Amerika Birleşik Devletleri’nin başkan tarafından verilen en prestijli sivil madalyası olarak kabul edilen Presidential Medal of Freedom, her yıl farklı sayıda ve farklı alanlarda ülkesine ya da dünyaya hizmet etmiş kişilere takdim ediliyor.

Başkanlığının sekizinci yılında 21 ismi daha, dün yapılan törende Presidential Medal of Freedom ile ödüllendiren Barrack Obama, görevi boyunca bu madalyayı layık gördüğü isimlerin sayısını 123’e çıkarmış oldu. 2016’nın madalya sahipleri arasında sinema, müzik,  televizyon, eğlence ve spor dünyasının çok ünlü isimleri yer alsa da, bizi en çok duygulandıran Ellen DeGeneres’ın yaşadığı anlar oldu. Obama, DeGeneres’ın yalnızca bir komedyen, bir aktris ve bir televizyon programcısı olarak değil, bundan 20 yıl öncesinde kariyerini riske atarak cinsel kimliği konusunda cesur bir dürüstlük sergilediği için de milyonlara ilham verdiğinden bahsetti.

Ellen DeGeneres’ın yanı sıra listede birçok tanıdık ve önemli isim yer alıyor:

medal - hanks - Andrew Harnik : AP

Tom Hanks | Fotoğraf: Andrew Harnik (AP)

90’lardan beri Hollywood’un en büyük yıldızlarından, iki Oscar’lı oyuncu Tom Hanks, yaşayan en büyük oyunculardan Robert De Niro,  oyunculuğun yanı sıra yetenekli bir yönetmen olarak sinemaya çokça emek vermiş Robert Redford, sinema alanında 2016’nın onurlandırılanlarından…

medal - de niro - Photograph- Carlos Barria:Reuters

Robert De Niro | Fotoğraf: Carlos Barria (Reuters)

Televizyon dünyasından ise Ellen DeGeneres‘in yanı sıra televizyon ve tiyatro oyuncusu Cicely Tyson, Saturday Night Live başta olmak üzere birçok önemli yapıma imza atmış yapımcı ve televizyon yazarı Lorne Michaels ödüllendirilenler arasında.

medal - ross - Photograph- Saul Loeb:AFP:Getty Images

Diane Ross | Fotoğraf: Saul Loeb (AFP)

medal - springsteen - Photograph- Saul Loeb:AFP:Getty Images

Bruce Springsteen | Fotoğraf: Saul Loeb (AFP)

Folk ve rock müziğin dev ismi Bruce Springsteen ile R&B ve soul müziğin kraliçesi Diane Ross müzik alanında, yıldız mimar Frank Gehry ile sanatçı ve tasarımcı Maya Lin ise diğer sanat dallarında listeye giren isimler oldu.

medal - gehry - AP Photo:Andrew Harnik

Frank Gehry | Fotoğraf: Andrew Harnik (AP)

medal - jordan - Andrew Harnik : AP

Michael Jordan | Fotoğraf: Andrew Harnik (AP)

Spor dünyasından, dünyaca ünlü basketbolcular Michael Jordan ve Kareem Abdul-Jabbar ve beyzbol spikeri Vin Scully onurlandırılan isimler arasında yer aldı.

medal - gates - Photograph- Carlos Barria:Reuters

Bill & Melinda Gates | Fotoğraf: Carlos Barria (Reuters)

Ödül yalnızca sanat, eğlence ve spor dünyasının ünlülerine verilmiyor tabii… Diğer isimler arasında Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucuları Bill ve Melinda Gates, Amerika Yerlileri hakları savunucusu Elouise Cobell, fizikçi Richard Garwin, NASA yazılımcısı Margaret H. Hamilton, yazılımcı Grace Hopper, avukat Newt Minow ve eğitimci Eduardo Padrón da yer aldı.

Merak edenleriniz için, Barrack Obama’nın başkanlığı boyunca onurlandırılan isimlerden bazıları şunlar: Madeleine Albright (2012), Maya Angelou (2011), George H. W. Bush (2011), Bill Clinton (2013), Bob Dylan (2012), Stephen Hawking (2009), Yo-Yo Ma (2011), Angela Merkel (2011), Harvey Milk (2009), Toni Morrison (2012), Shimon Peres (2012), Itzhak Perlman (2015), Sidney Poitier (2009), Steven Spielberg (2015), Meryl Streep (2014), Barbra Streisand (2015), Oprah Winfrey (2013), Stevie Wonder (2014).

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?