Benim için Bali’de huzurun adreslerinden biri oldu Prana Dewi Mountain Resort. Koca bir ‘iyi ki’ sebebi… Jatiluwih’te Batukaru Tapınağı’na 2 km uzaklıkta yer alan bu güzel aile işletmesi, daha girer girmez bana yemyeşil bir dünyada, kalabalıklardan uzak, huzurun tam ortasında olduğumu hissettirdi. Konumu, hikayesi, lezzetleri, misafirlerine sunduğu farklı deneyimler ve daha fazlasıyla buranın sizin için de bir Bali vazgeçilmezi olacağından eminim.

Konum

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Bundan 11 yıl önce I Gede Hanjaya (Dehan) adlı, tam da şu an işletmenin yer aldığı Wongaya Gede adlı kasabada büyümüş bir Bali yerlisinin mirası olarak ortaya çıkmış Prana Dewi. Dehan’ın geleneksel mimariye tutkusunun bir sonucu olarak ilk tohumları atılan ve bugün, dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlayan işletme, meditasyon ve yoga inzivalarından doğa konulu atölyelere çok çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Prana kelimesinin hava, nefes ve yaşam enerjisi gibi anlamlara geldiğini biliyordum; ve onlardan öğrendim ki, Dewi ise pirinç ve doğurganlığı temsil eden bir Bali tanrıçasına, Dewi Sri’ye işaret ediyormuş… 

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Prana Dewi, sizi herkesin uğradığı kalabalık ve turistik noktalar yerine Bali’nin özel doğasıyla uyum içinde hareket edebileceğiniz alanlarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Misafirlerine çevredeki bitki örtüsünü ve hayvanların yaşamını keşfedebilecekleri, pirinç tarlalarında dolaşabilecekleri ve koca dağların nefes kesen manzaralarını seyredalabilecekleri rehberli trekking turları sunuyor. Biz Bali’nin en önemli tapınaklarından biri olarak bilinen Pura Lahur Batukaru tapınağına ziyareti içine alan trekking’i tercih ettik. Tapınağa normal asfalt yoldan gitmektense; kakao, kahve ve meyve ağaçlarıyla çevrili bahçelerden gitmek eşsiz bir deneyimdi diyebilirim. Batukaru Volkanı’nın etrafındaki tropikal yağmur ormanının içinden geçtik, ormanın içinde yer alan küçük tapınak Pura Veteran’ı gördük. Yaklaşık 2-3 saat süren rehberli tur, seyahatimizin en unutulmayacak deneyimlerinden biri oldu. 

İsterseniz kaplıcalara uğranan, tamamen doğal ve şifalı bir suyla muazzam bir sıcak duş alabileceğiniz turları da var. Yok ben hala rahatlamadım, gevşeyemedim derseniz ise akupresür tedavisinden faydalanarak sundukları Bali masajını deneyimlemek serbest! 

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Bungalovların içi ayrı, dışı ayrı güzel. Pirinç tarlaları ve tropikal bahçelerin ortasında yer alan ahşap bungalovlar, her şeyden önce çevrelendikleri doğanın muhteşemliği ile büyülüyor sizi. Her tarafınız doğanın sesleriyle çevrili… Her bungalovun kendine özgü antik, girift oymalarını görüyorsunuz ve hayran kalıyorsunuz Bali sanatı ve mimarisine. Bungalovların en sevdiğim tarafını düşündüğümde ise, aklıma hemen sabahın ilk ışıklarıyla uyanıp terasta az önce bahsettiğim güzel manzaraya karşı yoga ve meditasyon pratiğim ile güne başladığım anlar geliyor… Deneyimlemelisiniz! 

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Burada önünüze gelen her tabak organik pirinç tarlalarından ve sebze bahçelerinden toplanan ürünlerle oluşturuluyor ve çok leziz! Zaten daha ilk lokmanızı almadan bile tabağınızdaki renklere hayran kalıyorsunuz. 

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Burada yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de, hemen yakınındaki dağdan gelen kaynak suyu ile dolduğunu öğrendiğim doğal yüzme havuzunda vakit geçirmek. Evet evet, dağdan gelen su doğrudan havuza akıyor ve buradan da pirinç tarlalarına ulaşıyor. Hiçbir kimyasal yok, su adeta doğallık kokuyor! Ve söylemeliyim, bu farkı bedeninizde dahi hissediyorsunuz. Havuzdan çıktığınızda sanki yenilenmiş, arınmış gibi hissediyorsunuz… 

Prana Dewi Mountain Resort | Fotoğraf: balipranaresort.com/

Konaklama deneyiminiz boyunca size eşlik eden çalışanların güleryüzü ve yardımseverliği de cabası. Tabanan yakınlarında konaklamayı düşünüyorsanız, Prana Dewi Mountain Resort’u listenize ekleyin derim. 

Kapak fotoğrafı: balipranaresort.com/

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Sankara Resort