Paper Street Co. girişiminin sahipleri İpek ve Zeynep Özbay ile, Paper Street Co.’nun kuruluş hikayesi, kartpostal gönderme geleneği, özel koleksiyonları ve tasarımcılarla yaptıkları işbirlikleri üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

paper-street-co-1
İpek Özbay-Selin Özbay

– Öncelikle çok klasik bir soruyla başlayalım, Paper Street Co.’nun hikayesi nasıl başladı? 

Paper Street Co.’nun ortaya çıkışında aslında çok kişisel bir hikaye yatıyor. Biz iki kız kardeşin, Zeynep ve İpek, hayatında hep kartpostallar vardı. Küçükken ailemizden yılbaşı zamanında aldığımız kartlar, dünyanın farklı yerlerinden toplanan ve birbirimize gönderdiğimiz kartpostallar; bir diğer yandan basılı işlere, sanata, tasarıma ve grafiğe olan merak… İstanbul’da kendi sevdiğimiz tarzda kartpostal pek bulamıyorduk, ya turistik kartpostallar vardı, ya da çok klasik doğum günü kartpostalları. 2015 yılında Paper Street Co.’yu kartpostal gönderme geleneğini modernleştirmek amacıyla bir proje olarak başlattık. İkimizin de ortak arayışı olduğu bir dönemde insanların birbirine kartpostal gönderebileceği bir websitesi kuralım, hem bizim tasarımlarımız yer alır hem de çizim yapan arkadaşlarımızdan işler alırız fikriyle kurduk Paper Street Co.’yu.

Projenin bu haliyle o dönem ismi Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi şimdi ise KWORKS olan hızlandırma programına başladık. Kuluçka aşamasında önce kurumsal şirketler için toplu kartpostallar tasarladık, ardından ajanda, takvim, kurumsal kimlik materyalleri gibi farklı ürünleri entegre ettik. Zamanla proje sadece kartpostal tasarlayan bir projeden çıkıp aslında kağıtla ilgili her şeyi üreten bunu yaparken de sanatçılarla, tasarımcılarla işbirliği yapan bir girişime dönüştü.

– Aslında ajanda, planner, kartpostal, takvim gibi birçok ürün yapıyorsunuz. Ama kartpostallarınız çok ilgi çekiyor. Son zamanlarda ‘’eskiye dönüş’’ konseptinin öne çıkmasıyla bağlantılı mı kartpostal seçimi?

Biz üç buçuk yıl önce kartpostal yapmaya herhangi bir trendi takip etmek için başlamadık aslında. Biraz denk geldi 🙂

paper-street-co-5
Paper Street Co.

– İçinde bulunduğumuz dijital çağda kartpostal odaklı bir girişim sizi korkutmadı mı? Ne beklentilerle başlamıştınız, beklentileriniz karşılandı mı?

Tabii ki biraz korkuttu, bu konuyla ilgili çok fazla tepki aldık. Saniyede milyarlarca mailin gönderildiği, çok hızlı iletişim modellerinin yanında biz insanlara kartpostal gönderin diyorduk. Ama aslında biz en başından beri niş bir iş yaptığımızı biliyorduk, bir alternatif olarak sevdiğin birinin doğum gününde ona kartpostal gönderebilirsin ve bunun aslında özel bir alışkanlık olduğunu hatırlatmak istiyorduk. Ama tabi proje bambaşka şekilde evrildi ve galiba biz de Paper Street’in bu noktaya geleceğini pek tahmin etmemiştik. Başta sadece 18 kartpostal tasarımıyla başladık şimdi 8 farklı alanda, 100’den fazla tasarım ve 16 tasarımcıyla beraber işler üretiyoruz.

– Paper Street Co.’nun aslında bir girişim olduğunu biliyoruz, peki bu girişimcilik tarafınızı nasıl besliyorsunuz?

KWORKS Kuluçka Merkezi’nden mezun olmuş olsak da hala iletişimimiz devam ediyor. Bir sorumuz olduğunda, danışmak istediğimizde gidebileceğimiz bir yerin olması çok güzel! Bunun dışında iki senedir Kolektif House üyesiyiz ve Kolektif House gibi ortak çalışma alanları girişimciliği besleyen, ilham veren ve organik bir paylaşımın yapıldığı yerler. Bunların yanında girişimcilik etkinliklerine, yaratıcı endüstrilerle ilgili konuşmalara katılıyoruz. Çok yeni olarak da Atölye’ye gidip gelmeye başladık, burası da farklı bir alanda girişimcilik tarafımızı besliyor.

paper-street-co-3
Paper Street Co.

