Palo, “ahşap”, santo da “kutsal” demek. Ben yoga pratikleri esnasında tanıştım kendisiyle. Ama Güney Amerika’da yetiştirilen çam, hafif nane ve limon kokulu bu ağaç, yüzyıllar boyunca İnkalar, tıp insanları ve yerli topluluklar tarafından analjezik ilaç olarak, ayrıca enerji temizliği ve ruhsal temizlik için kullanılmış. Günümüzde Peru ve Ekvador’da yetişen ve sadece sürdürülebilir ağaç ekiminden düşmüş ağaçlardan toplanan Palo Santo, yağı ve kokusu çok değerli diğer bitkiler gibi ilaç yapımında, tütsülerde kullanılıyor ve insan zihnine, duygularına olumlu etki ediyor.

photo-1516652929324-1ef2aec1df87
Fotoğraf: Aricka Lewis

Palo Santo Ağacı

Ekvator’un balta girmemiş ormanlarında bulunan bu ağacı bitki bilimci David Crow ile öğreniyorum. David Crow, 30 yıldan fazla klinik deneyime sahip bir akupunktur uzmanı aynı zamanda. Ekvator’daki Palo Santo ağacı ile ilgili deneyimlerini aktardığı “Sacred Smoke” (Kutsal Duman) adlı bir kitabı da bulunuyor.

Palo Santo, özellikle Güney Amerikalı şamanlar tarafından en önemli ritüellerde ve seramonilerde kullanılıyor. Ruh halini iyileştiriyor ve insanları, yerleri ve hatta nesneleri düşük frekanslı enerjiden arındıran negatif iyonlar yayıyor. İnanışa göre, bir ritüele başlamadan önce dumanı ile ortamın havasını temizlemek, yemekten önce elleri yıkamakla aynı değeri taşıyor.

Palo Santo uçucu yağı nispeten yeni keşfedilen bir botanik ürün. Varlığının ilk keşfedildiği dönemlerde “üzgün kişilere yardımcı olabilecek çok kuvvetli bir ilaç” olarak da tanımlanmış. İlerleyen dönemlerde yağ analizlerinde ortaya çıkmış, ki Palo Santo limonen gibi terpenoitler açısından da oldukça zengin. Açıklamak gerekirse, bu bileşenler psikiyatri dünyasında güçlü antidepresan etkilere sahip olmalarıyla bilinirler. Kaygı bozukluğu ve depresyon önleyici bu bileşenler duman her solunduğunda, koku kanallarıyla limbik sistemin nörokimyasını etkiliyor. Yağının birkaç damlası solumak, günümüzde neredeyse salgın haline gelmiş panik atak problemi olan kişilerin üzerinde anında sakinleştirici bir etki gösteriyor. Ne dersiniz, derin bir nefes çekmenin vakti gelmedi mi?

Palo Santo Nasıl Kullanılır?

9ef4a50dd3c3d315bd6d6137f624bbcf
Palo Santo Nasıl Kullanılır?

Peki nasıl kullanacağız? Yapmanız gereken tek şey, ahşap çubuğu ucundan 30 saniye kadar tutuşturup, minik bir alev oluşmasını sağlamak. Hafifçe üfleyerek söndürdüğünüzde yaklaşık 1-2 dakika boyunca çubuk tütmeye devam ediyor. Dumanı yayıldıkça çam, nane ve limon bahçelerinin kokusu içinize doluyor. Yenilenmek istediğinizde Palo Santo’nun binlerce yıldır süregelen değerli bilgeliği sizinle olsun. Şifa olsun!

İlginizi çekebilir: Miray Süer’den Homemade Aromaterapi Röportaj 

İlginizi çekebilir: Melis The Dreamer’dan Aromaterapi