İtalya’nın alternatif seyahat rotalarından biri olan Puglia bölgesinde, minnacık evleriyle masallardan fırlamış gibi bir kasaba: Alberobello.

Konum

Alberobello
Alberobello

İtalya’ya bir kez gelip klasik Roma, Floransa, Venedik rotasını çizmiş ve çok sevmiş herkes, diğer ziyaretleri için alternatif rotalar arar. Bu alternatif rotaların en keyiflilerinden biri de, “çizmenin topuğunda” yer alan Puglia’dır. Puglia bölgesinde, büyük şehirlerin arasında kalmış ve masallardan fırlamış gibi bir kasaba var: Alberobello. Alberobello, Puglia’nın en büyük ve havaalanı olan tek şehri Bari’ye arabayla 1 saat uzaklıkta. Bu kasabayı meşhur yapmış olan özelliği ise Trullo evleri.

Bölgeye yapılan ilk yerleşimin tarihi 16. yüzyılın başlarına uzanıyormuş. Trullo evlerinin tamamı beyaz boyalı, çatıları ise gri renkte taşların harç konmadan üst üste konulması ile yapılmış. Tabii evlerin bu şekilde yapılmasının bir sebebi varmış. Rivayete göre, zamanında vergi memurları gelip çatısı olan evlerden vergi topluyorlarmış. Yerel halk da vergi vermemek için evlerin çatılarını taşları üst üste yığarak yapmış ki, memurlar geldiğinde çatılar kolayca yıkılsın. Zira ortada sadece dört duvar kalınca vergi vermekten kurtuluyorlarmış. Tabii aradan geçen yılların ardından çatılar sağlamlaştırılmış ve günümüzdeki haline kadar gelmiş.

Village
Alberobello

Alberobello 1.5 saatte rahatlıkla gezilebilecek bir yer. Zaten tüm ilginiz trulloların olduğu bölgede oluyor. Trulloların bir kısmı hediyelik eşyacılara, kafelere dönüştürülmüş. Bir kısmında ise hala yerleşim var. Trulloların bazılarının çatılarına kalp ve güneş gibi çeşitli semboller resmedilmiş. Bu semboller içinde yaşayan ailenin etnik kökenini belirtirmiş.

Benim tavsiyem kasabayı bir de panoramik açıdan görmek. İçinden trulloların tepesine çıkılan bazı dükkanlar var, onlardan rica edip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

alberobello3
Alberobello

Alberobello’nun, İtalyanca’da “güzel ağaç” anlamına geldiğini söylemeden geçmeyelim. Ayrıca, Puglia’nın bu şirin kasabası UNESCO Dünya Miras Listesinde. Eğer sizin de yolunuz çizmenin topuğuna, Puglia bölgesine düşerse, rotanızı Alberobello’ya çevirmeyi ve trullo evlerinin içinde masalsı birkaç saat geçirmeyi ihmal etmeyin!

Lisya Kalma’nın, theMagger’daki “Puglia’nın Muhteşem Üçlüsü: Alberobello, Locotorondo ve Ostuni” yazısını da mutlaka okuyun!

Deniz Gormezano’nun “Çizmenin Topuğu: Puglia” yazısını buradan okuyabilirsiniz.