Amerika’nın Batı Yakası’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri kuşkusuz San Francisco! Teknoloji şirketlerinin yer aldığı Silikon Vadisi’ne çok yakın olan, son yıllarda artan kiralar ve yaşam pahalılığı ile birlikte gelen evsizler sorunuyla uğraşan şehre tipik bir turist gibi değil de Beatniklerin gözünden bakmaya ne dersiniz?

Vesuvio Cafe, San Francisco
Vesuvio Cafe, San Francisco | Fotoğraf: Instagram / @nytimestravel

Beat Kuşağı’nın Batı Yakası’nda toplandığı şehir olan San Francisco’nun North Beach bölgesi, 1950’lerde kafelerde yapılan şiir okumaları, kitabevleri ve barlarıyla ün kazanmış bir yer olarak biliniyor. Bu mekanlardan bazılarıysa bugün hala duruyor. 

North Beach Bölgesi, San Francisco

Caffe Trieste Konum

https://www.instagram.com/p/BwPxqt3huvk/

601 Vallejo Street’teki Caffe Trieste, Batı Yakası’nın ilk espresso barlarından biri. Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Gregory Corso ve Richard Brautigan burada vakit geçirmiş yazar ve şairlerden bazıları. Yönetmen Francis Ford Coppola’nın da Godfather filminin senaryosunu burada yazdığı rivayet ediliyor.

City Lights Kitabevi Konum

Beat şairi Lawrence Ferlinghetti’nin sahibi olduğu City Lights Books, 1953’te açılıyor. Kitap ve yayınevi olan City Lights, 261 Columbus Avenue’da yer alıyor. 2019’da Ferlinghetti’nin 100. yaşını kutlanıyor. 1953’te açılan kafenin yayınevi tarafı da 1955’te kuruluyor ve Ginsberg’in “Howl” şiir kitabı da burada yayınlanıyor.

Vesuvio  Konum

255 Columbus Avenue’da bulunan Vesuvio’s barda, Jack Kerouac’ın aşırı sarhoş bir haldeyken Big Sur’da, okyanus kıyısında küçük bir şehir, kendisini bekleyen yazar Henry Miller’ı ektiği rivayet ediliyor. 1948’de açılan Vesuvio’s bar hala caz, şiir ve sanatla ilgilenenlerin uğrak yerlerinden biri.

Beat Museum  Konum

2003’te Jerry ve Estelle Cimino tarafından kurulan, 540 Broadway’de bulunan müzeyi, her gün 10.00-19.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Beat edebiyatının kültürel efemerası için görmek isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Canan Sayitoğlu San Francisco Tavsiyeleri