Amerika doğumlu Fransız illüstratör ve hikâye anlatıcısı Pascal Campion, küçük anların büyüleyiciliğine odaklanıyor. İllüstrasyonlarıyla pandemi döneminde de ev ve aile gibi gündelik hayattan konuları optimist çizimlerle ele alarak görenlerde ferahlık, huzur, aydınlık hissi uyandırıyor. Kanepede uzanmış yorgun çiftlerden, sabah rutinlerine giden yalnız evcil hayvan sahiplerine kadar, çizimlerin her biri insanları evlerinde huzur içinde tasvir ediyor. Çizimler, hayatımızın görünüşte “küçük” anlarında sevgi ve memnuniyetin var olduğunu güçlü bir şekilde hatırlatıyor.

Pascal Campion

Campion şu anda Burbank, California’da yaşıyor ve Dreamworks Animation, Warner Bros, Marvel Comics, Paramount Pictures ve Cartoon Network gibi müşteriler için serbest sanatçı olarak çalışıyor. Günlük işleri programını çok meşgul tutarken, her sabaha bir “Sketch of the Day – Günün Eskizi” ile başlıyor. Dijital sanatçı, 2006 yılında kendi kişisel tarzını geliştirmenin bir yolu olarak bir meydan okuma ortaya atıyor ve 2005 yılından bu yana yaklaşık 5.000 resimden oluşan bir arşiv oluşturuyor.

Bu günlük rutinin amacı, kendi anlatısı olan renkli bir eskiz albümü oluşturmak. Campion evli ve iki çocuklu olduğu için, ilhamını bol miktarda ailesinden alıyor ve illüstrasyonlar için kendi yaşam deneyimlerinden yararlanıyor. Bu şekilde, kendine özgü geniş ve minimalist bir üslupla bir dizi büyüleyici karakter ortaya koyuyor. Tüm arka planlar, kompozisyonda yer alan mobilya, obje ve dekora sahip figürlerin yaşadığı gerçek mekanlara benziyor. Aynı şekilde, aydınlatmada kullanılan sıcak veya soğuk tonlar, çeşitli sahnelerin sabah, öğle veya akşam gibi günün belirli saatlerine yerleştirilmesine yardımcı oluyor.

Campion çizimlerinde bir duyguyu yalnızca eksiksiz yakalamayı başarmakla kalmıyor, aynı zamanda görüntünün arkasındaki hikayeyi de sessizce bilinçaltımıza işliyor. Böylece onun imgeleriyle hemen bağ kurmamıza ve karakterlerinin hissettiği şeylerle bir arada hissetmemize olanak tanıyor.

Benzer grafik renk uygulamalarında çalışan Japon illüstratör Tadahiro Uesugi gibi, Campion da ayrıntılı bir şekilde çalışan birçok sanatçının kıskanacağı bir incelikle ruh halini, zamanı ve mekanı uyandırmak için özenle seçilmiş renkler ve usta bir dokunuş kullanıyor.

Campion, doğrudan renkli alanlarda çalışan, bazen dokularla zenginleştirilen çizgiyi nadiren kullanıyor. Ancak görüntüleri temelde o kadar grafik ki, esnek ve enerjik kompozisyonları, çizimlerin görsel cazibesinin çoğunu taşımaya yetiyor. 

Campion, gözünüzü yönlendirmek ve görüntülerinin odak noktasını vurgulamak için farklı ışık ve gölge alanlarını, özellikle bastırılmış arka planlar içindeki parlak ışık parçalarını ve sıçramalarını kullanıyor.

Bu efektlerde kullandığı güçlü kompozisyonlar ve renk paletinin ustaca kontrolünün yanı sıra; en gösterişsiz konulara bile drama ve enerji getirmek gibi muazzam bir yeteneği var. Samimi ev sahneleri ve sessiz yalnızlık anlarını da görsel olarak gürültülü bir eylem kadar ilgi çekici bir hale getirebiliyor.

Pascal Campion’un eserleri ilginizi çektiyse kendisini web sitesinden, Instagram hesabından ya da aktif olarak paylaşım yaptığı blog sayfasından takip edebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: @pascalcampionart

İlginizi Çekebilir: Melis Büyükerk’ten Gamze Yalçın Röportajı