Hamburger aslına bakarsanız herkesin muhakkak denemiş olduğu evrensel bir lezzet. Gerek evde annelerimizin yaptığı gerek dışarda zincir restoranlarda oturarak veya ayaküstü bir şekilde hızlıca karnımızı doyurabildiğimiz konsept bir yemek. Yurtdışına çıktığımızda ve yiyecek bir şeyler bulamadığımız zaman hemen köşe başında bile imdadımıza yetişen muazzam bir kurtarıcı. Günümüzde farklı konsepte yeme-içme mekanlarının da açılmasıyla hamburger lezzeti de bu değişim trendinden nasibini alıyor. Ama her ne kadar yapılması kolay görünen bir yemek olsa da lezzetlisini bulmak pek kolay değil ne yazık ki. Zira İstanbul’da bile kaliteli hamburger yapan bir restoran bulma ihtimaliniz oldukça az. Şanslıysanız bizim gibi favori restoranınızı çok geç olmadan bulabiliyorsunuz. İşte size bu favori mekanımızdan yani The Grungy Society’den bahsetmek istiyorum.

Konum

The Grungy Society
The Grungy Society | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Sözcükler keşke o lezzet şölenini aktarmaya yardımcı olsa. The Grungy, Alex Dekesoğlu tarafından kaliteli ve lezzetli hamburgerler sunmak için oluşturulan bir marka. Markanın biri Avrupa yakasında Teşvikiye Mahallesi’nde diğeri ise Anadolu yakasında Bağdat Caddesinde Şaşkınbakkal Mahallesi’nde olmak üzere 2 şubesi var. Bizim Şaşkınbakkal’da bulunan şubesini deneme fırsatımız oldu. İyi ki gitmişiz de favori hamburgercimizi bulmuş olduk.

Şaşkınbakkal şubesi Şaban Kasap önderliğinde işletilen, toplam 7-8 masaya sahip olan, sokak lezzeti sunulmasına rağmen şık olarak inşa edilmiş bir şube olmuş. İçerde oturduğunuz zaman rahatlıkla mutfağı gözlemleyebiliyorsunuz. Güzel bir ayrıntı olmuş. Mutfağın açık olması içeriye muazzam bir hamburger kokusu şöleni yaşatıyor.

‘The Grungy’ tamamen burger ve patates odaklı bir mekan. Menü oldukça sade ve yeterli. Kafa karıştırabilecek tüm seçeneklerden arındırılmış. Menülerinde şu an 5 farklı burger ve 4 farklı patates seçenekleri var. Hamburgerlerden bahsedecek olursak öncelikle single ve double olmak üzere 2 farklı şekilde servis ediliyor. Bütün burgerler mükemmel bir burger köftesiyle ve kendi üretimleri olan tarifini sır gibi sakladıkları takdire şayan Grungy sos ile geliyor. Hamburgerler sadece tuz ve karabiber eklenerek yapılıyor ki başka bir içeriğe gerek yok bizce de. İçinde bulunan diğer lezzetler biz lezzet severlerin tercihine kalmış.

Şu an menülerinde 5 farklı burger çeşidi olduğunu söylemiştim. Bunlar; Cheeseburger, Füme Antrikot Cheeseburger, Bacon Cheeseburger, Keçi Peynirli Burger ve Brie & Bal Burger. Patatesleri ise 4 farklı şekilde servis ediliyor. Bunlar ise; Sade, Tuz & Sirke, Kajun ve Trüf Parmesan.

The Grungy Society
The Grungy Society | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Bizim ilk gittiğimizde 3 farklı burgerlarını deneme şansımız olmuştu. Sonraki gidişlerimizde ise deneyemediklerimizi de tadarak dalyan çıkardık. 😊 Hamburgerlerden bahsetmek gerekirse Brie & Bal kombinasyonlu hamburger süper star bence. Hamburgerde bal ne alaka diyebilirsiniz ama inanın denedikten sonra favori lezzetiniz haline gelecek. Grungy sosa ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Biraz ekşi, biraz tatlı olan bu sos bir hamburgere ancak bu kadar yakışabilirdi. Hamburgerlerin içine yaklaşık 4 saatte pişen karamelize soğanlarını da eklediklerinde geriye sadece bize afiyetle yemek düşüyor. Klasik hamburger severler Cheeseburger ve Füme Antrikotlu hamburger ile mest olacaklar.

Hamburger ekmeklerini fırınlarında her sabah kendileri pişirip bizlere servis ediyorlar. Sınırlı sayıda taze taze çıkıyor. Ekmek bitince hamburgerler de otomatikman bitiyor. Mekanın önünde akşam saatlerinde sıra oluşuyor. Erken gitmekte fayda var. Covid önlemleri çerçevesinde biz gittiğimiz zaman masalar aralıklıydı. Zaten genel olarak oturma alanları dışarda. Şu an ise paket servisleri ile bu muhteşem lezzeti bizlerle buluşturmaya devam ediyorlar. Muhteşem hamburgerleri ile İstanbul’u fetheden The Grungy‘yi eminiz siz de bizim kadar seveceksiniz.

Kapak Fotoğrafı: Grungy

İlginizi çekebilir: Pelin Zorlu’dan Rub