1.4 milyonluk nüfusuyla, Çeklerin deyimiyle Praha; şehir itibariyle sessiz, sakin, hatta İstanbul’ a nazaran baya sakin ve tenha bir şehir. Hatta şöyle diyeyim, ben bu şehirden mimarisi dışında pek zevk alamadım. O yüzdendir ki tam da bu noktada ”Prague Beer Museum” bana kollarını açtı.

Konum

Prague-Beer-Museum
Biranın Hası Çek Birası: Prague Beer Museum

Gece hayatı açısından kulüp kültürüyle pek içli dışlı olmasa da pub konusunda epey başarılı bir şehir Prag. Özellikle ismini verebileceğim bir çok tatlı pub mevcut ancak ben bu yazımda favorimden bahsetmek istiyorum.

Ah ben bu Prague Beer Museum’u bulacağım diye az mı kaybolmadım? Az mı soğuğa ve asla İngilizce konuşmayan (ya da konuşamayan) Çek insanlarının sert bakışlarına maruz kalmadım? Neyse ki bu şehirde benim gibi başka turistler de tabii ki vardı, sağ olsunlar yardımlarını esirgemediler ve ben sonunda bu şahane lokasyona ulaştım!

Mekana ilk girdiğinizde öyle alelade bi ortam beklemeyin, ancak benim gibi ışığı çok da sevmeyen bir insan için gayet güzeldi. Çokça loş ve bol turistli (çoğunlukla İngiliz) bir mekan. Ayrıca garson kızlarımız pek tatlı, pek güzel ve evet İngilizce konuşabiliyorlar!

5
Biranın Hası Çek Birası: Prague Beer Museum

Neyse girdik, oturduk. Tabii gözüm yan masalara ilişti, neredeyse hepsinde 5’li 5’li bardak setleri dedim ”what are they?” dedi ”beer tasting!” dedim ”I want the same!”. Yanımdaki arkadaşımla beraber 5-5 totalde 10 çeşit bira tadım seti istedik. 10 ÇEŞİT! Hangilerinden istediğimizi sordu falan filan dedik ”abla we trust you onlar sende” dedi ”alrighty!”

5 dk olmadı bizim biralar geldi. Setin yanında da ufak bir  kağıt parçasında sırayla biraların adı yazıyor. Biz başladık götürmeye, bir yandan da adeta degüstatör edasıyla biraları eleştiriyoruz.

prague-beer-museum-pub-eersample
Biranın Hası Çek Birası: Prague Beer Museum

Hemen şuraya favori biralarımı da serpiştireyim, diyeceksiniz ki 10 taneden 4 ‘ü mü kalbini fethetti? Evet!

1. Opat Chocolate; bildiğiniz çikolatalı bira! Aslında bunu içerken bira olarak düşünmemek gerekiyor. İlk yudumda tamamen yoğun bi çikolata aroması alınıyor sonrasında yuttuktan sonra ağızda bira tadı kalıyor, kesinlikle ilginçti!

2. Svijany Weizen; daha çok meyvemsi, floral yani daha tatlı bir biraydı. Bence kesinlikle yazı akıllara getiren bir tattı.

3. Konrad; yine hafif bi bal aroması olan ama sanki biraz da limon damlatılmış gibi, kesinlikle dengeli bi tada sahip.

4. Merlin; klasik bir siyah bira görünümünde ancak içinde hafif karamelli, tatlı dokunuşlar var.

Bu 4 biradan anlayacağınız gibi daha çok tatlı biraları sevdim ama tabii siz gidin deneyin her damağa, her zevke çok güzel biralar var.

Bir de şuraya ufak bir  dipnot düşeyim, haftanın her günü, pazartesiden pazar’a 12:00-03:00 arası hizmet vermekte.

Prague Beer Museum: Dlouha 46, Prag 1

Ekstra bir kalabalıklığı olmamasına rağmen, websitelerinde rezervasyon numarası da koymuşlar: +420 732 330 912