Richard Ayaode’nin 2010 yapımı filmi Submarine “Çoğu insan kendisini yeryüzünde benzeri olmayan bireyler olarak görür. Bu düşünce, onları her şey yolundaymış gibi yataklarından kalkmaları, yemek yemeleri ve boş boş gezinmeleri için motive eder. Adım Oliver Tate.” sözleriyle açılış yaparak ergenlik dönemindeki Oliver’ın karmaşasından çok daha fazlası olacağını ve bizi derinden etkileyeceğini hissettiriyor.

tumblr_o2onkd5lef1qizhceo2_1280
youtube play youtube play

Tate’lerin parçalanma arefesinde olan evlilikleri, Anne Tate’in eski sevgilisinin ortaya çıkışıyla başka bir boyuta taşınırken Oliver özel hayatıyla ilgili sorunlar da yaşamaktadır. Ona göz koymuş olan Jordana’ya dünyadaki en iyi sevgili olduğunu ispatlamaya çalışmak, aşkın getirdiği kaos durumunu deneyimlemek gibi.

tumblr_o2i3k3weCg1tgidy4o1_1280

Farklı noktalara dokunarak ergenlik dönemi filmi olmanın ötesine geçer ve bir dönem her birimizin yaşadığı çatışmalar ve hayata anlam, yön verme çabaları üzerine bir filme evrilir Submarine.

tumblr_mhf48fpcja1s4ffdoo2_1280

“Jordana Bevan’ın tek gerçek kusuru, kümeler halindeki egzaması. Bunun yanı sıra pek çok niteliği var. Kendinden hiç bahsetmez. Nasıl biri olduğu belli değil. Pek de popüler olmaması, aramızdaki aşkı daha da olası kılıyor. Son olarak, artık boşta.”

tumblr_o2lbcdJXUH1rzxbqlo1_1280

Her ne kadar filmde rol almasa da, Arctic Monkeys solisti Alex Turner’dan da uzun uzun bahsetmek gerekiyor. Film için yaptığı müzikler olmasa, bu film asla bu kadar etkileyeci olamazdı. Başrol oyuncusu Craig Roberts’in kendisine benzerliği düşünülerek yapılmış bir seçim mi bilmiyorum fakat filmin her anında Craig’e bakıp Alex Turner’ı görmemek benim için imkansızdı. Galler’in o yağmurlu havasının yanında Turner’ın sesiyle unutulmaz bir atmosfer yakalayan film, sizi derinlerden yakalamakta çok başarılı oluyor.

tumblr_o2onkd5lef1qizhceo1_1280

Özetle, Submarine, kendi küçük ama kalbi kocaman bir çocuk olan Oliver’ın, değişime ve etrafındakilere karşı verdiği bir mücadeleyi anlatıyor. Bazı insanlar vardır; değişime ayak uydurur, hatta onu severler. Saçlarını, evlerini, arkadaşlarını, işlerini değiştirmek onlar için keyif verici olur. Bu tip insanların yanında, değişimi sevmeyen hatta değişimden korkan insanlar da vardır. Oliver da yaklaşmakta olan büyük değişimlerden korkan bir çocuk fakat bunların üstesinden gelmekte pek başarısız değil. Keyifli vakit geçirirken biraz duygulanmak için birebir olan bu filmi ne kadar anlatsam az diye düşünüyorum, bu yüzden vakit kaybetmeden izlemelisiniz.