Doğaya bize sundukları için ne kadar minnet duysak az… Bize hareket edecek enerjiyi, bedenimizi yenileyecek yapı taşlarını ve sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayan vitamin ve mineralleri karşılıksız sunan doğadan aldıklarımızı değerini bilerek saklamak ve korumak, onlardan en iyi şekilde, israf etmeden faydalanmak önceliğimiz olmalı. Bunu sağlamanın yollarından birinin de taze, sağlıklı ve güvenli gıdalar tüketmek olduğunu unutmayın!

Screen Shot 2018-09-12 at 13.23.08

Taze, sağlıklı ve güvenli gıdalar tüketmek öncelikle kendi sağlığımız için önemli tabii ki. Fakat doğadan aldıklarımızdan azami faydayı sağlamanın ondan aldığımız hiçbir şeyi boşa harcamamak, ona hak ettiği değeri vermek ve bir şekilde ona iyi bakmak anlamına geldiğini de unutmamak gerek.

İster salata ve yemeklerin içindeki malzemelerden biri olsun, ister başlı başına bir atıştırmalık ya da ara öğün olarak elimizin altında dursun, kuruyemişlerin de en uygun koşullarda saklanması, tazeliğinin korunması, sağlıklı ve güvenli bir atıştırmalık olmaya devam etmesi büyük önem taşıyor. Doğadan alınan yemişlerin dalından koparıldığı andan itibaren tazeliğini koruyabilmesi için bir an önce ısı, nem, hava ve ışık alan ortamlardan uzakta muhafaza edilmesi, tüketilene kadar da bu koşulların korunmaya devam etmesi gerekiyor. Paketli kuruyemişlerin avantajları da bu noktada devreye giriyor. Paketler kuruyemişleri hava kirliliğinden, havadaki mikroplardan ve hava sıcaklığından koruyor. Üstelik paketlenirken kullanılan teknolojiler, o hijyen garantisini sağlayan “el değmeden paketlenmiştir” ibaresini gerçek kılıyor.

Screen Shot 2018-08-07 at 11.13.15

Paketli kuruyemişlerin uzun süre taze kalmasının ve dış ortamla irtibatımın en aza indirgenmesinin sırrı, ısı, nem ve ışık bariyerli özel paketlerde ve paketlerin içindeki oksijeni sıfırlayan işlemde yatıyor. Paketlerin içine oksijen yerine, soluduğumuz havada da en çok bulunan gaz, azot basılıyor. Tüm bu işlemler ve teknikler ulusal ve uluslararası kalite testlerinden geçiyor, sağlık standartlarına uygunlukları inceleniyor ve satın aldığınız raflara bu şekilde ulaşıyorlar.

Taze, sağlıklı ve güvenilir olan paketli kuruyemişleri tercih etmek bazen yeterli olmuyor, kuruyemişi tüketim şekliniz de doğadan gelen değerli ve sağlıklı bu gıdadan en iyi şekilde yararlanabilmenizde etkili oluyor. Birçok kişinin sevdiği bir tüketim şekli olsa da, kuruyemişleri sıcak tüketmek, üzerlerinde bazı zararlı bakterilerin üremesine ve besin değerinin düşmesine neden olabiliyor. Bu yüzden paketli kuruyemişi tercih etmekle kalmamalı, kendi sağlığınızı, ailenizin ve sevdiklerinizin sağlığını düşünerek kuruyemişleri doğanın bize sunduğu ve paketinden çıktığı gibi tüketmeyi de unutmamalısınız.

Peki korumak ve en fazlasını almak için kıymetini bilmeye çalıştığımız, kuruyemişlerin içinde nasıl değerler saklı?

_Şeker, protein ve lif kaynağı olmasının dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, A vitaminleri içeren hurma, dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan selenyum da içeriyor.

Screen Shot 2018-08-07 at 11.05.22

_Kırmızı meyveler paketlerinde kuru çilek, kuru vişne, cranberry (kızılcık) bulunuyor. Bu üç kırmızı meyvenin ortak özellikleri bol lifli yapıda olmaları ve antioksidan özellik taşımaları. Ayrıca A, B, C ve K vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor açısından da zenginler, bir diğer faydaları ise bağışıklık sistemine ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmeleri.

