Japonya’da her sabah saat 06.30’da yayınlanan bir radyo programı tüm ülkeye egzersiz yaptırıyor. Programın adı ‘rajio taiso’. Rajio taiso’nun en önemli özelliği herkesin her yerde yapabileceği, basit ama etkili hareketlerden oluşması. İki setten oluşan program dai-chi ısınma egzersizleriyle başlıyor. Yapılan son araştırmalara göre özellikle yaz aylarında açık havada bu şekilde günde ortalama 30 milyon kişi egzersiz yapıyor.”

Rajio Taiso
Rajio Taiso | Fotoğraf: matcha-jp.com

Siz de benim gibi günlük rutinler içerisinde boğuldunuz mu? İş, kişisel işler, ev işleri ve sosyal yaşam arasında günler yoğun geçiyor ama unutmamamız gereken bir durum var. Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de alarm veren bir salgınla karşı karşıyayız. Bu salgının ilk dalga etkisinde ben de dâhil sanıyorum pek çok kişi kilo fazlalığı ve hatta obezite ile karşı karşıya kaldı. Aniden gelen ilk dalgada şaşkınlıktan bir şey yapamadık belki ama artık şaşkınlık yok. Gayet bilinçliyiz. ikinci dalgada daha sağlıklı tercihler yapmak için hazırız. Sizi bilmem ama ben önce kendimize şu soruyu sormalıyız diye düşünüyorum. Spor yapıyor muyuz?

2017 yılında Türkiye’de Poltio tarafından yapılan bir araştırmaya göre 19 bin 859 bin kişinin oy kullandığı anket sonucuna göre, spor yaptığını söyleyenlerin oranı yüzde 46 çıkarken favori spor aktiviteleri arasında futbol ve fitness yer alıyor. Spor yapmayanların gerekçesi ise bunun için zaman bulamamak.

Sanıyorum bu ankete katılsaydım ben de “zaman bulamıyorum” diyenlerden olacaktım. Şöyle düşünüyor olabilirsiniz: “Ama ben arada sırada yapıyorum, ev işlerini yapmak da spor sayılır.” Ne yazık ki bu önerme pek de doğru değil. İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Spor Kardiyosu Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu konuya ilişkin olarak: “Bize başvuran kadınlar hep ayakta ev işi yaptıklarını söylüyorlar. Ev işlerini tek başına egzersiz olarak kabul etmek doğru değil. Etkin kilo kontrolünü sağlayan nabız değeri maalesef bu işlerde çok fazla sağlanamıyor.” diyor.

Rajio Taiso | Fotoğraf: voyapon.com

İşte ben de koşturmaca da “spor” kısmını planlı yapamadığım için minik bir araştırma yaptım. Etkili ama kısa süren nasıl bir spor yapabilirim diye. Bazı telefon uygulamaları buldum ama onların da hareketleri zordu ve yapma isteği uyandırmıyorlardı. Sonra bir internet haberi okudum. Merak ettiğim Japonya ve kültürü ile ilgili. Haberde şöyle yazıyordu: “Eğer yolunuz Japonya’ya düşerse sabahın erken saatlerinde yolun ortasında spor yapan insanlar göreceksiniz, şaşırmayın.

Japonya’da her sabah saat 06.30’da yayınlanan bir radyo programı tüm ülkeye egzersiz yaptırıyor. Programın adı ‘rajio taiso’. Kelime anlamı radyo egzersizleri olan program Hokuei şehrindeki NHK kanalından yayınlanıyor. Aslında radyo üzerinden insanlara spor yaptırma fikri Amerikalılara ait. Ancak Japonlar bu fikri onlardan daha fazla benimsemiş. Öyle ki ülkede Ulusal Radyo Egzersizleri Federasyonu adını taşıyan bir sivil toplum kuruluşu bile var. Rajio taiso’nun en önemli özelliği herkesin her yerde yapabileceği, basit ama etkili hareketlerden oluşması. İki setten oluşan program dai-chi ısınma egzersizleriyle başlıyor. Yapılan son araştırmalara göre özellikle yaz aylarında açık havada bu şekilde günde ortalama 30 milyon kişi egzersiz yapıyor.

youtube play youtube play

Biraz daha araştırınca aşağıda linkini paylaştığım Radia Taiso videosuna ulaştım. Toplamda 6-7 dakika süren ve kulağınızda tatlı nağmeleri ile piyonu eşliğinde yapılan eğlenceli, kolay, tüm vücudu çalıştıran hareketlere ulaştım. Ben yaklaşık iki aydır her sabah uyanır uyanmaz bu video eşliğinde hareketleri yapıyorum. Bu sayede kendimi zinde, mutlu, güne hazır hissediyorum. İki video vardı. Ben ikisini birleştirdim ve tek video yaptım. Sabahları ev halkı uyandığında hep birlikte uygulamak istersiniz belki diye videoları buraya da bırakıyorum.

youtube play youtube play

Son olarak; yaşınız uygun değilse, ayakta duramıyorsanız, engeliniz varsa oturduğunuz yerde de yapabiliyorsunuz. Japonya’da 100 yaş üzeri ve mutlu insanların çokça bulunmasının sebeplerinden birinin de bu tür egzersizler olduğu söyleniyor. Gerisi size kalmış. Sağlıklı uzun bir yaşam diliyorum.

Kapak Fotoğrafı: voyapon.com

İlginizi çekebilir: Fit Magger’dan Evde Antrenman Rutini Oluşturmak