Ubud’da, size kendinizi evinizde gibi hissettiren The Sankara Resort & Spa’dan bahsedeceğim size. Sıcacık bir karşılama, tertemiz ve özenli odalar, çiçeklerle süslenmiş bir küvet, alabildiğine uzanan bir sonsuzluk havuzu, sakinlik kokan spa alanı, birbirinden renkli Bali lezzetleri… Muhteşem bir iki gün yaşadık. The Sankara Resort & Spa’yı Ubud seyahatlerinizde bir konaklama alternatifi olarak gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz, hatta etmelisiniz! 

The Sankara Resort & Spa’nın otel tarafı ile ilgili detaylar için buraya, spa bölümü olan Radha Spa için buraya ve özel restoranı The Kumbuh Restaurant için buraya tıklayabilirsiniz.  

Konum

The Sankara Resort & Spa
The Sankara Resort & Spa | Fotoğraf: İrem Bali

“Sankara”, Sanskritçe’de ‘sham’ kelime kökünden geliyor: uğurlu, şanslı demek. ‘Kara’ ise ‘yapan, eden’ anlamında kullanılıyor. Sembolü dingin hışırtısıyla bildiğimiz deniz kabuğu… Bali kültüründe de deniz kabuğunun özel bir yeri var; negatif enerjiyi nötralize eden gücü ile bilindiğinden, arınma ritüellerinde kullanılıyor. Mahabharata’nın hikayesinde söyleniyor ki, Yüce Tanrı Krişna deniz kabuğunu savaşların başlangıcını ve bitişini duyurmak için kullanırmış… Özetle; dingin mi dingin, huzur veren, şans enerjisiyle çevrili bir yerdeyiz. The Sankara Resort & Spa’nın önemli değerlerinden biri, Bali’de Tri Hita Karana olarak bilinen ve bir yaşam şekli olarak kabul edilen yerel felsefeyi korumak ve yaymak. Bu felsefe, ‘refah ve iyi yaşamın üç nedeni’ gibi bir anlam taşıyor ve bu üçlü: ilahi ve spiritüel olanla uyum, insanlar arasındaki uyum, doğa ile uyum. Sizce de insanın içini ısıtmıyor mu? Ne kadar duyarlı, farkındalık dolu bir bakış açısı… 

The Sankara Resort & Spa
The Sankara Resort & Spa | Fotoğraf: İrem Bali

Ortam muazzam. Yeşilin ortasındasınız: Etrafınız Bali frangipanileri (dünyanın en güzel egzotik çiçek kokularından birine sahip olmalarıyla biliniyorlar), mangosten ağaçları, Hindistan cevizi ve kırmızı palmiye ağaçlarıyla çevrili. Otele adımınızı attığınız anda gülen yüzler karşılıyor sizi. Çalışanlardan biri gelip hoşgeldin kokteylinizi tutuşturuyor elinize, diğeri kulağınızın arkasına bir çiçek iliştiriyor. Havaya girdiniz bile! Biraz ilerlediğinizde, bir bakıyorsunuz önünüzde alabildiğine uzanan sonsuzluk havuzu. Her sabah gözümü açar açmaz bu havuza koşup ferahladığım anları uzun bir süre daha unutmayacağım gibi duruyor. Sabahları koşa koşa gittiğim yoga derslerini de öyle! 

The Sankara Resort & Spa
The Sankara Resort & Spa | Fotoğraf: İrem Bali

Odalara gelirsek, biz Deluxe Oda’da kaldık ve odamızın ferahlığından, temizliğinden; balkonumuzun baktığı pirinç tarlası manzarasına kadar her detayına bayıldık. En güzeli de, odamıza giriş yaptığımız anda bizi karşılayan çiçeklerle süslenmiş küvet oldu… Oh, keyif! 🙂 Bu arada, eğer özel havuzunuzun olmasını tercih ederseniz, havuzlu oda seçenekleri de var, aklınızda olsun.

Şanslıyız ki, The Sankara Resort & Spa’nın restoranı Kumbuh Restaurant’ta unutulmaz kahvaltı ve akşam yemeği deneyimlerimiz oldu. İlk geldiğimiz akşam barbekü gecesiydi ve yemeğimize Balili performans sanatçılarının kültürel dansları eşlik etti. Her hareketi nasıl bir odaklanmışlıkla yaptıklarını hatırladıkça hala ilham doluyorum. Yüzde yüz anda kalarak, müziğin her bir anını hissedip onunla birlikte akarak gerçekleştirilen bir dans… Kumbuh Restaurant’ın adı, hemen yan tarafındaki mahalleden geliyor ve burayla ilgili altını çize çize söylemek istediğim şeylerden biri, muazzam bir gün batımı manzarasına sahip olduğu. Gözlerinizi alamayacağınız cinsten! 

