Her zaman farklı workshoplara katılmayı seven biri olarak; bu sefer duyu organlarımı hareketlendirecek bir ilkte bulundum. Türkiye’nin ilk tasarım parfüm butiği olan La Déesse’in kişiye özel parfüm atölyesinde benzersiz bir deneyim eşliğinde parfümüm ‘İLONA’ yı yarattım. Parfümer hayatıma adım atmış oldum!

Küçükken babamın esans deposunda esansları karıştırarak kendime ağır kokular yapardım. Büyüyünce hayalim parfümer olmaktı. Herkes öğretmen ve doktor olmak isterken…

Bir gün Nişantaşı’nda yürürken – daha doğrusu depar atıyordum, vitrinlere bakan orta yaş üstü kadınları geçmek için –  yeni bir butiğin açıldığını gördüm. Hem de kıyafetten farklı bir şeydi. İçeri girdim ve o an bu atölye ile tanıştım. Türkiye’de bir ilk! La Déesse’te dünyanın en özel parfümerlerinin imzasını taşıyan parfümler satışa sunuluyor. Maison Francis Kurkdjian, Keiko Mecheri, Miller Harris, Ormonde Jayne, Robert Piguet, YS UZAC, Place des Lices ve Acca Kappa gibi kendi hayallerinin peşinden koşan dünyaca ünlü parfümerlerin niş parfümleri ile Cereria Terenzi Evelino (Tiziana Terenzi), Gianna Rose Atelier ve The Laundress markalı özel tasarımlı ev ürünlerini koku tutkunları için getirmişlerdi.

Önce sevgilime bir hediye olarak almaya karar verdim ama dayanamayıp kendim gittim. Eksper parfümer, Institut Superier International du Parfum de la Cosmetique et de l’Aromatique Alimentaire’nin ilk kabul edilen Türk öğrencisi, şu an mezunu Ilgım S. Delioğlu, yaklaşık üç saatlik bir workshopla kişisel gelişimime yeni bir yön verdi.


Workshop’un ilk aşamasında tarzınız ve hangi tip kokulardan hoşlandığınız belirleniyor, tarzınıza göre önerilen yüzlerce seçenek içerisinden, sizi ifade eden akorlar seçiliyor. Akorlar, parfümerin belirttiği oranlara göre sizin tarafınızdan kombine ediliyor. Deneyimleyerek ve kokuları hissederek geçirdiğiniz bu süre üç aşamada tekrarlanıyor. Dip notlar, orta notlar ve üst notlar… Her yeni aşamada, parfümünüze yeni akorlar ekleniyor. Ve karışımınız hazır hale geliyor. Geriye sadece parfümünüzün ismini belirlemek kalıyor. Parfümünüz, isim etiketi yazıldıktan ve özel kutusuna konulduktan sonra sizi anlatmaya hazır hale geliyor. Parfümünüz bittiğinde istediğiniz zaman yenisini hatırlatıyorsunuz formül sizde ve La Déesse’de kayıtlara geçiyor.

Ben odunsu kokuları sevdiğim için seçimlerim hep bu yönde oldu. Biraz da ekşi kokular hoşuma gidiyordu. Notaları ona göre seçip birleştirdiğimde, İLONA ortaya çıktı. Size hangilerini karıştırdığımı söylerdim ama bu da artık meslek sırrı… Şimdi sıra sizde!

Bir kadının parfümü el yazısından daha çok şey anlatır çoğu zaman…

PS: İpucu olarak; belirtilen ölçeklerde notaları karıştırın. Az baharat, meyvelerden portakal, sandal ağacı!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?