Moda haftalarının sokak stillerini mercek altına aldığımız serüvenimizi en son New York‘ta bırakmıştık… Bu sefer rotamızı bir tık daha yakına alıp, modanın başkentlerinden biri olan -ki benim için direkt olarak başkenti- Paris’e, 2022 İlkbahar/Yaz Erkek Moda Haftası’na çeviriyoruz. 

Paris Erkek Moda Haftası 2022 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: VOGUE 

Paris Erkek Moda Haftası 2022 İlkbahar/Yaz kreasyonlarının sergilenmesinin yanı sıra defileleri aratmayan Paris ara sokaklarında ilk olarak gözümüze çarpan ”pile” detayı oluyor. Geçtiğimiz yaz sezonu kombinlerimize sessizce giriş yapan ve tam da o günlerden itibaren şu ana kadar trend listelerinin başında gelen bu detaydaki palazzo şortlar, yaz mevsimlerinin vazgeçilmezi olan şifon veya keten gömleklerin üzerine Hawaii baskılarıyla konforu ve trend görünümü bir arada arayanlar için bulunmaz bir “match” haline geliyor.

Paris sokaklarında gözümüze çarpan ve sıkça karşılaştığımız bir diğer detay ise ”faux-leather”ların artık sadece soğuk kış günlerinde değil, sıcak yaz günlerinde de aksesuarlar yoğunlukta olmak üzere kullanılması oluyor…

Paris Erkek Moda Haftası 2022 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: VOGUE 

Street Style modasına imza atan bir diğer kilit parça ise artık çoğumuzun dolaplarında yer edinen ve oversize gömleklerle geçtiğimiz kışın iddialı formlarından olan V yaka süveterler, önümüzdeki sezonlarda da daha renkli ve daha desenli formlarda karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Feminen görünümleri biraz daha rafa kaldırdığımız geçtiğimiz aylarda maskülen tavırlarla hayat kurtaran takımlarımız gelecek sezonlarda da en önlerdeki yerini korumaya devam ediyor; ancak bu sefer toprak tonları ve ton sür ton yerine, baskıların ve desenlerin öne çıkacağını şimdiden söylüyor, kendinizi buna hazırlamanızı tavsiye ediyorum.

Paris Erkek Moda Haftası 2022 İlkbahar/Yaz | Fotoğraf: VOGUE 

2000’li yılların başından beri dolaplarımızdaki dar paçalara elimizin gitmemesiyle birlikte palazzo ve daha rahat kesimlere geçişimiz gelecek sezonlarda da -daha önce de üzerine basa basa söylediğim gibi- pile detaylarıyla kumaş formunda devam edecek. Ancak ufak bir püf noktası var ki gerek sweatshirt, gerekse kazaklarımızın veya takım ceketli kombinlerimizin tamamlayıcısı olan bu parçaların kumaş seçimi, sizi bir tık daha öne taşıyacaktır diye düşünüyorum.

2022 İlkbahar/Yaz kreasyonlarının görücüye sunulduğu Paris Erkek Moda Haftası’nın sokak stillerindeki son dikkat çeken yapımız ise, dapdar ve sıkı formlar yerine dökümlü formların hükmetmeye başladığı günümüz kombinlerindeki salaş görünüm ve tabii ki de günlük kombinlerimizde her zaman elimizin gittiği jeanlerimize iliştirilen motifler oluyor…

Hepinize, güzel enerjinizi kombinlerinize yansıttığınız günler dililiyorum, bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Au Revoir!

Kapak Fotoğrafı: Acielle – VOGUE

İlginizi çekebilir: Burak Serpen’den Neon Skala