Eğer Norveç’e gitmeyi planlıyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Oslo’dan Bergen’e uzanan bir ‘road’ önerim var sizlere. 2014 yazında yaptığımız ve etkilerini hala üzerimden atmamış olduğum Norveç seyahatinde Bergen’den Oslo’ya dönerken Norway in a Nutshell aracılığıyla Bergen-Oslo arasındaki ulaşımı sağlamıştık.

Konum

norway in a nutshell map

Norway in a Nutshell aslında Norveç’in fjordlarına ve çeşitli şehirlerine yol ve konaklama ayarlayan bir şirket, fakat içeriği biraz opsiyonel. Ben burada bir gece konaklamak istiyorum deyip ekstra konaklama ayarlayabileceğiniz gibi, sadece ulaşımı da bu site sayesinde sağlayabiliyorsunuz. Biz Bergen’den Oslo’ya geçerken burası arasındaki tüm ulaşımları bu site üzerinden temin ettik. Sabah 8:00’da başlayıp akşam 21:00’a kadar uzayan bu yolun özelliği dünyanın en güzel tren seyahatlerinden birini size sunması. Tur Bergen’den başlıyor, Bergen’den Voss şehrine trenle geçiliyor, Voss şehrinden Gudvangen’e otobüs ile geçiyorsunuz. Otobüs yolculuğunun, kara yollarının da ne kadar güzel olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Gudvangen’dan Flåm şehrine feribotla geçtikten sonra burada duruluyor. Flåm şehri Norveç’in en ünlü fjordlarından olan Aurlandsfjord’unun ucuna kurulmuş. Nordik evleri ve doğasıyla şehir o  kadar güzel ki zamanın hiç geçmemesini istiyorsunuz.

IMG_1751
Norveç
1268992172_be86e34d85_b
Flåmsbana

Buradan sonra ise turun en önemli noktası başlıyor. Flåm’dan Myrdal’a geçerken 45 dakikalık bir tren yolculuğu var. Bu yolu  ‘best scenic railway in the world’ şeklinde pazarlıyorlar ve Flåmsbana denilen eski, şirin bir trenle seyahat ediyorsunuz.  Yol sırasında unutulmaz manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Yol boyunca trenin iki tarafında da bir şey kaçıracağım diye bir sağa bir sola sürüklenip durduk. Zaten bu yol National Geographic’te dünya üzerindeki en iyi 10 tren yolculuğu arasında yer alıyor. Tren yolculuğu sırasında sürpriz bir şekilde bir şelalede duruluyor ve oradan kırmızı elbiseli bir kadın çıkıp şarkı söylemeye başlıyor. Myrdal’a varıldığında bir süre durup buradan Oslo’ya tren ile geçiliyor. Myrdal biraz tepede kaldığı için biz haziranda gittiğimiz halde Oslo’ya dönüş yolunda hep kar vardı. Kışın soğuğuna katlanılabilir mi bilmiyorum ama yol nasıl güzeldir tahmin bile edemiyorum!

IMG_1753
Myrdal
IMG_1752
Bergen railway