Sicilya Adası için hazırladığım kısa yazı dizisinde son bilgilere geldik. Umarım seyahatinizi genel hatları ile şekillendirmenize katkım olmuştur ya da daha çok umarım ki bir anda kendinizi tatil planı yaparken bulup, biletinizi kestirmişsinizdir bile!

Son yazı; seyahat planlarınıza son şeklini verebilmeniz icin Sicilya’da araç kiralamadan neler yapılabilir, alternatif geziler neler olabilir düşüncesinden yola çıkarak hazırlandı lakin Catania ya da yakınında kalıyor ve araç kiralamadan seyahatinizi kısa, keyifli ve bol adrenalinli gezilerle doldurmak istiyorsanız çok sayıda alternatif tur şansınız var. Elbette kiraladığınız araç ve özgür ruhunuzla da bu gezilerin pek çoğunu gerçekleştirebilirsiniz.

photo

City Sightseeing Tur: Çocuk öncesi “tur otobüsüyle şehir mi gezilirmiş canım” diye söylendiğimi çok bilirim. Ancak ufaklık sonrası gördüm ki şehrin tarihi değerlerini çocuk ayağıyla gezmek gerçekten zor. Puset ile de bu geziler her zaman kolay olamıyor. İşte o vakitler hop on hop off servis sunan otobüslerle yapılan şehir turları harika bir kurtarıcı. Kulağınızdaki kulaklıktan “fazlaca” kitabi bile olsa şehrin önemli tarihi eserlerinin genel bilgilerini alıp, bulunduğunuz şehir hakkında hızlıca fikir sahibi oluyorsunuz. Taormina’da bu tur için 140 dakikalık bir program ayırmışlar. Göreceğiniz yerler Guardini Naxos, Letojanni, Taormina ve Castelmola. Bu turu iki eşit parçada da yapmanız mümkün. O zaman vakit ve ödeyeceğiniz rakam da yarıya düşüyor.. Aynı turu Catania şehri için ister otobüs, ister minik şehir trenleri ile yapabilirsiniz.

acitrezza04

Catania Şehir Turu: Bu tur elbette kaçınılmaz ancak tur satın almak yerine harita elinizde sokakları arşınlamanız daha yerinde bir karar olur. Yok illa tur isteriz, kafamız rahat, tarihi bilgimiz de eksiksiz olsun derseniz, o turun içine Acitrezza’yı da mutlaka katın derim.. Acitrezza kasabası; büyük Etna felaketinde kıyı şeridine kadar ulaşmış volkanik taşların deniz içinde yarattığı görselliği ile ünlü. Doğanın bize sunduğu bu güzelliği dünya gözü ile oralara kadar gitmişken mutlaka görün.

28683_Silvestri-Krater_am_Aetna9

Etna Turu: Sicilya seyahatlerinin olmazsa olmazı… Bana kalırsa adada başka hiçbir şey yapmasanız dahi bu tecrübeyi yaşamanız şart. Etna; yolun meşakatli ama bir o kadar da görkemli olması nedeniyle yaklaşık 6/7 saat ayırmanız gereken bir tur. S.Venerina ve Zafferana köylerinden geçerek ilerlediğiniz yol; sizi yavaş yavaş lav kalıntılarına ve lavların doğada yarattığı müthiş yıkıma yaklaştırıyor. Silvestri krateri ise gezinizin en büyük heyecanı… 1892 yılındaki büyük patlamada oluşmuş bu krateri görmek kelimenin tam anlamı ile nefes kesici! Etna turunu ayrıca Etna şarap turu olarak da planlayabilirsiniz. Dağ eteklerinde yetişen leziz üzümlerden, tadına doyulmaz şaraplara uzanan üretim serüvenini şarap eksperlerinden öğrenmek ve tadım fırsatı bulmak mutlaka unutulmaz olacaktır.

26555796

Gole Alcantara ve Castelmola Turu: Alcantara; Etna Dağı’nın kuzeyinde kalan bir nehir. Büyük Etna patlamasında nehre ulaşan lavlar suyun etkisi ile daha hızlı soğumaya uğrayıp, kristalleşmiş ve doğa ana bize enfes bir görsellik sunmuş! Alcantara icin ayrıca off road ya da trekking turlarına da şans verebilirsiniz. Castelmola ise Taormina’dan bir sonraki yüksek noktanız… 1600 feette; hem daracık sokaklarında huzurla dolanacağınız mistik bir köy bulacak, hem de gözlerinizi Messina körfezi ve Etna dağının etkileyici görüntüsü ile ödüllendireceksiniz. (Taormina city sightseeing turu ile de bu minik köyü gezebilirsiniz.)

photo (2)

Syracuse: Syracuse, adanın en güzel şehirlerinden biri! İlk Sicilya yazımda rota çizmenize yardımcı olmak için “mutlaka” demiştim. Yine diyorum. Eski şehrin dar sokaklarını, katedrallerin güzelliğini, Neapolis arkeolojik parkını, adanın en büyük antik tiyatrosunu gördükten sonra Ortigia Adası’nın serin sularında gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

unnamed

Godfather Turu: Filmin müptelaları için harika bir alternatif bu! Ama turu eski Fiat 500’lerle yapan acentaları bulmanız önemli bir detay… Düşünsenize, Michael Carleone’nin Apollonia ile evlendiği St. Lucia klisesini görecek, merdivenlerinde yürüyeceksiniz. :)

blogger-image-1908722655

Isola Bella: Sicilya’ya gelip Isola Bella’yı görmeden dönmek olmaz. Taormina’daki Mazzaro koyundan kalkan minik tekneler ile Isola Bella ve çevresindeki etkileyici mağaraları gezmeniz mümkün. Kristal suların en güzel ve dahası en sessiz diplerine dalmak için bu tur çok yerinde! Hem bu tip turlar çok uzun saatlerinizi almadıklarından günün kalanı için de farklı planlar yapabilirsiniz. Tur yaz aylarında haftanın her günü mevcut ve gidiş ve dönüş dahil olmak üzere yaklaşık 2 saat sürüyor. Ayrıca efsane kaptan Sebastiano ile de ekstra keyifli geçiyor.

krakatau-strombolian-mf8818

Aeolion Adaları Tekne Turu: Adanın sunduğu keyifli gezilerden biri daha… Aktif bir yanardağı bulunan volkanik Stromboli Adası, resimlemeye doyamayacağınız Panarea, Lipari, Salina ve dahası…

Helikopter Turu: Balayı için adada olacak çiftlere (bütçelerinin daha geniş olacağını düşünerek) bu turu tavsiye edebiliriz :) Etna Dağı ve lav kalıntıları, volkanik Aeolian adaları, Agrigento vadisi ve eski tapınakları gökyüzünden dünya gözüyle görebilmenin büyüsü müthiş olmalı…

Palermo: Catania merkezli bir seyahatte yeterli vaktiniz varsa bu turu tercih edebilirsiniz. (gerçi ben adayı iki seyahatte gezme fikrinde hala çok ısrarcıyım lakin ilk seyahatte Catania ve çevresini sindirmek kesinlikle daha mantıklı.)

Sicilia Outlet Village: Alışveriş yapmayı seven ruhunu deniz tatilinde bile sakinleştiremeyenlere Sicilia Outlet Village alternatifi sanırım ilaç gibi gelecektir. Pek çok İtalyan markanın bir arada bulunduğu bu alışveriş köyüne ulaşmak için buradan shuttle rezervasyonu yapabilirsiniz.

photo (1)

Umarım ilgililer için keyifli bir yazı dizisi olmuştur. Yeni destinasyonlarda görüşmek üzere!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN