Slayer, Kaliforniya’da iki gitarist Kerry King ve Jeff Hanneman tarafından 1981 yılında kurulan thrash metal grubu. Grup, özellikle 1986 yılında piyasaya sürdükleri Reign in Blood albümleriyle tanınmaya başlıyor ve 1991-2004 yılları arasında 3.5 milyondan fazla albüm satma başarısı gösteriyor. Slayer; Metallica, Megadeth ve Anthrax ile birlikte thrash metalin Dört Büyük (Big Four) grubundan biri sayılıyor. Son olarak, yapmış oldukları veda turnesiyle konser hayatlarına son verdiklerini de belirterek yazımın ayrıntılarına geçiyorum. Slayer’i özleyeceğiz…

Slayer (2015)
Slayer (2015) | Fotoğraf: Pinterest

Slayer

Slayer Kimdir
Slayer Kimdir | Fotoğraf: Pinterest

Grubun müzik tarzı, farklı tarzlarda müziklerden hoşlanan grup üyelerinin sevdikleri müziklerin harmanlanmasıyla oluşuyor. Daha çok sert müzikten hoşlanan ve bir Venom hayranı olan Kerry King Slayer’ın karanlık yüzünü, Jeff Hanneman Slayer’ın punk tarafını oluşturuyor. Bestelerin yüksek hızıysa Dave Lombardo tarafından sağlanıyor ve Tom Araya da çığlık atar gibi yaptığı vokalleriyle grubu bütünleştiriyor.

Grubun 1981 yılında King ve Hanneman tarafından kurulduğunu bahşetmiştim. King daha önceden de birlikte iş yaptığı Şili doğumlu bas gitarist ve vokal Tom Araya’yı gruba dahil ediyor ve Kaliforniya’da belirli mekanlarda Judas Priest ve Iron Maiden cover’ları çalarak yolculuklarına başlamış oluyorlar. Bu dönemlerde konserlerinde ters haç, çiviler ve siyah makyaj gibi satanizm sembolleri kullanmaları bazı kısımlar tarafından ağır tepkilere yol açarken bazıları tarafından çok seviliyor.

Bir sene kadar cover çalarak çalışmalarını sürdüren grup, yerel bir bar olan Woodstock’ta sahne almaya başlıyor. Slayer’ı sahnede izleyen Metal Blade şirketinin sahibi Brian Slagel, onları izler izlemez gruba Metal Massacre III isimli derleme CD’sinde bir şarkılarının yer almasını teklif ediyor. Grup bu derlemede yer aldıktan sonra Brian Slagel’ın yardımlarıyla 1983 senesinde Show No Mercy isimli ilk albümünü çıkarıyor, ilk turnesine çıkıyor ve dönüşte yaşanan sorunlarla birlikte plak şirketiyle araları bozuluyor. 

Slayer
Slayer | Fotoğraf: metalinjection

Slayer, önündeki tüm engelleri yok sayıp 1985 yılında Hell Awaits albümünü piyasaya sürüyor. Eski satanist yaklaşımlarıyla ilgili kötü yorumlarda bulunan insanlarsa bu albümü ancak alkışayabiliyor. Necropiliac, Kill Again, Hell Awaits gibi klasikleri içinde bulunduran albüm 100.000 civarı satıyor ve büyük plak şirketlerinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

1986 yılında plak şirketiyle sorunlar meydana gelince grup ünlü bir prodüktör olan Rick Rubin ile tanışıyor ve aynı sene efsane albüm Reign in Blood piyasaya sürülüyor. Bu albüm, gerek sertliğiyle gerekse hızıyla hala daha çoğu thrash-metal severe göre gelmiş geçmiş en iyi thrash-metal albümü olarak anılyor. Ayrıca bu albüm 500.000 satarak Slayer’a ilk altın plak ödülünü kazandırıyor.

Kısaca Slayer Albümleri

Hell Awaits Albümü
Hell Awaits Albümü | Fotoğraf: youtube

1988 yılında piyasaya sürdükleri South of Heaven albümleri, yaptıkları diğer çalışmalara göre daha yavaş bir albüm. Bunun nedeni, şarkıların çoğunun Jeff Hanneman tarafından yazılması olarak biliniyor.

