Sevilen filmlerde, izlemeye doyamadığımız yan karakterleri ya da yüzeysel bir şekilde bahsedilen yan hikayeleri alıp başlı başlına filmlere çevirmek hem sinemadaki çeşitlilik hem de yapım şirketlerinin kazandığı para açısından olumlu bir hamle. Bu yazıda hem spinoff nedir anlatmak, hem de başta animasyon filmler ve süper kahraman filmleri olmak üzere özellikle popüler sinemada karşımıza çıkan Spin-Off Filmler arasından örnekler vermek istedim.

Spin-Off Filmler: Anlatılacak Yeni Hikayelerden Öneriler
Spin-Off Filmler: Anlatılacak Yeni Hikayelerden Öneriler

Spin-off ne demek?

Uzun yıllardır özellikle televizyon ve bilgisayar oyunları sektöründe karşılaştığımız spinoff (spin-off ya da spin off şeklinde yazımlarına da rastlanıyor) kavramı, bir ana hikayedeki yan karakterlerden ya da yan hikayelerden birinin seçilerek aynı evrendeki yeni bir dizi ya da oyunun merkezine yerleştirilmesi anlamına geliyor. Son yıllarda dizilerin ve oyunların yanına filmler de eklendi ve spinoff  hikayelerden çekilen filmler, özellikle animasyon filmler ve süper kahraman filmleri sayesinde popüler sinemada da karşımıza çıkmaya başladı.

En İyi Spin Off Filmler

Bumblebee | 2018, Micheal Bay

Büyük bütçeli yapımların, bol efektli çılgın projelerin yönetmeni Michael Bay, 2000’lerde Transformers serisi sayesinde en çok kazanan yönetmen ve yapımcılardan biri haline gelmişti. Transformers filmlerinin en tanınan transformer’ı Optimus Prime olsa da, sevimli bir transformer olan Bumblebee de en sevilen karakterler arasında. İşte Bumblebee‘nin öyküsü de bir spinoff filmle karşımıza çıkıyor. 1987 yılında geçen film, California’daki bir sahil kasabasına sığınıyor ve burada 17 yaşındaki bir genç kızla yolları kesişiyor. Bumblebee ve Hailee Steinfeld’in canlandırdığı Charlie arasındaki dostluk yürek ısıtıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Rogue One: A Star Wars Story | 2016, Gareth Edwards
Solo: A Star Wars Story | 2018, Ron Howard

Kültleşen ilk üçleme ve 2000’lerin ilk yıllarına damgasını vuran ikinci üçlemenin ardından, yepyeni bir Star Wars üçlemesi 2010’ların ikinci yarısından itibaren karşımıza çıkıyor, çıkmaya devam ediyor. Fakat Star Wars evreni hikayeler ve yaratıcılık açısından o kadar zengin ki, filmler üçlemelere sığmıyor! Spinoff filmlerle hem bazı karakterlerin geçmişlerine odaklanmaya hem de aynı evrende geçen, üçlemelerde laf arasında gerçekleşen bazı olayları beyazperdeye taşımaya karar veren stüdyonun kararı meyvelerini yavaş yavaş veriyor. Spinoff Star Wars filmleri arasında ilk karşımıza çıkanı Ölüm Yıldızı’nın planlarını ele geçirme macerasını konu alan Rogue One: A Star Wars Story, ikincisi ise Han Solo’nun gençliğini anlatan Solo: A Star Wars Story.

youtube play youtube play

X-Men Origins: Wolverine | 2009, Gavin Hood The Wolverine | 2018, James Mangold
Logan | 2017, James Mangold

X-Men serisinin en karizmatik karakterlerinden Wolverine ile özdeşleşen Hugh Jackman, kendi filminin yıldızı olan en şanslı X-Men oyuncusu. Wolverine’in nasıl yaratıldığını ve hikayesinin köklerini daha iyi anladığımız film projesi heyecan verici gibi dursa da, beklentileri karşılamıyor. 2013’te X-Men hayranlarının hafızalarından bu kötü anıyı silmek için yapılan yeni başlangıç, yönetmen James Mangold’un vizyonu sayesinde bizi tüm zamanların en iyi süper kahraman filmlerinden biri olan Logan‘a kadar taşıyor. Western türünde bir yol hikayesi olan ve dramatik yapısıyla öne çıkan Logansenaryo dalında Oscar adaylığı elde eden ilk çizgi roman uyarlaması olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10, IMDb Puanı: 6.7/10, IMDb Puanı: 8.1/10 | Top250: #212

