyeceği kapıları açıyor.

ncd101d_0101b-cf2a8a7681ad847a
Nancy Drew | Fotoğraf: IMDb

Bir gençlik dramında olmasını beklediğimiz her unsurun yer aldığı dizi, Nancy ile dedektiflik hislerimizi dürterken bir yandan da kasabada gerçekleşen esrarengiz ve paranormal olaylarla korku ve gerilimi bir arada yaşatıyor. Tabi dizinin diğer karakterleri olan Bess, George, Nick, Ace ve Nancy’nin babası Carson Drew’la bütün bu gerici dedektiflik hikâyesinin içinde aile sıcaklığını da hissediyoruz. 2000’lerin popüler dizileri arasında yer alan Buffy The Vampire Slayer’da, Buffy ve arkadaşlarının “Scooby Çetesi” olarak adlandırıldığını hatırlarsınız. Günümüzün “Scooby Çetesi” olarak adlandırabileceğimiz arkadaş grubu ise kesinlikle Nancy Drew ve arkadaşlarıdır.

ncd118b_0014b-9a7320d36ef2685e
Nancy Drew | Fotoğraf: IMDb

Dizinin oyuncu kadrosu büyük ihtimal daha önce herhangi bir işine denk gelmediğiniz bir sürü genç yetenekten oluşuyor. Sanırım dizinin Türkiye’de yaygın olmamasının nedenlerinden biri de oyuncu kadrosundaki çoğu ismin ilk büyük rolü olmasından kaynaklanıyor. Kennedy McMann’ın Nancy Drew’a hayat verdiği dizide; Tunji Kasim Nick Nickerson’ı, Leah Lewis George Fan’i, Maddison Jaizani Bess Marvin’i ve Alex Saxon ise Ace’i canlandırıyor.  

ncd401fg_0002r-071c8625519e5cd4
Nancy Drew | Fotoğraf: IMDb

Nancy Drew ayrıca kendi içinde büyüyen ve olgunlaşan dizilerin arasında yer alıyor. Bana kalırsa bize tam olarak oturmuş bir dizi sunulmuyor ancak son sezonuna geldiğimizde sadece karakter gelişimlerini değil; oyuncuların, senaristlerin, yönetmenin hatta kurgu ekibinin bile dizi sürecinde kendi rengini bulduğunu görebiliyoruz. Bu da aslında size diziye bir iki bölüm şans tanımanızı söylememin başka bir ifade yolu diyebiliriz. 

Şu an dördüncü ve son sezonu yayımlanmakta olan dizinin 23 Ağustos tarihinde yayımlanacak olan final bölümüyle izleyenlerine veda etmesi planlanıyor. Eğer final olmuş dizileri tercih edenlerdenseniz Nancy ve arkadaşlarıyla tanışmanızı ve onların maceralarına katılmanızı tavsiye ederim. Ülkemizde herhangi bir dijital platformda yayımlanmadığını belirtmiştim ancak Tod TV’de dizinin bazı sezonlarını izleyebilmeniz mümkün. Umarım sizin için keyifli bir yolculuk olur😊

Kapak Fotoğrafı: IMDb

İlginizi çekebilir: Eralp Alper’den Black Mirror