_Çiğ badem, yüksek besin değeri ve içerdiği demir ve vitaminlerin yanı sıra yüksek miktarda doymamış yağ içeriyor. Bu da kalp hastalıklarının önlenmesini ve yüksek kötü kolesterolün düşürülmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca kemik sağlığını geliştirici, özellikle diyabet hastaları için kan şekeri dalgalanmalarını düzeltici özellikleri de bulunuyor. Çiğ bademin kavrulmamış ve tuzsuz olması ise faydalarını ve etkisini arttırıyor.

Screen Shot 2018-08-07 at 11.04.49

_Kavrulmuş fındığa göre çok daha faydalı ve sağlıklı olan fındık, yüksek miktarda lif, omega 3 yağ asitleri, E ve B6 vitaminleri içeriyor. Fındık kavrulduğunda kaybolan %15 oranındaki değerli yağlar ve antioksidanlar, fındık içinde aynen korunuyor, besin değeri ve kalorisi yüksek fındık, gün içerisinde enerji veriyor. Aynı zamanda içerdiği aminoasitlerin ve B6 vitamininin serotonin, melatonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını tetikliyor.

_Yüksek kalorisiyle enerji veren çiğ kaju, aynı zamanda tam bir çinko deposu olarak biliniyor. İçindeki magnezyum yüksek tansiyona, bakır saç dökülmelerine, kalsiyum ise diş ve kemiklere iyi geliyor.

_Ceviz içinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ile A, C, E, K ve B vitaminleri bulunuyor. Yüksek kalorili bir besin olan ceviz, enerji sağlayan ve yüksek kalorisine rağmen uzun vadede kilo kaybını kolaylaştıran bir besin olarak biliniyor. Uyku hormonu olarak da bilinen melatonin cevizde doğal olarak bulunuyor ve bu nedenle uykusuzluk çekenlerin yatmadan önce ceviz yemeleri tavsiye ediliyor.

Screen Shot 2018-08-07 at 11.04.28

_Kuru kayısı, en önemli demir kaynakları arasında sayılıyor ve bu özelliği nedeniyle anemiyle (kansızlık) savaşmada oldukça etkili olduğu biliniyor. Kuru kayısıda ayrıca kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller ve A ile C vitaminleri içeriyor. Kansızlığa iyi gelmesi dışındaki bir diğer faydası sindirim ve boşaltım sistemine olan yardımcı görevleri; özellikle akşam yemeklerinden önce tüketildiğinde sindirimi kolaylaştıran kuru kayısı, içindeki selüloz kabızlığı iyileştirici etkiye, pektin kabızlık süresince vücuttaki su seviyesini dengelemeye de yarıyor.

_Kuru kayısı gibi bir demir deposu olan ve bu özelliğiyle kansızlığın önlenmesine katkıda bulunabilen kuru üzüm, demirin yanı sıra A, B1, B2, B6, C vitaminleri, potasyum, fosfat, kalsiyum fosforik asit mineralleri de içeriyor. Lifli bir besin olarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan kuru üzümün günlük tüketimi, et ya da tahılı aşırı tüketmenin bir sonucu olabilecek yüksek asit düzeyinin kontrol altına alınmasına da katkı sağlıyor.

_Kuru erik, yüksek miktarda C Vitamini, demir ve antioksidan içermenin yanında, oldukça düşük kalorili ve lif açısından çok zengin bir besin olma özelliği taşıyor. 100 gram kuru erik yalnızca 45 kalori olmanın yanında, günlük C vitamini ihtiyacının %15’inden fazlasını karşılamaya yetebiliyor.

Tüm bu faydalı ve besin değeri yüksek kuruyemişleri en yüksek standartlarda çalışarak size sunan Tadım’ın, paketli kuruyemişlerin tazelik, sağlık ve güvenlik vaatlerinin tümünü gerçekleştiriyor, doğanın değerini biliyor ve onun değerlerinden en iyi şekilde faydalanmanız için size yardımcı oluyor. Size de bu sağlıklı atıştırmalığın tadını günün hangi anında, hangi ortamda çıkaracağınıza karar vermek kalıyor.