1990 senesiyse Slayer’ın kilometre taşlarından biri sayılıyor. 1990 senesinde çıkardıkları Seasons in the Abyss albümünde grup eski tarzını harmanlıyor ve Tom Araya’nın şu ana kadarki en iyi vokal performansı da eklenince 1.000.000 satış ve en büyük başarıları ortaya çıkmış oluyor. Özellikle albümde bulunan War Ensemble şarkısı thrash-metal denilince akla gelen ilk şarkılardan biri.

1991 senesinde Slayer kuruluşunun 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla Decade of Aggression isimli live albümünü yayınlıyor.

1994 senesinde grup, Divine İntervention isimli albümünü çıkarıyor. 6 ayda 600.000 satan bu albüm daha ilk haftasında 100.000 kopya satmayı başarıyor.

World Painted Blood | Fotoğraf: Pinterest

1996’da grup, Undisputed Attitude isimli 4.000.000 satan cover albümünü çıkarıyor. Albümde “T.S.O.L” , “D.I” ve “Verbal Abuse” gibi punk gruplarının şarkılarının cover’ları da bulunuyor.

1996 senesinden sonra Slayer, bu seneye kadar çizdiği çizgiden kopmayarak Diabolus in Musica (1998) ve God Hates Us All (2001) albümlerini çıkarıyor.

Ve son olarak Slayer, Christ Illision (2006), World Painted Blood (2009) ve Repentless (2015) albümleriyle sevenlerine unutulmaz bir şekilde veda ediyor. ve 2019 yılında resmi sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla veda turnesi yapacaklarının bilgisini de hayranlarına vermeyi ihmal etmiyor.

Slayer Hakkında İlginç Bilgiler

Slayer
Slayer | Fotoğraf: loudwire

Bazı kaynaklara göre Show No Mercy albümüyle yakaladığı başarıyı ülkesinde duyurmak isteyen Slayer’a plak şirketi tarafından ufak bir minibüs veriliyor ve bununla şehir şehir dolaşıp konserler veriyorlar. Döndüklerindeyse plak şirketine verecek hiç parala kalmıyor çünkü hepsini turne boyunca harcıyorlar.

Nazilere ilgisi olan Jeff Hanneman tarafından yazılan Angel of Death isimli şarkı Nazilerin, işkenceleriyle ünlü doktoru Joseph Mengele’i anlatıyor. Bu albümdeki nazilerle ilgili şarkılar çoğu insan tarafından Slayer’ın nazi yanlısı olarak görülmesine sebep oluyor fakat grup, yaptıkları açıklamalarla bunun yanlış olduğunu bildiriyor.

1992 Mart ayında grup içinde yeniden problemler oluşuyor. Lombardo’nun grup ile ilgilenmemesinden şikayetçi olan grup üyeleri, baterist Dave Lombardo’yu gruptan atıyor. Bunun ardından 1992 senesinin sonuna doğru boşta olan Paul Bostaph gruba katılıyor. Aynı zamanda Dave Lombardo grup elemanları hakkında, “Bira içip televizyon izlemekten başka bişey yapmayan alkoliklerdi.” şeklindeki bir açıklama yapıyor.

Slayer
Slayer | Fotoğraf: deathmetal

Live Undead’in gerçek bir live albüm olmadığı biliniyor. Albüm, stüdyoya gelen dinleyicilerle birlikte kaydediliyor ve Brian Slagel tarafından Slayer’ın izni olmadan yayınlanıyor.

ESP şirketi, Kerry King’e signature gitar teklifinde bulunuyor fakat Kerry King’in tercihi her zaman BC. Rich’ten yana oluyor.

Hell Awaits şarkısının girişi tersten dinlediğinde “Join us, join us, join us, join us…welcome back” olarak duyuluyor.

Son olarak sizleri Jimmy Fallon Show’da gösterdikleri Raining Blood performanslarıyla baş başa bırakıyorum… İyi eğlenceler!

https://www.youtube.com/watch?v=H2OjbS_GnS4&feature=emb_title

Kapak fotoğrafı: indyweek

İlginizi çekebilir: Tayfun Sezer’den Dave Mustaine Kimdir?