İstanbul’dan 6-7 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Thassos Adası, gerek plajları, gerekse leziz Yunan mutfağıyla vazgeçilmez bir destinasyon benim için. Her yaz gittiğimiz bu adaya pandemi nedeniyle iki yıldır gidememiş olmanın özlemini yaşıyorum. Euro kuruna rağmen fiyat/fayda anlamında hâlâ cazip bir rota olduğunu düşündüğüm Thassos‘taki favori mekanlarımı sizlerle de paylaşmak isterim.

web-makryammos_bungalows_2016-15
Thassos Mekan Önerileri | Fotoğraf: makryammos-hotel.gr

Thassos Mekan Önerileri

İpsala sınır kapısından çıktıktan sonra sırasıyla Alexandroupoli (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine) ve Xanthi (İskeçe) rotasını takip edip Keramoti Limanı’ndan feribot ile Thassos‘a ulaşabilirsiniz. Feribotun varış noktası olan Limenas bölgesi aynı zamanda adanın da merkezi oluyor. Listede bahsettiğim yerlere en yakın bölge burası olduğundan Limenas’ta konaklamanızı öneririm. Dönüşte de Keramoti Limanı’na yalnızca yarım saat uzaklıkta olan Kavala’ya uğrayabilirsiniz.

La Scala Beach Konum

Tesis anlamında Türkiye’deki beach’lerden hiçbir geri kalır yanı olmadığı gibi, giriş ücreti ve minimum harcama limiti de talep etmiyorlar. Ambiyansıyla size kendinizi Karayipler’de hissettirecek olmasının yanı sıra, müzik seçimleri de oldukça başarılı. Ayrıca güçlü bir mutfağı ve iyi bir servis kalitesine sahip olduğunu söyleyebilirim. Deniz ve kum anlamında da memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Makryammos Beach Konum

Makryammos aslında kendine ait plajı olan bir otel ancak burada kalmasanız da belirli bir ücret karşılığında deniz ve şezlongdan faydalanabiliyorsunuz. Güncel ücreti oteli arayıp sormakta fayda var ama yüksek bir meblağ olduğunu hatırlamıyorum. İnce kumu ve berrak sığ deniziyle adanın en güzel plajı burada olabilir. Ormanla çevrili bu koyda yüzerken kendinizi dünyadan soyutlanmış ve huzurlu hissediyorsunuz. Yeme-içme fiyatlarının da Thassos ortalamasında olduğunu söyleyebilirim.

Marble Beach Konum

Marble Beach, Thassos’un en popüler plajlarından biri olabilir. Bu bölgeden mermer çıkarıldığı için kumun rengi beyaza yakın, bu nedenle Maldivler’e benzetiliyor. Sanıyorum mermer kumu buraya sonradan dökülmüş, yine de etkileyici bir görünüme sahip. Burada Saliara ve Porto Vathy adında iki tesis var. Saliara görsel olarak daha güzel ancak Porto Vathy daha tenha. Karar vermeden önce ikisine de bakmanızı öneririm. Plajlara giriş ücreti olmasa da minimum bir harcama limiti bulunuyor. Ancak bir bardak frappe ve öğle yemeğine denk gelen bir limit olduğundan sorun olmadığını düşünüyorum.

Karnagio Beach Bar Konum

Karnagio Beach Bar adından da anlaşılacağı gibi gündüz denize girebileceğiniz bir mekan fakat kesinlikle akşama doğru, güneşi denize batırmak için gitmenizi öneririm. Puf koltuklarda gün batımına karşı kokteylinizi yudumlarken, deniz ve güneşin oluşturduğu görsel şölen için bana teşekkür edeceksiniz. 🙂 Fiyatlar Thassos ortalamasının biraz üzerinde ama bu ambiyansa değeceğini düşünüyorum.

Aliki Beach Konum

Aliki Beach henüz turistlerce keşfedilmemiş bakir bir koyda yer alıyor. Denizin berraklığı ve koyun doğası muhteşem! Buranın tek dezavantajı tesisin yetersiz olması, çünkü herhangi bir duş imkanı olmadığı gibi servis kalitesi de çok iyi değil. Ama kalabalıktan uzak huzurlu bir gün geçirmek isterseniz ilk buraya gelmenizi öneririm. En son gittiğimizde cüzi bir şezlong ücreti almışlardı. Onun dışında yeme-içme fiyatlarının ada ortalamasında olduğunu söyleyebilirim.

A for Art Design Hotel Konum

Yaratıcı bir kokteyl içmek istiyorsanız A for Art Design Hotel tam yeri! Rengarenk tasarım heykel ve objelerle dolu bu otelin bahçesinde oturmak için otel müşterisi olmaya gerek yok. Üstelik akşam üzeri happy hour’a denk getirirseniz kokteyl fiyatları Türkiye’ye göre oldukça uygun oluyor. Akşam yemeği için giderseniz de canlı müziğe denk gelebilirsiniz.

Ambrosia Restaurant Konum

ambrosia
Ambrosia Restaurant | Fotoğraf: tripadvisor.com

Muhtemelen merkezde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir Yunan restoranından memnun ayrılırsınız ancak Ambrosia Restaurant benim favorim. Bu restoran, Arnavut kaldırımlı çok tatlı dar bir sokakta bulunuyor. Meze ve ana yemekleri çok lezzetli. Yanında ouzo’suz olmaz tabii. 🙂

Mesogeios Restaurant Konum

mesogeios
Mesogeios Restaurant| Fotoğraf: tripadvisor.com

Yukarıdaki düşüncelerim burası için de geçerli ama Mesogeios Restaurant’ın öne çıkan lezzeti kabak cipsi bence. Tıpkı patates cipsi gibi incecik ve kıtır kıtır oluyor. Ayrıca mekanın deniz kenarında bulunması da yine başka bir avantaj olarak öne çıkıyor.

Kapak Fotoğrafı: makryammos-hotel.gr

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Makri, Alexandroupolis