Kumbuh Restaurant
Kumbuh Restaurant | Fotoğraf: İrem Bali

Akşam yemeğinde ise, Bali’ye özgü lezzetleri Batı mutfağı ile harmanlayan bu özel mutfağın Karidesli ve Avokadolu Salata’sını, ardından Pesto Soslu Bonfile’sini denedik. Sunumların şıklığı bir yana; her bir tabağın lezzetine hayran kaldık. Bonfilenin yumuşaklığı, pesto sosunun kıvamı, bizim için hazırlanmış ve etrafı mumlarla çevrelenmiş şık bir masa… Gerçekten çok keyif aldık. 

Kahvaltılara gelince, her biri ayrı konseptte çok fazla kahvaltı seçeneği mevcut menüde. İlk olarak ‘Veggie Breakfast’ı (vegan kahvaltı) denedim: Yumuşacık ekmeğin üzerinde çırpılmış tofu, domates ve avokado. Yanında ‘Greek Granola Bowl’ dedikleri renagrenk bir kase – mango, muz, çilek, granola, hindistan cevizi aromalı yoğurt… Lezizdi! Meyvelerin tazeliğine bayıldım, tofunun birbirinden farklı yaratıcı şekillerde kullanıldığını görmek zaten beni her zaman hayran bırakıyor! Geleneksel Endonezya Kahvaltısı’nı da mutlaka denemelisiniz. Ve konaklama deneyimimizin en güzel anlarından biri: Floating Breakfast (Yüzen Kahvaltı)! Rengarenk çiçeklerle süslenmiş kahvaltınızın, kocaman bir tepsi içerisinde havuzda sizi beklediğini hayal edin. Bir yandan sonsuzluk havuzunun içinde serinliyorsunuz, bir yandan zengin bir kahvaltının tadına varıyorsunuz. Unutulmaz bir keyif!

Ve tabii ki Radha Spa’dan bahsetmeliyim… The Sankara Resort & Spa’nın spa alanı Radha Spa, adını Yüce Tanrı Krişna’nın sevgili eşinden alıyor. “Radha” aynı zamanda refah ve başarı demek. Burada bedeninizin ritmi ile en iyi uyumlanacak terapiyi keşfetmeniz için cesaretlendirildiğinizi hissediyorsunuz: Seçenekler çok! Masajlarla başlayalım: Vücuttaki enerji merkezlerini dengelemeyi amaçlayan geleneksel Bali masajı, esansiyel yağlar ile yapılan ve Sankara’nın imza masajı olarak sunduğu aromaterapi masajı, kasların ve bağ dokuların derin katmanlarına odaklanan derin doku masajı, ısıtılmış Hindistan cevizi yağı ile yapılan sıcak yağ masajı, volkanik taş masajı, refleksoloji, Yasodha masajı ve daha fazlası… Yani muhtemelen seçmekte çok zorlanacaksınız, benden şimdiden söylemesi! Biz 60 dakika süren geleneksel Bali masajını deneyimledik. Eridik, mest olduk! Önce güllerle süslenmiş bir su havuzu içerisinde ayak bakımı, ardından seanstan önce bize ayrı ayrı içeriğini öürenip en sevdiğimizi seçtiğimiz esansiyel yağlar ile tüm vücut masajı. Günlerin, haftaların yorgunluğunu atmış olduk böylece. Masaj olduğumuz ortamın yani Radha Spa’nın güzelliği de deneyimimizi epey zenginleştirdi: Tam karşımızda yemyeşil bitkiler, önümüzde akan bir nehir ve şırıl şırıl su sesi, nehirde yüzen turuncu balıklar… Rüya gibiydi. 

Radha Spa
Radha Spa| Fotoğraf: İrem Bali

Sadece masaj da değil; Radha’da bedeninize ve cildinize de tatlı tatlı onca farklı bakım yaptırabiliyorsunuz. Özel baharat ve şifalı bitkilerin karışımı ile uygulanan, kan dolaşımını artıran geleneksel vücut peeling’i (Balinese Boreh olarak da biliniyor), Java saraylarında kraliyet ailesine yapıldığı bilinen masajlardan ilham alan Devanty vücut peeling’i, volkanik tozlar ile uygulanan Rushali vücut peeling’i… Aynı zamanda cilt bakımı, manikür – pedikür, ayak bakımı. Ve tüm bunların kombinasyonlarıyla oluşturulan farklı farklı paketler. Söylüyorum size: Radha deneyimi, bedeninize ve zihninize verebileceğiniz muazzam bir hediye! 

Diyeceğim o ki, The Sankara Resort & Spa; Bali seyahatlerinizde gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz bir yer. Kendinizi ev sıcaklığında hissetmek, yemeklerden güler yüzlü servise her detayı ile memnun kalacağınız kaliteli bir konaklama deneyimi yaşamak için Ubud’un en doğru adreslerinden biri Sankara. Teşekkür ederiz!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @sankararesort

İlginizi Çekebilir: İrem Bali’den Samyama Meditasyon Merkezi