Gerçek suç hikâyesi sevenler toplanın! Netflix’e gelen tüm zamlara rağmen veda etmeme sebeplerimden biri gerçek suç hikâyelerini anlattıkları belgeselleri. Gerçek olay yeri fotoğrafları, tanıklar, hayatta kalanlar, katillerin kendi ses kayıtları… Polisiye olaylara ilgi duyuyor ama izleyecek yeni bir içerik bulamıyorsanız doğru yerdesiniz!

Netflix Suç Belgeselleri | Fotoğraf: LOG

Netflix Suç Belgeselleri

Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy 

youtube play youtube play

Suç hikâyeleriyle ilgilenmeyenlerin bile tanıdığı bir isim olan Ted Bundy, birçok seri katili suç işlemeye iten kötü çocukluk anılarının aksine belgeselde Sheridan Sokağı’nda geçen çocukluk yıllarından iyi şekilde bahsediyor. Ancak sosyal yaşamda yaşıtlarıyla aynı şeyleri yapmakta zorlanıyor ve küçük yaşlarda konuşma güçlüğü çektiği için akran zorbalığında maruz kalıyor. Utah Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden avukat olarak mezun olan Ted, düzgün görümlü, eğitimli bir insan. Bugün 60’dan fazla kadını öldürdüğünü düşünülen Ted Bundy, mahkeme sırasında kendi savunmasını da yapıyor. Onlarca kadını öldürdüğü ortaya çıktıktan sonra yüzlerce kadın hayranı olan Ted Bundy, hapisteyken bu kadınlardan biriyle evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Belgeselde, “Amerika’nın Karındeşen Jack’i olarak adlandırılan Ted Bundy ile yapılan daha önce hiç duyulmamış görüşmelere de yer veriliyor. Dört bölümden oluşan belgeselin bölümlerinin uzunluğu ise 50-70 dakika arasında değişiyor. Belgeselde kendi sesiyle anlattığı olayları dinledikçe hem çok üzülecek hem de öfkeleneceksiniz.

Bir Katilin İfadeleri: John Wayne Gacy

youtube play youtube play

Bir Katilin İfadeleri koleksiyonunun ikinci belgesel dizisi olan Bir Katilin İfadeleri: John Wayne Gacy öneriler arasında en yeni yayınlanan belgesel. John Wayne Gacy’nin bugüne kadar halka hiç paylaşılmayan ses kayıtlarından yola çıkılarak hazırlanan belgeselde anlatılanlar kan donduran cinsten. John, çocukluğunda babası tarafından hep aşağılanıyor, asla onaylanmıyor. Büyüdüğünde yaşadığı yerde oldukça saygı görülen biri olan John, Demokrat Parti’nin seçim bölgesinde danışmanlık yapıyor ancak kendi içinde işler o kadar da iyi gitmiyor. Komşularının partilerinde palyaçoluk yaptığı içinde “Palyaço Katil” unvanını alıyor. John’u malum sona götüren olayın başlangıcı ise Robert Piest adlı gencin ortadan kaybolması oluyor. Gacy için o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Toplam 33 kişiyi öldüren Gacy’nin yaptıklarını nasıl sakladığını öğrendiğinizde çok şaşıracağınıza eminim. 3 bölümden oluşan bu belgesel dizi toplamda 3 saat sürüyor. Sinirlerinizin sağlam olduğu bir dönemde mutlaka bir şans vermelisiniz.

Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak

youtube play youtube play

Meydaki adıyla “Gece Avcısı” olarak bilinen Richard Ramirez’i bu korkunç suçlara iten kişinin akrabası olduğu düşünülüyor. Vietnam Savaşı’na katılan akrabasının orada işlediği korkunç suçları daha çocuk yaşta olan Ramirez’e olduğu gibi anlattığı hatta anlatmakla kalmayıp fotoğraflarını bile gösterdiği için bunun onda bazı travmalara sebep olduğu tahmin ediliyor. Psikiyatrist Michael H. Stone Ramirez’i sonradan olan bir psikopat olarak tanımlıyor. Bu akrabasını da bütün bunlarla da kalmıyor ve eşini Richard’ın gözünün önünde öldürüyor. Cinayet sırasında kanların Richard’ın yüzüne sıçradığı ve o günden sonra asla gülmediği söyleniyor. Çocuklardan yaşlılara kadar çok farklı bir kurban profili olan Richard, genelde geceleri açık kalan camlardan içeri girerek kurbanlarını öldürüyor. 4 bölümden oluşan belgeselin bölümleri 46-48 dakika arasında değişiyor. Ayrıca Richard Ramirez’in Los Angelas’da bulunan ve kötü şöhretiyle anılan Cecile Hotel’de de konakladığı hatta bazı cinayetlerden sonra üstü kanlı bir şekilde oradaki odasına gittiği de söylentiler arasında. 

Not: Netflix’de Cecile Hotel’i de anlatan bir belgesel bulunuyor. İzlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Yağmurluklu Katil: Kore’de Canavar Takibi 

youtube play youtube play

Tüm seri katiller Amerika’dan çıkmıyor elbette. Yağmurluklu Katil Kore’de Canavar Takibi, 2000’li yılların başında kurbanlarını çekiçle öldüren Koreli bir seri katilin cinayetlerini ekrana yansıtan gerçek suç belgesel dizisi. Listedeki diğer belgeseller arasında IMDB puanı düşük kalsa da farklı bir coğrafyada olması ve olayların ilerleyişi bakımından mutlaka izlenmesi gerekiyor bence. Katil, başta zenginleri hedef alsa da zamanla seks işçilerini öldürmeye başlıyor. 3 bölümden oluşan belgesel toplamda 143 dakika. Olayın benim için en ilginç tarafı ise kurbanlarını parçaladıktan sonra takside taşırken kimchi’yle (kore turşusu) kokuyu kamufle etmeye çalışması. Eğer severek yediğiniz bir yiyecekse bundan sonra yiyebilir misiniz pek emin değilim. 

Yorkshire Canavarı 

youtube play youtube play

Gelelim bu yazının son önerisi olan Yorkshire Canavarı belgeseline. 1970’lerde Birleşik Krallık’ın yoksul bölgelerinde seks işçilerini hedef alan cinayetlere halk pek ses çıkartmıyor ancak halk kendilerince masum olduğunu düşündükleri sıradan bir kız öldürüldüğünde durumun ciddiyetini anlıyor. O dönemlerde henüz teknolojinin bu kadar gelişmemiş olması olayların çözülmesi önünde en büyük engel olurken bir de görgü tanıklarının konuşmaktan kaçınması ve görevlilerin işini düzgün yapmaması katilin yıllarca rahatça kaçabilmesine imkân tanıyor. 4 bölümlük belgeselin sonunda katilin kim olduğunu öğrenince bence çok şaşıracaksınız.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@ouito

İlginizi çekebilir: Nazlı Özbek’ten Suç Temalı Belgesel Önerileri