– Paper Street Co.’yu diğer ajanda, planner, takvim satmakta olan markalardan ayıran, tasarımcılarla yaptığınız iş birlikleri diyebilir miyiz? Bu konuda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Bu fikir nasıl ortaya çıktı ve bu tasarımlara hangi ürünlerinizde rastlayabiliriz?

Evet, kesinlikle! 16 farklı tasarımcı, illüstratör ve sanatçı ile çalışıyoruz, hepsi şahsına münhasır, farklı çizgileri ile bizim koleksiyonumuzu zenginleştiriyorlar. Bu konuda çok şanslıyız. Biz genelde tasarımcıların portfolyolarında bulunan ve aslında aktif olarak kullanmadıkları işleri değerlendiriyoruz. Nadiren bize özel bir çalışma yapmalarını istiyoruz. Beğendiğimiz işleri seçiyoruz, hangi ürüne uygun olacağına, hangi kağıdı kullanacağımıza tasarımcı ile beraber karar verip, ürünleri üretiyoruz.

Art printlerin ve posterlerin hepsi farklı tasarımcılarımızın. Kartpostallar arasında da tasarımcılarımız işleri var. Defter olarak da şimdilik sadece Birce Kirkova’nın yaptığı Hi Ichi defterleri var.

– Kartpostal denince genellikle aklımıza ilk gelen şey, yurtdışına gittiğimizde satın aldığımız kartpostallar olur. Koleksiyonunuzda nelere yer verdiğinizi biraz anlatabilir misiniz? Mesela kişiye özel kartpostallar ya da davetiyeler hazırlıyor musunuz?

Kartpostal koleksiyonumuz çok çeşitli, herkesin kendine göre bir şeyler bulabilmesini istiyoruz. Tüm özel günler için kartlarımız var, insanları gülümseteceğini umduğumuz esprili kartlarımız var, minimal tasarımlarla çok şey anlatan kartlarımız var. Yurtdışından satın alınan kartpostallar bize hep ilham verdi, biz de Paper Street Co. kartpostallarının yabancılar için yurtdışından aldıkları kartlar olmasını istiyoruz. Kişilere ve kurumlara özel kartpostallar hazırlıyoruz. Her okazyona özel kartlar tasarlıyoruz. Müşterilerimizin istediklerine göre kartların arkasına mesajları yazabiliyoruz ve hitap kısmını kişiselleştirip gönderimini de yapabiliyoruz.

paper-street-co-4
Paper Street Co.

– Muhtemelen yılbaşı yaklaştığı için şu sıralar çok yoğunsunuzdur. Yılbaşı temasından yola çıkarak genel olarak sormuş olayım, Yılbaşı, Sevgililer Günü vs. gibi özel günlere yönelik koleksiyonlar çıkarıyor musunuz? Yoksa genelde kalıcı mı çalışıyorsunuz?

Evet, Aralık açık ara en yoğun ay bizim için! Yılbaşı, sevgililer günü, anneler ve babalar gününe özel ürünler tasarlıyoruz. Bunlardan bazıları kalıcı koleksiyonumuza dahil oluyor, bazıları ise süreli ürünler oluyor.

– Son olarak, sizi nerelerden takip edebiliriz?

Instagram hesabımız en aktif kullandığımız sosyal mecra. Tüm ürünlerimize websitemizden ulaşabilirsiniz. Bunun yanında birçok satış noktamız var: Bazı D&R’lar, Hipicon, Lidyana,  Petra Coffee Shop, Minoa, Laboratuvar Studio, Olmadık Dükkan, Amant Turc gibi yerler satış noktalarımız arasında. Ayrıca Websitemizi ve Instagram hesabımızı aktif kullanıyoruz. Bizim isimlerimiz de Zeynep Özbay ve İpek Özbay. 🙂

Çok teşekkür ederiz Zeynep ve İpek!

İlginizi çekebilir: Gizem Dereci’den Zai Bodrum: Bitez’in “Yeni Nesil Kütüphane”si