Her ne kadar son yıllarda bir parça daha yıkılmış olsa da sanatla ilgili önyargılarımız, çoğu zaman, bir yeteneğimiz olmaması odağında toplanıyor. Oysa sanatla uğraşmak için belki de bir yeteneğimiz olmasına bile gerek yoktur. Sanat terapisi ile ulaşılabilir sanat fikri sizce de kulağa harika gelmiyor mu?

Sanat Terapisine Giriş | Fotoğraf: Unsplash / Noémi Macavei-Katócz

Sanat Terapisi Deneyimlerim

Memnuniyet ve memnuniyetsizlik tamamen beklentiyle ilgili kavramlar. Beklentimizi yüksek tuttuğumuz ya da bizden daha fazlasının beklendiğini bildiğimiz zaman, şayet kendimize inancımız yoksa, o işlerden hızla uzaklaşıyoruz. Sanat işte tam böyle bir konu. Övgü dolu sözlerle teşvik edilmeyeceksek ya da gerçek bir yeteneğimiz olduğuna inanmıyorsak sanatla ilgili uğraşlardan hep uzak duruyoruz. 

Peki ya aslında ortaya çıkan ürün başkaları ya da onların beklentileri için değil, sadece kendimiz içinse? 

İşte sanat terapisi bu noktada hayatımıza giriyor. Sonucu önemli olmaksızın sadece daha iyi hissetmek için üretim yapmanın keyifli dünyasına sanat terapisi diyoruz. Bir çeşit dışavurum tekniğiyle rahatlıyoruz, kendimizi yazdıklarımız çizdiklerimiz ya da müziğimizle ifade ediyoruz. Profesyonel ellerde tedavi amaçlı da kullanılan sanat terapisini hepimiz kendimiz için uygulayabiliriz. Bir cesaret yazmaya başlamak, birkaç boya kalemi ile beyaz sayfaya giriş yapmak, taşlara hayat vermek, müzikte kaybolmak ya da çamurdan hayaller yaratmak seçeneklerimizden sadece birkaçı. Bir grupla mı yoksa bireysel yapılanlar mı hoşunuza gidiyor karar verelim yeter.

Bırakın güzel şeyler yaratmayıverin. Bir süre sonra söylemesi kolay, uygulaması zor bu  fikri kabullenmenin ve bu fikre inanmanın insana asıl iyi gelen şey olduğunu görüyoruz. Örneğin benim için yazmak her zaman kendimi tedavi etmenin, rahatlatmanın yolu olmuştur. Geçen yıldan beri bir de Bullet Journal ile ilgilenerek kendime iyi gelmeye çalışıyorum. Ama bu sen sanat terapisiyle ilgili merakım arttıkça, kendimi iyi hissedeceğim farklı sanat dallarını araştırmaya başlamış, nihayetinde başlangıcı seramik çalışarak yapmıştım. Çıkan ürünlerin güzelliğine yorum yapamasam da kendimi ne kadar iyi ve rahatlamış hissettiğimi gördüğümde bunu herkesle paylaşmalıyım diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Kendimize iyi davranmak, kendimizi iyi hissetmek belki de bu dünyada sahip olduğumuz en önemli sorumluluk. Zaman zaman önemsemediğimiz ya da ikinci plana attığımız bu sorumluluğu yerine getirmek için sanata tutunmaksa çok iyi fikir. Benim yaptığım gibi siz de sanat terapisini deneyin, sizi iyi hissettiren  yönünüzün arkasından gidin. Bunu ortaya güzel bir şeyler çıkarmak değil iyi olmak amacıyla yapınca inanın her şey daha doğru gelecek.

Herkese sanat ve motivasyonla dolu bol keşifli günler dilerim 🙂

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Sanat Belgeselleri