Göktürk son zamanlarda gastronomi açısından oldukça zenginleşmeye başlayan bir muhit. Özellikle Noisette, menüsü farklı deneyimleri severler ve yurt dışındaki bistro ambiyansını özleyenler için kesinlikle paha biçilemez. Huzurlu ama bir o kadar da şıklığından ödün vermeyen mekan. Her türlü date, kutlamanın yanı sıra arkadaşınızla sohbet edip bir yandan kahve içmek veya yemek yemek için biçilmiş bir kaftan bizce.

Menüdeki lezzetlere bakacak olursak, aslında geniş bir patisserie yelpazesinin yanı sıra, farklı deneyim arayanlar için de birçok farklı lezzeti bünyesinde bulunduran bir mekan. Akdeniz mutfağından birçok dokunuşu menüde fark edebiliyorsunuz ve ilaveten menüdeki her detay kendi mutfaklarından çıkıyor.  

Biz ilk olarak kokteyllerimizle beraber menüde gördüğümüz farklı başlangıçlar denemek istedik. Tercihimizi Ciğer Pate, Kuzu Kelle Kroket, Patates Pave &Tarama ve Ördekli Çıtır Börek’ten yana kullandık. Bu muhteşem dörtlü alışılagelmişin dışında bir başlangıç tercihi kesinlikle. Ciğer Pate kremsi yapısı ve yanında gelen marmelatla beraber ağızda güzel bir denge yakalıyor. Menüyü incelemezseniz ciğer olduğunu anlamanız asla mümkün değil. Kuzu Kelle Kroket’in de ismi sizi kesinlikle korkutmasın, tiftiklenmiş ve uzun süre pişen etin kroket hali gerçekten enfes! Altında  bezelye püresi ve üzerinde elma marmelatı ile tek seferde yiyebileceğiniz bir lokma diyebililiriz. Kesinlikle favorilerimizden biri oldu. 

Üçüncü tercihimiz olan Patates Pave& Tarama ikilisi aslında tabakta patiserrie gibi dursa da, aslında o bir başlangıç. Patatesler mandolin ile incecik doğrandıktan sonra üst üste konulup onun üzerine de tarama sürülerek, damak çatlatan bir tabak olmuş, bunu da çok beğendik. Son başlangıcımız ise bu aralar çok revaçta olan baklava yufkasına sarılmış konfi ördekti. Bu lezzet de oldukça hafif bir seçim oldu, şiddetle öneririz.Birçok kesimin önyargılı olduğu bu lezzetleri gerçekten sürpiz ve lezzetli bir şekilde denemek isteyenler bizim başlangıçlarımızı muhakkak deneyimlemeli, asla sizde hayal kırıklığı yaratmaz!

Sonrasında ise mekanın en fenomenler lezzetlerinden olan olan Sezar Salata ile devam ettik. Bildiğiniz geleneksel sezar salatalarını unuttun! İzmir Bergama Tulumu yorumu, kurutonların baharatlanıp salatanın üzerine serpiştirilmesi ve son olarak da sostaki baskın ekşi tadı müthiş bir denge olmuş! Ana yemek olaraksa Dana Gerdan Ragu Papardelle ve Schnitzel Gstaad’dan ile tercih ettik. Dana Gerdan Papardelle’ye çok yakışmış ve makarna severlerin gerçekten deneyimlemesi gereken bir lezzet. Dana Schnitzel çıtır çıtırdı ve yanında garnitür olarak gelen patates salatasının içeriğinde yer alan armut yorumu başarılıydı. Son olarak kapanışı ise Pavlova ve Eclair ile yaptık.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum, Pazar günleri açık büfe Brunch’ları da var, biz henüz deneyimlemedik ama en kısa sürede deneyimlemek istiyoruz. Brunch severlerin kesinlikle uğraması gereken bir durak. Göktürk’e yolunuz düşerse Cafe Noisette’de  alışılagelmişin dışında farkı tabaklar sizi bekliyor! Gideceklere şimdiden afiyet olsun 🙂

Kapak Fotoğrafı: Noisette

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Gasto İstanbul