Fantastic Beasts and Where to Find Them | 2016, David Yates
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald | 2018, David Yates

Harry Potter romanları ve filmlerinde adı geçen kitaplardan biri, Newt Scamander‘in Fantastic Beasts and Where to Find Them kitabıdır hatırlarsanız. Dünyayı dolaşarak fantastik canavarlar hakkında bilgi toplayan, dahası onları büyülü çantasının içinde biriktiren bu çılgın ve sempatik biliminsanı, kaşif ve araştırmacı, aynı zamanda Harry Potter romanlarının sinema uyarlamaları bir son bulunca yapımcıların imdadına koşan isim. Scamander’in kurgusal kitabıyla aynı adı taşıyan filmle başlayan yeni bir seri, aşina olduğumuz İngiliz büyü dünyasının yanına Amerikan ve Fransız büyücülerini de dahil ediyor, bizi Dumbledore başta olmak üzere seride duyduğumuz birçok ismin gençlik yıllarına götürüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10, IMDb Puanı: 6.8/10

Creed | 2015, Ryan Coogler
Creed II | 2018, Steven Caple, Jr.

Boks filmleri dendiğinde aklınıza ne geliyor? Cevabınızın Rocky olduğuna eminim. İşte Creed, Rocky Balboa’nın en büyük rakibi Apollo Creed’in oğlu Adonis Johnson’a antrenörlük yaptığı nefes kesin bir spin off. Böylece tam 40 yıl sonra Rocky’nin mirası yeni nesillere aktarılıyor. Başroldeki Michael B. Jordan’a, Rocky rolüne geri dönen Sylvester Stallone eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10, IMDb Puanı: 7.7/10

Annabelle | 2014, John R. Leonetti
Annabelle: Creation | 2017, David F. Sandberg

Son yılların en beğenilen korku filmlerinden The Conjuring’den hatırladığımız korkutucu oyuncak bebek Annabelle, bu filmde kısa bir sahnede yer alıyordu. Malzeme sağlam olunca, kendi filmi de gecikmemişti. Annabelle bizi, şeytani güçlerle lanetlenmiş bu oyuncak bebeğin ilk kurbanlarıyla tanıştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.4/10, IMDb Puanı: 6.5/10

This Is 40 | 2012, Judd Apatow

Hollywood’un en ünlü komedyen, komedi yazarı, yönetmen ve yapımcılarından  Judd Apatow, 2012’de bu kez özgün bir hikaye değil, bir spin-off komedi ile karşımıza çıkmıştı. 2007 tarihli Knocked Up’ın Debbie ve Pete çiftine odaklanan This Is 40, 40 yaşına ulaşmak üzere olan bu çiftin iş, aşk ve aile yaşamlarında yaşadıkları trajikomik olayları anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

The Bourne Legacy | 2012, Tony Gilroy

Robert Ludlum’un romanlarından uyarlanan üç filmle, The Bourne Identity (2002), The Bourne Supremacy (2004) ve The Bourne Ultimatum (2007) sinemaya konuk olan ajan Jason Bourne, 2012 yapımı bu spinoff filmle yerini başka bir ajana bırakıyor. Jason Bourne’un önceki üç filmde yaşadıkları sonucunda ve bu olaylar sırasında başka bir ajanın, Aaron Cross’un başına gelenleri anlatan filmde başrolleri Jeremy Renner, Rachel Weisz ve Edward Norton paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Get Him to the Greek | 2010, Nicholas Stoller

Pek alışılmadık bir şekilde, bir komedi filminden spin-off projesi yaratma fikri, ilk kez Judd Apatow’un yapımcılığında bu filmle gerçekleşiyor. 2008 tarihli Forgetting Sarah Marshall‘ın yan karakterlerinden şımarık, huysuz ve kabus gibi rock yıldızı Aldous Snow’u ana rollerden birine taşıyan Get Him to the Greek, bir stajyerin kontrol edilmesi zor bu yıldıza göz kulak olarak onu zamanında Los Angeles’ın Greek Theater sahnesine ulaştırmaya çalışmasını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Spinoff Animasyonlar

