Modanın kalbi Paris denilince akla ilk gelen şey, elbette Parizyen stil ve bu stili taşıyan kadınlar. Peki kimdir Parizyen kadınlar? Ben, onları şu şekilde tanımlıyorum: “Tüm gözlerin üzerlerinde olduğu, tarzlarıyla hemen dikkat çeken, kombinlerine kattıkları cool havaları sayesinde hayranlık uyandıran kadınlar…” Etraflarında tarzlarıyla merak uyandıran bu kadınların stiline sahip olmanın ipuçlarını sizler için derledim. Belki bu ipuçlarıyla bizler de kendi tarzlarımıza Parizyen esintiler ekleyebiliriz.

Parizyen Stil | Fotoğraf: Audrey Rivet

Parizyen Kadınlar ve Parizyen Stil

Sade ve aslında zahmetsiz kombinleriyle moda dünyasının en ilham veren kadınlardır, Parizyen kadınlar. Her daim şık ama yalın giyinen, gösterişi sevmeyen stillere sahiptirler. Sosyal kadınlardır; hareket etmeyi severler ve bu sayede vücut formlarını korurlar. Parizyen stil, tarz sahibi olmanın sadece giyim ile ilgili olmadığını, aslında bunun bir yaşam tarzı olduğu söyler. Bu sebeple giyimin ötesinde yaşam tarzlarıyla da ilgi uyandıran bu kadınlar güne kahveyle başlar, kitap okur, sosyal hayatı benimserler. Güzel görünmekten ziyade bakımlı olmakla ilgilenirler. Özgür ve cesaretli görünümlerinin yanında soğuk ve ağır başlıdırlar.

Özgüven sahibi Parizyen kadınların makyaja hiç ihtiyaçları yoktur; ancak kırmızı bir ruj bu stil için olmazsa olmazdır. Kırmızı ruju gündüz ya da gece hiç fark etmeksizin kullanmayı tercih ederler. Bu kadınların belki de en önemli özelliği modaya bağlı hareket etmeyip, kendi stillerini kendilerinin belirlemeleridir. Yani Fransız modası denilince akla gelen en önemli isim Coco Chanel‘in de ifade ettiği gibi “Moda geçer, stil kalır.” sözü Parizyen stili özetliyor diyebiliriz.

Parizyen Bir Stile Sahibi Olmak İçin İpuçları

Evet, geldik en keyifli bölüme! Öncelikle modaya ilginiz varsa Parizyen stilin tam bir örneği olan, Livia Auer‘i takip etmenizi öneririm. Bu stile sahip olmak aslında zor değil, elbette paylaşmak istediğim ipuçları da var.

  • İlk olarak makyaj olmadan da kendinize güvenmelisiniz. Tabii, bakım şart! Cilt bakımı ile makyaja gerek duymadan gün içinde hafif kırmızı rujla hem sade hem iddialı olabilirsiniz.
  • Yalın ve şık kombinler oluşturun. Hırka, kısa ceket, siyah düz elbise, trençkot, beyaz gömlek gibi hayat kurtarıcı parçaları dolabınızdan eksik etmeyin.
  • Minimal ya da tek parça takıları tercih edin. Takı takmayı sevmiyorsanız fularla kombinize hava katabilirsiniz. Son zamanlarda fularları toka olarak kullanmak da yaygınlaştı. Bunu stilimize ekleyen ise yine Fransız kadınlar oldu. Onlar sayesinde bizler de kombinlerimizde fuları toka olarak kullanmaya başladık.
  • Ayakkabılara gelecek olursak; babet ya da Louboutin topuklu ayakkabılar ön planda.
  • Coco Channel’in moda dünyasına kattığı en önemli miraslarından biri olan “Breton desen” (yatay çizgilerden oluşan desen) tercih edebilirsiniz. Bu desen, Parizyen kadınların gardroplarında kendisine mutlaka yer bulur.
  • Ayrıca erkek gardrobundan giyinmeyi sevmiyorsanız, sevmeye devam edin! Boy-friend gömlekler, jean’ler ya da erkek ayakkabısı olan loafer’lar bu tarza uygun. Ayrıca spor ayakkabıları sadece spor kıyafetlerle kullanmayın. Fransız kadınlar, hiç düşünmediğiniz kıyafetlerin altında spor ayakkabıları muhteşem bir şekilde kombinleyip kullanırlar. Bunu da deneyecekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Ben bu ipuçlarını okurken, kendi giyimimin Parizyen stile yakın olduğunu; farkında olmadan hemen hemen bu ipuçlarının pek çoğuna dikkat ettiğimi fark ettim. Sadece vücudu saran parçaları pek sevmiyorum, onun dışında tam bir Fransız kadınıyım diyebilirim. Sabahları kahve ya da kruvasanla güne başlamak da bana göre. Ne demiştik: Moda, aslında bir yaşam tarzı. Sadece giyimden ibaret değil!

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@livia_auer

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Şapka