Karantina, sosyal izolasyon ve sokağa çıkma yasağı gibi kavramlar, COVID-19’a karşı alınan önlemlerin bir sonucu olarak hayatımızın zorunlu birer parçası oldu. Hayatlarımızı derinden etkilenmeye ve alışkanlıklarımızı değişmeye devam ediyor. Peki ya hayatımızın normali, doğduğumuz andan itibaren alıştığımız düzen karantinadan ibaret olsaydı? Doğduklarından beri yılda birkaç gün dışında New York’taki apartman dairelerinden çıkmamış olan yedi kardeş, Angula kardeşler tam olarak bunu yaşamış. Ve onların yaşamını konu alan, Crystal Moselle’in 2015 tarihli belgeseli The Wolfpack, 14-26 Nisan tarihleri arasında Türkçe altyazılı olarak saltonline.org üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor.

The Wolfpack

En büyüğü 1990, en küçüğü 1998 doğumlu yedi kardeş, Bhagavan, Narayana, Govinda, Mukunda, Krisna, Jagadesh ve Visnu: Aşırı korumacı ve baskıcı aileleri nedeniyle on dört yıl boyunca New York’un Lower East Side bölgesindeki apartman dairesinde, dışarı kapalı bir hayat süren, evde eğitim alan, yılda yalnızca bir-iki kez dışarı çıkan – hatta bazı yıllar hiç çıkmayan – altısı erkek yedi kardeş… Şu an hepimizin daha iyi anladığı bu zorlu süreç hayatlarının gerçeği olan kardeşler, doğduklarından beri başka bir alternatifle tanışmadıkları için kendi gerçekliklerinde mutlu bir hayat düzeni kurmayı başarmış gözüküyorlar. En büyük uğraşları ise, tekrar tekrar izledikleri filmleri, evde özenle hazırladıkları kostüm ve aksesuarlarla en ince ayrıntısına kadar yeniden canlandırmak. Hepimiz sosyal yaşamın askıya alındığı şu günlerde durmadan filmler ve diziler izlemeye yoğunlaşmışken, onlarla empati kurmak hiç de zor değil.

the wolfpack
The Wolfpack

The Wolfpack belgeselinin hikayesi, yönetmenin New York sokaklarında Reservoir Dogs filmindeki karakterler gibi giyinmiş, yaşları 11 ila 18 arasında değişen altı erkek kardeşe rastlamasıyla başlamış ve onlarla iletişim kurdukça, ortak tutkuları olan sinema onları yakınlaştırmış. 2015 Sundance Film Festivali’nin ABD Belgesel kategorisinde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan The Wolfpack, kardeşlerin sinema tutkusunu da çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Hayatı, sosyal ilişkileri ve dünyayı kapandıkları apartman dairesinde tekrar tekrar izledikleri filmler aracılığıyla tanıyan ve öğrenen Angula Kardeşler, sinemayı ve filmleri hem bir eğlence aracı hem de bir eğitim aracı olarak kullanıyorlar. Yalnızlıktan kurtulmak için yıllarca sinemaya tutunan bu kardeşlerden biri evden kaçınca ise dengeler değişiyor. Artık diğerleri de dış dünyayı keşfetmek için hayaller kurmaya başlıyor!

youtube play youtube play

The Wolfpack şu an içinde bulunduğumuz şartlarda, birkaç yıl öncesine kıyasla çok daha farklı bir izleme deneyimi sunuyor. Kaçırmayın!

IMDb Puanı: 7.0/10