The Lego Batman Movie | 2017, Chris McKay

Oyuncak devi Lego, 2014 yılında The Lego Movie ile çıktığı sinema macerasına, bu filmdeki yan karakterlerden biri olan Lego Batman’in hikayesiyle devam ediyor. Gotham şehrini tehdit eden suçluların peşindeki Batman’in bir yanlış anlama sonucu evlat edindiği, yancısı olmaya çalışan hevesli bir gençle imtihanı, filmi eğlenceli kılıyor. Filmde Batman’i seslendiren Will Arnett‘e Michael Cera, Ralph Fiennes, Rosario Dawson ve Zach Galifianakis gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Minions | 2015, Kyle Balda & Pierre Coffin

Despicable Me animasyon filmlerinden tanıdığımız, kendilerine özgü bir dilleri olan şapşal, sevimli, sempatik ve sarı yaratıkları, yani Minion’ları da bir spinoff film sayesinde tanıyoruz: MinionsDespicable Me serisinde en çok öne çıkarılan üç minion‘un, yani Stuart, Kevin ve Bob’un başrollerde olduğu animasyon, minion’ların süper-kötü Scarlet Overkill ve mucit kocası Herb tarafından dünyayı yok etme planlarının bir parçası olarak kullanılmaya çalışılmasını anlatıyor. Seslendirme kadrosunda Sandra Bullock‘tan Jon Hamm‘e, Michael Keaton‘dan Allison Janney‘e birçok ünlü ismin yer aldığı filmde, Despicable Me‘nin seslendirme yıldızı Steve Carrell da aynı rol için geri dönmüş.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Shaun the Sheep Movie | 2015, Mark Burton & Richard Starzak

2005’in Oscar ödüllü stop-motion animasyon filmi Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit ile aynı evrende geçen Shaun the Sheep Movie, kendine ait bir televizyon dizisi de olan Shaun adlı koyunun maceralarına odaklanıyor. İzin gününde şehirde birçok talihsizliği üst üste yaşayan Shaun’un yaşadıklarının sizi de güldüreceği kesin! Shaun the Sheep Movie, devam filmi de çekilen spinoff filmler arasına eklenecek ve Shaun 2019 sonbaharında Shaun the Sheep Movie: Farmageddon‘da uzaylılar tarafından kaçırılacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Penguins of Madagascar | 2014, Eric Darnell & Simon J. Smith

Dreamworks animasyonları arasında en sevilen serilerden olan Madagascar’ın çılgın penguenleri de televizyondaki çizgi-dizileri sonrası kendi filmlerine kavuşanlardan. Penguins of Madagascar, Skipper, Kowalski, Rico ve Private’ın The North Wind adlı gizli örgüt ile işbirliği yaparak dünyayı yok etmek isteyen Dr. Octavius Brine’a karşı mücadelesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Planes | 2013, Klay Hall
Planes: Fire & Rescue | 2014, Roberts Gannaway

Pixar filmleri arasında en ses getirenlerden ve kendisi de bir seriye dönüşen Cars filmlerinin geçtiği aynı evrenden başka bir hikaye, Disney tarafından ele alınarak Planes filmlerine konu oluyor. Planes serisinin ana karakteri, Dusty Crophopper adındaki bir tarım ilaçlama uçağı. İlk filmde Dusty, dünyanın çevresini dolaşmayı gerektiren bir havacılık yarışına katılma hayalleri kuruyor, ikincisinde ise itfaiye uçağı olarak görev alarak kahraman olmayı hedefliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.7/10, IMDb Puanı: 6.0/10

Puss in Boots | 2011, Chris Miller

Masal dünyasının sevilen karakterlerinden Çizmeli Kedi, yani Puss in Boots, Shrek serisinin de en sevilenlerinden biri. Seride Antonio Banderas’ın seslendirdiği çapkın ve karimzatik kedi, kendi filminde de maceradan maceraya koşuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri