Onlarca mail ve bitmek bilmez toplantılar… Hemen ardından eve dönüş trafiği. Yemek hazırla, ortalığı topla derken saat olmuş 8-9. Netflix ve Instagram arasında mekik dokurken uykunuz gelir, yatarsınız. Sabah çalan alarmı birkaç defa erteledikten sonra evden çıkmaya yarım saat kala kalkıp hızla hazırlanırsınız. Sabah trafiğinin ardından onlarca mail ve bitmek bilmez toplantılar… Siz de bu girdabın içinde misiniz? Öyleyse The 5 AM Club ile tanışma zamanı!

The 5 AM Club
The 5 AM Club  | Fotoğraf: virginmegastore

6 ayı aşkın süredir sabah saat 5’te kalkıyorum. Sabahlarımın kontrolünü ele geçirmek ve bir rutin yaratmak son zamanlarda aldığım en doğru karardı. Bana bu ilhamı veren ise Robin Sharma’nın The 5 AM Club adlı kitabı. Bildiğim kadarıyla henüz Türkçe’ye çevrilmedi, ama size kitabın ana fikrini kısaca anlatmak isterim.

Sabah Rutini Nasıl Oluşturulur?

Erken kalkabilmek için öncelikle erken yatıp kaliteli bir uyku uyumalısınız tabii ki. The 5 AM Club kitabına göre, sabah rutinini oluşturabilmek için öncelikle bir akşam rutini edinmelisiniz.

19.00 – 20.00: Son yemeğinizi yedikten sonra, tüm elektronik cihazları kapatın.
20.00 – 21:00: Meditasyon yapın, kitap okuyun ya da banyo yaparak rahatlayın.
21.00 – 22.00: Yatmaya hazırlanın. Odanın havalandırılmış, karanlık ve elektronik cihazlardan uzak olmasına dikkat edin.

Bu saat aralıklarında yazdıklarımı yaptıktan sonra, göreceksiniz ki 7 saatlik uyku gayet yeterli olacak! Hafta sonu bu kadar erken uyumasam da, vücut dengemi bozmamak adına 7 saatten fazla uyumuyorum. Gelelim sabah rutinine…

05.00 – 05.20: Kan dolaşımınızı hızlandırmak ve odağınızı arttırmak için yoğun bir egzersiz yapın.
05.20 – 05.40: Günlük tutun, gününüzü planlayın veya şükrettiğiniz şeyleri yazın.
05.40 – 06.00: Kitap okuyun, hedeflerinizi gözden geçirin ve internetten bir şeyler öğrenin.

Diğer insanlar mesaiye başlayana kadar 2-3 saatiniz daha var. Kendinize vakit ayırabilir veya konsantrasyon gereken işlerinize odaklanabilirsiniz.

Sabah Rutini
Sabah Rutini | Fotoğraf: Unsplash/@olszevski

Rutin Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Araştırmalar alışkanlık kazanabilmenin yolunun 66 gün boyunca aynı şeyi tekrarlamaktan geçtiğini söylüyor. (21 gün değil maalesef) Zaten bir süre geçtikten sonra, sabahların size ait olması o kadar keyifli gelecek ki bir sonraki sabahı iple çekeceksiniz. The 5 AM Club, telefonunuzdaki alarm erteleme özelliğini kapatmak ile başlayabileceğinizi söylüyor! Alarm ekranına motive edici bir cümle yazdıktan sonra, telefonunuzu alarm çaldığında mutlaka ayağa kalkıp kapatabileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. Niyetinizi ve ilerlemenizi çevrenizle de paylaşırsanız, bu rutini devam ettirmek için bir motivasyonunuz daha olur. Daha fazla bilgi için, sizi Robin Sharma’nın aşağıdaki videosuna davet ediyorum.

Kapak Fotoğrafı: entrepreneurscorner.org

İlginizi Çekebilir: Melike Büşra’dan Günlük Ritüeller